Opadająca powieka

Czym jest opadająca powieka?

Termin „opadająca powieka” lub „ptoza powieki” odnosi się do stanu, w którym ruchoma część górnej powieki jest przykryta nadmiarem skóry, gdy oko jest otwarte. Zazwyczaj problem jest nie tylko estetyczny, ponieważ pacjent może doświadczyć problemów z widzeniem wywołanych zwężeniem pola widzenia i uczucia ciężkości i ucisku w powiece.

Opadające powieki sprawiają, że nasza twarz nabiera zmęczonego wyrazu i mogą prowadzić do nieostrego widzenia. Na szczęście współczesna medycyna i chirurgia oferują różne techniki, pozwalające rozwiązać ten problem i przywrócić pacjentom świeży, młody wygląd.

Przyczyny opadania powiek

Okolice oka

Najczęstszą przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry.

Powieki odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkiej fizjonomii, ponieważ chronią oczy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, oczyszczają i nawadniają oko, a także rozprowadzają łzy po powierzchni oka, aby zmniejszyć ewentualne podrażnienia i suchość.

Istnieje wiele przyczyn opadania, czyli ptozy powiek, wśród których najczęściej występującą jest wiek. Oto główne przyczyny opadania powiek:

  • procesy starzenia: z wiekiem ścięgno mięśnia dźwigacza powieki słabnie, powodując opadanie powieki.
  • uwarunkowania genetyczne: ptoza może mieć również podłoże genetyczne – u niektórych osób mięsień powieki jest słabiej rozwinięty, przez co ścięgno rozluźnia się i powieka nie jest podtrzymywana.
  • choroby i zaburzenia neurologiczne: krwotok, guz lub nawet zawał serca mogą spowodować porażenie nerwu odpowiedzialnego za kontrolowanie mięśnia dźwigacza, co prowadzi do opadania powieki.
  • inne: pozostałe przyczyny korekcji powiek to zapalenie oka, choroby mięśni i urazy; stres i zmęczenie, a także niezdrowy tryb życia mogą również prowadzić do przyspieszonego opadania powiek.
  • przejściowa ptoza: zjawisko opadania powieki może być przejściowe i wystąpić na przykład po zabiegu z użyciem botoksu, jeśli wstrzyknięcie osłabiło mięśnie powiek i brwi, uniemożliwiając rozciągnięcie skóry ku górze.

Zabiegi

Opadanie powiek

Blefaroplastyka pozwala trwale rozwiązać problem opadania powiek.

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna oferują różne możliwości poprawy wyglądu okolic oka, wśród których najbardziej znana jest plastyka powiek, czyli blefaroplastyka. Istnieją jednak też inne techniki – mniej i bardziej inwazyjne – które pacjent może rozważyć w porozumieniu z lekarzem.

  1. Blefaroplastyka

    To zabieg chirurgiczny, który można wykonać w obrębie powiek górnych i/lub dolnych. Celem operacji jest usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic oczu, aby zniwelować takie defekty jak opadające powieki i worki pod oczami. W przypadku blefaroplastyki przeprowadzanej tylko w obrębie powiek górnych mówimy o blefaroplastyce powiek górnych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jednak w niektórych przypadkach można zastosować znieczulenie ogólne. Operacja trwa około 60 minut. Podczas interwencji chirurg wykonuje nacięcie w naturalnym zgięciu powieki górnej, tak aby blizna była niewidoczna. Następnie usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry, po czym zszywa nacięcie przy użyciu cienkich szwów. Po operacji powieki będą opuchnięte, normalne są także siniaki, te objawy powinny jednak ustąpić po upływie dwóch tygodni. Efekty są widoczne od razu po zabiegu, jednak ostateczny wynik możemy ocenić dopiero po 3-6 miesiącach.

  2. Blefaroplastyka laserowa

    Podczas laserowej plastyki powiek nacięcia wykonuje się nie skalpelem, tylko laserem CO2. Przebieg zabiegu jest podobny do chirurgicznej plastyki powiek, czyli po usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, specjalista zszywa rany. Blefaroplastyka laserowa ma wiele zalet: zabieg jest mniej inwazyjny, przez co gojenie trwa krócej. Wybór między chirurgicznym i laserowym zabiegiem jest uzależniony od stopnia zaawansowania ptozy. Tak samo jak w przypadku tradycyjnej techniki chirurgicznej, efekty zabiegu są trwałe.

  3. Korekcja powiek plazmą

    To technika, która jest alternatywą dla tradycyjnej korekcji powiek. Działanie urządzenia opiera się na technologii plazmowej – aparat generuje wiązkę plazmy, która pobudza procesy biostymulacji na poziomie skóry właściwej i naskórka. Podczas zabiegu energia uwalniana przez urządzenie powoduje nagrzanie i natychmiastową retrakcję naskórka, co skutkuje powstaniem niewielkiego strupa, który odpada po około 1 tygodniu. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń specjalisty, aby zapewnić optymalny przebieg procesu gojenia. Wśród zaleceń wymienić możemy m.in. stosowanie specjalnych kremów, unikanie ekspozycji na słońce i nakładanie odświeżających maseczek. To małoinwazyjna, bezbolesna i skuteczna technika, która zapewnia rezultaty utrzymujące się przez około dwa lata; po tym czasie zabieg można powtórzyć.

  4. Radiofrekwencja

    Ta technologia ma wiele zastosowań i może być stosowana do poprawy jakości wiotkiej skóry powiek. Urządzenia wykorzystujące fale radiowe pozwalają ujędrnić skórę i pobudzić produkcję kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry. W tym przypadku specjalista korzysta ze specjalnej małej końcówki urządzenia, przeznaczonej do operowania na małych obszarach. Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych zajęć. Normalnym zjawiskiem są zaczerwienione powieki kilka godzin po interwencji. Wystarczy jeden zabieg, aby osiągnąć pożądane rezultaty, które będą widoczne po około 6 miesiącach i utrzymają się do 3 lat.

Bibliografia

Rossi, E., Farnetani, F., Trakatelli, M., Ciardo , S., Pellacani, G. (02.2018). Clinical and Confocal Microscopy Study of Plasma Exeresis for Nonsurgical Blepharoplasty of the Upper Eyelid: A Pilot Study [online]. Dostępny:  https://journals.lww.com/derma... [dostęp: 23.05.2022]

Szuta, M., Zapała, J. w: Medycyna Praktyczna (21.02.2014). Opadnięcie powieki (ptoza) [online]. Dostępny: https://www.mp.pl/pacjent/okul... [dostęp: 23.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."