Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Blefaroplastyka laserowa – pytania i odpowiedzi

Blefaroplastyka laserowa – pytania i odpowiedzi
Dr Marzena Majcherczyk-Skulimowska
To specjalistka chirurgii i medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi gabinet medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej Dream-med w Łodzi.
Utworzono: 29 wrz 2021 · Zaktualizowano: 29 wrz 2021

Czym jest blefaroplastyka laserowa powiek górnych? 

Laserowa plastyka powiek górnych jest zabiegiem chirurgicznym, w czasie którego cięcia zarówno w obszarze skóry, jak i mięśnia okrężnego oka wykonuje się laserem.

Jakie defekty estetyczne możemy rozwiązać dzięki tej interwencji? 

Ogólnie rzecz biorąc, poprzez plastykę powiek górnych osiągamy odmłodzenie spojrzenia. W czasie operacji w zależności od potrzeb usuwamy nadmiar skóry powiek i bocznego kąta oka, niwelujemy szpecące przepukliny tłuszczowe i poprawiamy funkcję dźwigacza powieki górnej.

W jakim znieczuleniu wykonywany jest zabieg? 

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest zupełnie bezbolesny – najczęściej pacjent czuje tylko lekkie pierwsze ukłucie i niewielkie rozpieranie, potem ma już pełen komfort. Zawsze staramy się, aby atmosfera na sali zabiegowej była spokojna, pełna troski i wzajemnej harmonii między lekarzem a pacjentem, co poprawia komfort podczas zabiegu.

Jak długo trwa? 

W zależności od zakresu zaplanowanego zabiegu około 1,5-2 godziny.

Jakie urządzenia laserowe są wykorzystywane podczas tej interwencji? 

W czasie zabiegu wykorzystywany jest laser chirurgiczny CO2 o specjalnie wybranych parametrach, pozwalających uzyskać bardzo niewielką strefę uszkodzenia przy minimalnym, albo najczęściej żadnym krwawieniu.

Jak krok po kroku przebiega zabieg blefaroplastyki powiek górnych z wykorzystaniem lasera? 

Laserowa blefaroplastyka to oczywiście zabieg chirurgiczny, a więc przygotowując się do niego, należy wykonać zlecone badania, a w dniu operacji należy być zupełnie zdrowym. Na początku wykonujemy zdjęcia "przed", a następnie przystępujemy do bardzo dokładnego ustalenia zakresu operacji i odpowiednie zaplanowania linii cięć na skórze. Znieczulamy spojówkę i rogówkę, a następnie nakładamy specjalną osłonkę tytanową na gałkę oczną w celu jej ochrony. Po znieczuleniu powieki, promieniem lasera przeprowadzamy zaplanowane cięcia i pozostałe, wcześniej ustalone procedury. Na koniec zakładane są cieniutkie, śródskórne szwy, które prawie całkowicie są niewidoczne. Następnie powtarzamy procedurę na drugiej powiece.

Laserowa korekta powiek: przed i po
Laserowa korekta powiek: przed i po

Jakie są zalety korekcji laserowej w porównaniu do tradycyjnej, chirurgicznej metody?

Bezsprzecznie plastyka laserowa jest zabiegiem mniej traumatyzującym, prawie zupełnie bezkrwawym, co przekłada się w pierwszym okresie pozabiegowym na zupełny brak krwiaków i zdecydowanie krótszy czas wyłączenia z aktywności społecznej. Właściwie przez pierwsze 2-3 dni występuje obrzęk, a potem jest coraz lepiej. Drugą, jeszcze większą zaletą tak wykonanej blefaroplastyki, jest prawie zupełnie niewidoczna blizna.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania lasera? 

Jak przy wszystkich zabiegach estetycznych, wśród przeciwwskazań możemy wymienić ciążę i karmienie piersią. Przeciwwskazaniem są także zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężkie, nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe, ostre choroby zapalne (zarówno ogólnoustrojowe, np. przeziębienie, jak i miejscowe np. opryszczka czy ropne zmiany na skórze). Przy chorobach oka może okazać się potrzebna dodatkowa konsultacja okulistyczna.

Jak przebiega rekonwalescencja? 

Czy proces przebiega inaczej niż w przypadku tradycyjnej blefaroplastyki. Jak już wspominałam użycie lasera powoduje, że rekonwalescencja jest krótsza – dominującym objawem jest obrzęk, który utrzymuje się 2-3 dni. Ponieważ nie ma krwiaków, to zaraz o ustąpieniu obrzęków można powrócić do życia społecznego. Usunięcie szwów planujemy w 9 dobie. Po usunięciu szwów natłuszczamy blizny, aby były szybko miękkie i gładkie. Przez około miesiąc nie należy wykonywać makijażu powiek

Czy po zabiegu pozostają widoczne blizny? 

Po każdym cięciu chirurgicznym pozostają blizny, jednak te po laserowej blefaroplastyce są umiejscowione w bruździe powieki i dzięki temu, że laser ma minimalne strefy uszkodzeń przy cięciu, są zupełnie niewidoczne.

Czy efekty zabiegu są trwałe? 

Zabieg daje trwałe efekty. Pamiętać należy jednak, że nasze ciało starzeje się, a więc po ok. 8-10 latach może zajść potrzeba powtórnej interwencji.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.