Zmarszczki na szyi

Czym są zmarszczki na szyi?

Pomarszczona szyja

Wiotka skóra ze zmarszczkami w okolicach szyi to częsta oznaka starzenia.

Po przekroczeniu pewnego wieku skóra na szyi staje się bardziej wiotka i pomarszczona, dlatego warto zacząć dbać o ten obszar, na przykład włączając odpowiednią codzienną pielęgnację, obejmującą skórę szyi. Pomoże nam to dłużej zachować dobry wygląd tej partii ciała.

Terminy „indycza szyja” lub „skóra indycza” są potocznie używane, aby opisać zjawisko, w którym skóra szyi jest rozciągnięta, wiotka i obwisła. Z kolei określenie „naszyjnik Wenus” opisuje szyję pokrytą poprzecznymi zmarszczkami i bruzdami. Stopnie nasilenia tych defektów mogą być mniej lub bardziej zaawansowane i w różny sposób wpływać na naszą samoocenę i samopoczucie.

Wśród czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry szyi wymienić możemy:

  • Wiek: to główna przyczyna wiotkiej skóry w okolicach szyi. W pewnym wieku skóra traci swoją sprężystość i staje się cieńsza. Ponadto, mięśnie szyi oraz struktury kostne są coraz słabsze, co także przyczynia się do zmian w tym obszarze.
  • Uwarunkowania genetyczne: niektóre osoby dziedziczą tendencję do szybszej utraty kolagenu i elastyny w skórze, przez co procesy starzenia będą u nich postępować szybciej. Dotyczy to także skóry szyi.
  • Zmiany wagi ciała: gwałtowna utrata kilogramów po znacznym przybraniu na wadze negatywnie wpływa na stan skóry, która łatwo się rozciąga, ale wolno wraca do poprzedniego stanu.
  • Tryb życia: może znacznie wpłynąć na wygląd szyi. Takie czynniki jak palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, zła dieta czy częste przebywanie na słońcu mogą przyczynić się do szybszego postępowania procesów starzenia skóry.
  • Hormony: po ciąży i w okresie menopauzy skóra się rozciąga, a jej struktura ulega zmianie.

Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry szyi, warto wdrożyć w życie kilka nawyków, a mianowicie: pamiętać o codziennym stosowaniu kremów SPF, nie pomijać szyi podczas codziennej pielęgnacji skóry i dbać o ten obszar tak samo jak o twarz oraz wykonywać proste ćwiczenia twarzy, które pomogą zachować silne mięśnie.

Zabiegi

Zmarszczki na szyi

Istnieje wiele technik chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, które pomogą poprawić jakość skóry na szyi.

Istnieją zarówno rozwiązania chirurgiczne, jak i z zakresu medycyny estetycznej, które umożliwiają przywrócenie jędrniejszej i bardziej napiętej skóry szyi:

  1. Lifting szyi

    To bardzo skuteczne rozwiązanie problemu obwisłej skóry i zmarszczek w okolicach szyi. Zabieg można wykonać jedynie w obrębie szyi lub połączyć go z liftingiem twarzy, w zależności od potrzeb pacjenta. Celem operacji jest przywrócenie wyraźnie zaznaczonej linii szyi i podbródka. Podczas interwencji chirurg wykonuje cienkie nacięcia, aby usunąć nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej oraz poprawić napięcie mięśni. Operację wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym i trwa ona od 1,5 do 2 godzin. W niektórych przypadkach pacjent może zostać wypisany do domu już tego samego dnia. Efekty są widoczne po upływie 1-3 miesięcy od zabiegu. Należy pamiętać, że żadna operacja plastyczna nie jest w stanie zatrzymać upływu czasu, dlatego po zabiegu skóra dalej będzie się starzeć. 

  2. Nici liftingujące

    To mniej inwazyjna, skuteczna metoda walki z wiotką skórą. Nici liftingujące są wykorzystywane, aby przywrócić jędrność skóry wybranych obszarów twarzy i ciała. Dostępne są dwa typy nici liftingujących – wchłanialne i stałe. Te pierwsze pozostają w skórze przez maksymalnie dwa lata, podczas gdy nici nierozpuszczalne zapewniają efekty na najdłużej 10 lat. Przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego nici są umieszczane pod skórą w strategicznych miejscach na szyi. Wprowadza się je w punkcie wejścia i przesuwane do punktu wyjścia. Zabieg trwa 60-90 minut, a rezultaty są widoczne od razu. Lifting szyi pozwala zredukować zarówno zjawisko skóry indyka, jak i naszyjnika Wenus.

  3. Radiofrekwencja

    To technika stosowana w medycynie estetycznej, która pozwala ujędrnić zwiotczałą skórę, spowolnić procesy starzenia i wyeliminować komórki tłuszczowe. Metoda ta opiera się na emisji fal elektromagnetycznych o bardzo wysokiej częstotliwości. Fale podgrzewają tkanki podskórne, co powoduje zwijanie się włókien kolagenowych i stymuluje produkcję nowego kolagenu. Sesja zabiegowa trwa około pół godziny. Specjalista zaleci liczbę sesji dostosowaną do każdego przypadku, zwykle 6 sesji co 3 tygodnie. Następnie konieczne będą sesje podtrzymujące, aby utrwalić uzyskany efekt.

  4. HIFU

    To skrót od High Intensity Focused Ultrasound. To innowacyjna technologia stosowana w medycynie estetycznej oparta na działaniu ultradźwięków, która pomaga usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej oraz ujędrnić i poprawić jakość skóry. Zabieg HIFU polega na podgrzewaniu tkanki w celu aktywacji produkcji kolagenu i zniszczenia komórek tłuszczowych. Specjalista może wybrać głębokość działania ultradźwięków w zależności od potrzeb pacjenta. Technika ta może być również stosowana do usuwania podwójnego podbródka. Na efekty trzeba poczekać co najmniej miesiąc (czas potrzebny na wytworzenie nowego kolagenu), a w zależności od pacjenta konieczne jest przeprowadzenie jednej lub kilku sesji.

Zabiegi medycyny estetycznej

Zmarszczki na szyi

Zabiegi iniekcyjne to minimalnie inwazyjne zabiegi stosowane w medycynie estetycznej.

To najczęściej stosowane zabiegi medycyny estetycznej w celu przywrócenia objętości tkanek i blasku skóry. W przypadku szyi można rozważyć:

  • kwas hialuronowy: to często stosowana w medycynie estetycznej substancja, która może okazać się skuteczna także w przypadku zmarszczek na szyi. Po konsultacji lekarz wybierze punkty wstrzyknięć. Zabieg trwa krótko, nie jest inwazyjny ani bolesny. Pozwala przede wszystkim spłycić zmarszczki i bruzdy, czyli zniwelować efekt naszyjnika Wenus. Efekty są widoczne po około 2 tygodniach i utrzymują się mniej więcej przez 1 rok, a po tym czasie można powtórzyć zabieg.
  • mezoterapia, a konkretnie mezolift: to odmiana mezoterapii, czyli techniki stosowanej w obrębie twarzy, szyi i dekoltu, polegającej na wstrzykiwaniu w głębsze warstwy skóry koktajli witaminowo-odżywczych. Mezolift pomoże wygładzić zmarszczki, nawilżyć skórę i przywrócić jej blask. W przypadku mezoliftu bazą podawanej mieszanki jest kwas hialuronowy. To małoinwazyjna, bezbolesna metoda, która powinna być stosowana w seriach (minimum 3 sesje co 15 dni, a później 1 sesja podtrzymująca co 6 miesięcy). Zabieg jest skuteczny u pacjentów, u których stopień zwiotczenia skóry nie jest zaawansowany, a ich głównym celem jest rewitalizacja skóry i spłycenie zmarszczek.

Bibliografia

American Society of Plastic Surgeons (2020). Neck Lift. Lower Rhytidectomy [online]. Dostępny: https://www.plasticsurgery.org... [dostęp: 24.05.2022]

Mayo Clinic (02.03.2021). Neck Lift [online]. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/tes... [dostęp: 24.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."