Problemy zmiany konturów twarzy

Autor:

Utratę objętości i jędrności skóry rozwiąże lipotransfer czyli przeszczep tkanki tłuszczowej.

estheticmed 4 Czym jest przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej?

Zmiana konturów twarzy, utrata objętości i jędrności, spadek napięcia to problem nie tylko osób starszych, ale coraz częściej młodych ludzi – występujący często w związku ze stresem, przepracowaniem, złą dietą czy też po terapii odchudzającej, chorobach czy urazach. W ostatnim dziesięcioleciu zauważalny jest niewątpliwy rozwój w dziedzinie wypełniaczy i jak i technikach ich podawania. Doświadczenia pacjentów i lekarzy umożliwiły praktycznie wyeliminowanie preparatów niewchłanianych na bazie polimetakrylanu, tzw. wypełniaczy permanentnych, ze względu na powikłania jakie wywoływały oraz na nienaturalność efektów końcowych. Idealnym materiałem wypełniającym okazuje się autologiczna (własna) tkanka tłuszczowa, której niewątpliwą zaletą jest obecność komórek macierzystych zdolnych do aktywnego działania / naprawy tkanek w nowej lokalizacji. Główną zaletą jest pełna biokompatybilność oraz brak profilu toksycznego czy alergizującego. Należy dodać, iż praktycznie każdy pacjent posiada tkankę tłuszczową w ilości wystarczającej do przeprowadzenia zabiegu. Tkankę tłuszczową pobiera się najczęściej z okolicy zewnętrznej części ud, okolicy pępkowej, tylne okolice talii u kobiet oraz boki talii u mężczyzn.

estheticmed 2 Na czym polega lipotransfer?

Lipotransfer jest zabiegiem transplantacji żywych komórek i fragmentów tkanki tłuszczowej. Wymaga to wysokiej atraumatyczności zarówno podczas pobierania jak i podawania tkanki. Efektem zabiegu ma być jak największy odsetek komórek, które wgoją się i przeżyją w nowym miejscu, dlatego palenie tytoniu jest czynnikiem dyskwalifikującym, albowiem uszkodzone (upośledzone ) łożysko naczyniowe nie będzie w stanie zapewnić prawidłowego ukrwienia i „paczkowania” nowych naczyń krwionośnych w przeszczepioną tkankę tłuszczowa.

Jakie są efekty zabiegu?

Efekty zabiegu możemy analizować w dwóch wymiarach: efektów trwałych oraz efektów przejściowych. Rezultat permanentny zależny jest od odsetka wgojonej tkanki w miejscu biorczym i podjęciu przez nią nowej czynności. Efekt przejściowy wynika z poprawy odżywienia i jakości skory osiąganej poprzez absorpcję części wszczepionej tkanki. Komórki macierzyste umożliwiają wielokierunkową regenerację tkanek, w tym przypadku skóry. Dla osiągniecia spektakularnych efektów zaleca się wykonanie zabiegu dwu- lub trzykrotnie w odstępie 6-12 miesięcznym.

Jakie są wskazania do przeszczepu tkanki tłuszczowej?

Głównymi wskazaniami do lipotransferu są:

  • ubytek objętości tkanek (policzki, usta i okolica ust, dolina łez, fałdy nosowo-wargowe, piersi)
  • utrata właściwego owalu twarzy
  • blizny (pooperacyjne, potrądzikowe, pooparzeniowe)
  • utrata sprężystości skóry, fotouszkodzenia
  • urazy – ubytki pourazowe

Czy zabieg wyłączy mnie z życia codziennego?

Procedura lipotransferu nie wymaga od pacjenta kategorycznego wyłączenia z życia zawodowego i towarzyskiego, jednak należy pamiętać, iż jest to procedura zabiegowa, która nie należy do zabiegów lunchowych.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

estheticmed 3 Pomimo niskiego obciążenia ryzykiem infekcji w Klinikach Esteticmed.pl zalecana i stosowana jest profilaktyka antybiotykowa. Po zabiegu zawsze dochodzi do niewielkiego obrzęku zarówno w miejscu podania jak i pobrania tkanki (tu możliwe jest również wystąpienie zasinienia – co zależy w dużej mierze od skłonności osobniczej pacjenta). Dyskomfort po zabiegu niwelują chłodne okłady stosowane przez 2-3 dni. Okolica dawcza (miejsce pobrania) tkanki tłuszczowej powinna być zaopatrzona w opatrunek uciskowy (np. elastyczny pas brzuszny). Miejscom podania tkanki tłuszczowej należy zapewnić komfort termiczny (nie powinno się nadmiernie schładzać ani nadmiernie przegrzewać ) oraz chronić przed urazami mechanicznymi. W celu optymalizacji wyników lipofillingu w Esteticmed.pl stosujemy terapię wspomagającą – w postaci sekwencyjnej fotomodulacji LED z zastosowaniem najlepszego z dostępnych obecnie medycznego systemu TriWings®

Jak wygląda procedura zabiegu?

estheticmed 1 Zabieg w Esteticmed.pl wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od 45-90 minut. Efekty są bardzo spektakularne i naturalne. Wraz z poprawą objętości tkanek następuje wyraźne ich odmłodzenie i rewitalizacja. Poprawie ulega sprężystość, koloryt i nawilżenie tkanek. Zmniejsza się zarówno ilość jak i głębokość zmarszczek. Jednoczesne przywrócenie właściwych proporcji i owalu sprawia, iż jest to obecnie złoty standard w nowoczesnym i bezpiecznym odmładzaniu zarówno w Europie jak i na świecie.

Czy zabieg należy powtarzać?

Z uwagi na procesy fizjologiczne – procedura wymaga powtórzenia po około 6-9miesiącach w celu uzupełnienia tej części tkanki tłuszczowej , która wchłonęła się po pierwszym zabiegu.

Zabieg wymaga stosowania delikatnej techniki operacyjnej , doświadczenia w procedurach liposukcji i mikroliposukcji, a także soft-fillingu. Wszelkie odstępstwa od przyjętych surowych standardów wpływają na obniżenie trwałości efektu i spadek satysfakcji pacjentów.

Publikowane: 09.09.2014

Autor

Panel zabiegowy Bieńkowscy Clinic® obejmuje zabiegi odmładzające; leczenie blizn, rozstępów oraz zmian naczyniowych. Naszą specjalnością są także małoinwazyjne techniki operacyjne z zakresu medycyny regeneracyjnej oraz inne zabiegi chirurgiczne i ginekologii estetycznej.

Lipofiling - przeszczep tłuszczu - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni