Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Rekonwalescencja po zabiegu blefaroplastyki

Rekonwalescencja po zabiegu blefaroplastyki
dr n. med. Łukasz Ulatowski
Specjalista chirurg plastyk. Wieloletni nauczyciel akademicki Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
Utworzono: 5 wrz 2022 · Zaktualizowano: 6 wrz 2022

Na czym polega i jak przebiega zabieg plastyki powiek?

Plastyka powiek stanowi jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Często podczas rozmowy patrzymy w oczy – wyczytujemy z nich radość, zainteresowanie, ale także zmęczenie czy objawy choroby. Szczególnie w okresie pandemii baczniej patrzymy w oczy – maseczka ukrywa przecież wyraz całej twarzy, więc skupiamy się na oczach. Być może z tego powodu pacjentki, a coraz częściej też pacjenci zgłaszają się z prośbą o poprawę wyglądu tej okolicy.

Częściej operowane są powieki górne. Jest to mało inwazyjny zabieg, który można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Trwa około godziny. Pozwala przywrócić oczom młodsze spojrzenie. Polega na usunięciu nadmiaru skóry powieki i widocznych przepuklin tłuszczowych. Po operacji codzienny makijaż znów staje się przyjemnością. Oczy mniej męczą się przy pracy.

Operacja powiek dolnych jest trudniejsza, trwa dłużej i wymaga znieczulenia ogólnego, a także dłuższej rekonwalescencji. Decydują się na nią pacjenci borykający się z „workami pod oczami”, wyglądem zmęczonych oczu, a także ci, którzy mieli nieudaną próbę korekcji powiek wypełniaczami. Trzeba pamiętać, że obrzękom powiek mogą towarzyszyć choroby tarczycy, nerek i wątroby. Warto więc rozważyć dodatkowe badania.

Co wpływa na przebieg rekonwalescencji po zabiegu?

Skóra powiek jest cienka. Wymaga delikatnego preparowania i starannego planowania operacji. Odwdzięcza się, tworząc ładne, mało widoczne blizny i niewielkie zasinienia pooperacyjne. Nie tylko delikatna ręka chirurga ma znaczenie. Wysiłek, jaki pacjentka wkłada w przygotowanie do zabiegu, skraca czas rekonwalescencji. Należy unikać aspiryny i jej pochodnych co najmniej 10 dni przed operacją. Również niektóre pokarmy (np. brokuły, awokado czy czosnek) obniżają zdolność krwi do krzepnięcia, co powoduje większe zasinienia.

Oczywiście sam zakres zabiegu wpływa na okres, w trakcie którego pacjenci wolą nie pokazywać się na ulicy. Jeśli potrzebna jest większa ingerencja chirurga plastyka, to czas ten jest dłuższy.

Jak długo trwa rekonwalescencja po wykonaniu blefaroplastyki? Kiedy pacjent może wrócić do pracy i codziennych czynności?

W dzisiejszym zabieganym świecie warto znaleźć czas dla siebie, pozwolić sobie na dłuższą rekonwalescencję, beztroski czas bez komputera i telefonu. Niestety najczęściej pacjentom zależy na jak najszybszej rekonwalescencji i powrocie do pełnej sprawności – muszą wrócić do pracy. Między innymi dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń przedoperacyjnych.

Standardowo po plastyce powiek górnych pacjenci wracają do pracy po 7-10 dniach. Po plastyce powiek dolnych okres ten wydłuża się do 14 dni. Uprzywilejowane są kobiety – drobne zasinienia czy zaczerwienioną bliznę bez trudu można ukryć pod makijażem. Mężczyźni dłużej muszą unikać kontaktów społecznych, jeśli chcą, by ingerencja nie została zauważona.

Efekty plastyki powiek
Zdjęcie z archiwum dr Łukasza Ulatowskiego – przed i 2 miesiące po plastyce powiek górnych

Jakie objawy mogą wystąpić podczas rekonwalescencji po zabiegu blefaroplastyki? Co można zrobić, aby zmniejszyć dyskomfort?

Na szczęście plastyka powiek nie powoduje silnych dolegliwości bólowych. Pacjentki skarżą się na gorszą ruchomość powiek, naciąganie ich przez przyklejone plastry. Czasem pojawia się suchość oka, którą łatwo zmniejszyć, stosując krople nawilżające. W pierwszym okresie po operacji kluczowe jest schładzanie powiek. Można zastosować chłodne okłady z kwasu bornego, żelki lub specjalne okulary ze znanej sieci drogerii.

Co powinno wzbudzić niepokój pacjenta po operacji plastyki powiek? Kiedy należy zwrócić się do lekarza?

Po operacji należy pozostawać w kontakcie z lekarzem operującym. Nasilający się ból, szybko narastający obrzęk, zasinienie oraz zaburzenia widzenia powinny skłonić nas do pilnego kontaktu. Niewielkie łzawienie, pieczenie nie jest niepokojące. Pojawiająca się kilka dni po operacji suchość oka wymaga dodatkowego nawilżenia oka np. maścią

Jakie są potencjalne krótko- i długoterminowe powikłania po zabiegu?

Po zabiegu występują zasinienia i pogorszenie ruchomości powiek. To stale występujące następstwa zabiegu. Z najczęstszych powikłań należy wymienić zaburzenie ustawienia powiek. W przypadku powiek górnych jest to niedomykalność, w przypadku powiek dolnych wywinięcie powieki. Oba te stany powodują wysychanie gałki ocznej i mogą się przyczynić do poważnych następstw. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zaplanowanie i precyzyjne przeprowadzenie operacji. Na szczęście utrata wzroku w obecnych czasach praktycznie się nie zdarza.

Jak należy pielęgnować rany po plastyce powiek?

Jak już wspomniałem, powieki na ogół goją się dobrze. Przez pierwszy tydzień powinny pozostać przykryte cienkimi plastrami przyklejonymi zaraz po operacji. Po zdjęciu szwów zaleca się smarowanie blizn maścią natłuszczającą, np. Linomagiem. Na ogół nie ma potrzeby stosowania maści przeciwbliznowych. Ważne, by do roku od operacji chronić blizny przed słońcem, stosując kremy z filtrem (SPF 50), ciemne okulary lub makijaż.

Kiedy po zabiegu można zacząć się malować?

Makijaż jest w stanie zamaskować świeże blizny i zasinienia, dlatego jest to często zadawane pytanie. Malować się można, gdy rany są już zagojone i wszystkie strupki odpadną. Wtedy nie ma ryzyka, że drobinki pigmentu dostaną się pod skórę i spowodują trwałe zabarwienie.

W jaki czasie po zabiegu można wrócić do uprawiania sportu?

Często pacjentki poddające się blefaroplastyce są aktywne, regularnie ćwiczą, chcą szybko powrócić do uprawiania sportu. Nie lubię kategorycznych zakazów, ale zdrowy rozsądek nakazuje przerwę od sportu przez 2-3 tygodnie. We wczesnym okresie pooperacyjnym wysiłek fizyczny i towarzyszące mu pocenie się może spowodować odklejenie się plastrów pokrywających ranę. Przez kilka dni po zdjęciu szwów blizna jest bardzo mało odporna na rozciąganie. Nawet niewielki uraz, mocniejsze potarcie ręcznikiem mogą spowodować, że rana może się ponownie otworzyć.

Jakich jeszcze zaleceń powinien przestrzegać pacjent po operacji blefaroplastyki?

Warto wspomnieć o konieczności ograniczenia korzystania z telewizora, komputera czy telefonu komórkowego w okresie pooperacyjnym. Gojenie przebiega szybciej, a obrzęki trwają krócej jeśli czas po operacji spędzimy na słuchaniu muzyki, audiobooków i spacerowaniu w ciemnych okularach.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.