Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową - ekologiczna alternatywa dla implantów

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową - ekologiczna alternatywa dla implantów
Dr Monika Jachna-Grzesiak
Chirurg plastyczny II stopnia, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz kilku międzynarodowych organizacji. Specjalizuje się m. in. w lipofillingu.
Utworzono: 25 lis 2019 · Zaktualizowano: 26 lip 2022

Dr Monika Jachna-Grzesiak to specjalistka chirurgii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Jest członkinią prestiżowych stowarzyszeń medycznych skupiających lekarzy tych specjalizacji – American Society for Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS) i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE). Prowadzi prywatny ośrodek w Warszawie – Klinikę Grzesiak. Jest ekspertem w dziedzinie lipofillingu i dzisiaj przybliża nam temat powiększania piersi z wykorzystaniem tłuszczu.

Dla kogo odpowiedni jest zabieg powiększenia piersi własnym tłuszczem?

Zabieg powiększania piersi własnym tłuszczem jest odpowiedni dla kobiet, które chciałyby uniknąć widocznej blizny oraz chcą mieć miękkie piersi. Po tym zabiegu proces regeneracji przebiega bardzo szybko. Pacjentka może następnego dnia wrócić do pracy. Zabieg polecany jest również pacjentkom, które zmagały się z komplikacjami po powiększaniu piersi implantami. Jest idealny dla kobiet, które chcą pozostać ekologiczne oraz dla tych, które chcą by fakt, że powiększały piersi, pozostał dla ich partnerów tajemnicą.

Jakie są efekty zabiegu i jak długo się utrzymują?

Efekty dobrze wykonanego zabiegu powiększania piersi tłuszczem utrzymują się całe życie. Często zabieg powtarzany jest ok. 2-3 razy, aby uzyskać pożądany rozmiar piersi. 

Powiększanie piersi tłuszczem - efekty
Efekty zabiegu powiększania piersi tłuszczem dr Monika Jachna-Grzesiak

Często słyszy się, że zabieg powiększania piersi tłuszczem jest nietrwały. Od czego zależy to, jak długo utrzymają się jego efekty? Czy kluczem do sukcesu jest technika?

By efekty zabiegu były zadowalające i utrzymywały się długo, ważny jest sposób podania tłuszczu, czyli technika. W swojej praktyce wykonuję lipofilling piersi techniką ręczną, nie używam maszyny. Tłuszcz wchłania się tylko w 20%. Reszta pozostaje do końca życia. 

Czy pacjentki muszą przestrzegać specjalnych zaleceń po zabiegu w celu osiągnięcia najlepszego efektu?

Swoim pacjentkom zalecam, by nie ćwiczyły przez 2 miesiące. W tym okresie nie należy także korzystać z basenu i sauny. Oprócz tego również przez 2 miesiące po zabiegu nie wolno kąpać się w wannie tylko pod prysznicem, stojąca woda grozi infekcją. Stosowanie się do zaleceń jest kluczowe, aby osiągnąć pożądane efekty.

Skąd pobierana jest tkanka tłuszczowa do zabiegu powiększenia piersi? 

Tkankę tłuszczową do powiększenia piersi pobiera się za pomocą liposukcji z bioder, ud czy brzucha. Zabieg jest odpowiedni dla kobiet, które posiadają depozyty tkanki tłuszczowej, ale można go wykonać również u bardzo szczupłych kobiet. Nawet u bardzo szczupłych osób jestem w stanie pobrać do 500 ml tkanki tłuszczowej.

Jak przebiega rekonstrukcja tkanką tłuszczową u kobiet po mastektomii?

Tkanka tłuszczowa może być również wykorzystana do rekonstrukcji piersi kobiet po mastektomii (usunięciu piersi). To zabieg kilkuetapowy. Chirurg musi odpowiednio uformować skórę i stare blizny, aby tłuszcz mógł powiększyć piersi.    

Jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu?

Przeciwwskazaniami do lipofillingu piersi są:        

  • zmiany trądzikowe na skórze w dużej ilości;
  • czynna choroba nowotworowa piersi.

Czy przed powiększaniem piersi własnym tłuszczem potrzebna jest specjalna diagnostyka?

Przed wykonaniem powiększenia piersi pacjentka powinna wykonać badanie USG piersi.

Czy tłuszcz w piersiach nie utrudnia badań pod kątem raka piersi?

Podany do piersi tłuszcz nie utrudnia badań pod kątem raka piersi, ponieważ tłuszcz nie jest podawany do gruczołu piersiowego. 

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.