Lipotransfer, czyli jak powiększyć biust i pośladki

Autor:

Operacja powiększenia biustu i pośladków najczęściej kojarzy się z wszczepianiem implantów, czyli ciał obcych. Ta „nienaturalność” materiału niektórym paniom może przeszkadzać i między innymi z tego powodu medycyna estetyczna proponuje inny zabieg, czyli lipotransfer. Na czym polega ta metoda i jakie efekty można dzięki niej osiągnąć?

body

Lipotransfer – przeszczep tłuszczu własnego

Co chciałabyś poprawić w swojej sylwetce? Na to pytanie najczęściej padają odpowiedzi, które można sprowadzić do stwierdzenia: „tutaj kilka centymetrów mniej, a tutaj kilka centymetrów więcej” lub ewentualnie: „tutaj kilka centymetrów mniej, ale tutaj niech zostanie tyle, ile jest”.

Krągłe piersi i pośladki przy szczupłej talii, biodrach i udach to sylwetka, którą naturalnie może pochwalić się niewiele pań, bo tkanka tłuszczowa w naszym ciele niestety nie lubi rozkładać się według idealnego wzorca. Czy lipotransfer może pomóc nam w wymodelowaniu sylwetki?

– Na wstępnie należy zaznaczyć, że zabieg lipotransferu nie jest przeznaczony dla pań szczupłych i bardzo szczupłych, więc nie jest to metoda modelowania ciała dla każdego. Ponadto istnieją ograniczenia co do ilości tkanki tłuszczowej pobieranej podczas zabiegu jak również tej, która może być skutecznie przeniesiona, zatem nie jest to też metoda dla osób otyłych. W pozostałych przypadkach z przekonaniem można powiedzieć, że lipotransfer umożliwia wymodelowanie sylwetki np. na kształt typowej klepsydry i zlikwidowanie dysproporcji pomiędzy górną a dolną częścią ciała. Tkanka mająca wypełnić biust lub pośladki pobierana jest z tych miejsc, które wymagają wyszczuplenia, czyli najczęściej z brzucha, bioder lub ud – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Co więcej – zabieg nie sprowadza się tylko do zmniejszania i powiększania wybranych elementów ciała, ale również je modeluje, czyli nadaje pożądany kształt. Efektem może być więc powiększenie piersi przy równoczesnym uniesieniu ich i zniwelowaniu asymetrii. Z kolei pośladki stają się nie tylko większe, ale również krągłe i podniesione. W przypadku tego zabiegu niezwykle ważne są umiejętności chirurga i jego wyczucie estetyczne. Jak dokładnie wygląda zabieg?

donatela negro telo

Jak naturalnie powiększyć biust? Może własnym tłuszczem?

Lipotransfer nazywany jest naturalną metodą powiększania piersi, ponieważ materiałem wykorzystywanym podczas zabiegu jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta, a nie ciała obce, jak jest to w przypadku wszczepiania implantów. Jak wygląda taki zabieg przeszczepu tłuszczu? – Oczywiście zabieg wykonywany jest po konsultacji lekarskiej i przeprowadzeniu niezbędnych badań. Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie tkanki tłuszczowej pacjenta za pomocą kaniuli, którą wprowadza się we wcześniej wykonane nacięcia na skórze. Ten element zabiegu to standardowa liposukcja, potocznie nazywana „odsysaniem tłuszczu”. Tkanka tłuszczowa pobrana od pacjenta jest następnie specjalnie przygotowywana. Kolejnym etapem jest wprowadzenie tkanki tłuszczowej pod skórę, w miejsce, które chcemy wymodelować. Komórki tłuszczowe podawane są również poprzez kaniulę. Oba etapy zabiegu wykonywane są w znieczuleniu ogólnym lub sedacji, rzadko w znieczuleniu miejscowym, a cała procedura odbywa się w ciągu jednego dnia – tłumaczy dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.

Zaletą wykorzystania naturalnego materiału do modelowania ciała jest nie tylko pełna biokompatybilność, ale też obecność unikalnych struktur mających zdolności regeneracyjne. W tkance tłuszczowej znajdują się bowiem mezenchymalne komórki macierzyste MSC, które odpowiadają za to, by tkanki idealnie przyjęły się w nowym miejscu. Po pewnym czasie wszczepiona tkanka tłuszczowa nie odbiega więc strukturą od obecnej tam wcześniej tkanki. Piersi powiększone dzięki lipotransferowi są często niemożliwe do odróżnienia od piersi, w których nie dokonano żadnej ingerencji.

Brazylijski lifting pośladków

Lipotransfer umożliwia także powiększenie pośladków, czyli tzw. brazylijski lifting pośladków. Nazwa tego zabiegu informuje nas o miejscu jego pochodzenia, ale też to właśnie w Brazylii przeszczep tłuszczu w pośladki jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej. Kiedy o tym wiemy, to zaczynamy trochę wątpić w to, że krągłe brazylijskie pupy są wyłącznie dziełem natury.

Zabieg lipotransferu w przypadku pośladków wygląda analogicznie, jak zabieg powiększania piersi własnym tłuszczem. Niezbędny tłuszcz pobierany jest zazwyczaj z brzucha, ud lub okolicy bioder, jeśli naszym problemem są tzw. boczki. Jak możemy się domyślić – efektem brazylijskiego liftingu pośladków jest nie tylko powiększenie tego obszaru, ale też uniesienie.
Inne zastosowania lipotransferu

Naturalne powiększenie piersi i pośladków to tylko mały wycinek możliwości, które oferuje nam lipotransfer. Dzięki przeszczepowi tłuszczu możemy również wymodelować kontur twarzy, czyli odmłodzić owal, wypełnić bruzdy i zmarszczki. Coraz częściej lipotransfer stosuje się do usuwania cieni pod oczami, jeśli są one skutkiem zbyt małej ilości tkanki tłuszczowej w tym obszarze. Ponadto przeszczepy tłuszczu wykonywane są po to, by uzupełnić ubytki tkanki podskórnej, np. w przypadku blizn pourazowych. Niedawno tkankę tłuszczową zaczęto nawet stosować do modelowania narządów płciowych.

Coraz większa popularność zabiegu lipotransferu na pewno związana jest z ogólnym trendem w medycynie estetycznej, by wykorzystywać jak najbardziej naturalne „wypełniacze”. Ale ważną zaletą tego zabiegu jest również trwałość – efekty zauważamy zaraz po zabiegu i utrzymują się one zazwyczaj przez wiele lat. Wyniki badań wskazują na to, że około 50 - 80% przeszczepionej tkanki tłuszczowej zostaje przyjęte przez organizm, a pozostałe wchłonięte. Jednak musimy pamiętać o tym, że przeszczepiona tkanka tłuszczowa zachowuje się tak, jak naturalna, czyli może zarówno tracić swoją objętość, jak i zwiększać ją, gdy dopuszczamy do dużych wahań naszej wagi.

Publikowane: 04.02.2015

Dotyczące tematu

Lipofiling - przeszczep tłuszczu - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni