Zmarszczki palacza

Czym są zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza

Zmarszczki wokół ust to typowe oznaki starzenia.

Powstawanie zmarszczek jest nieuniknione – z wiekiem zmniejsza się stężenie kolagenu, przez co skóra staje się wiotka. Mimo że nie możemy całkowicie zahamować procesu powstawania zmarszczek, możemy ograniczyć ich ilość i spowolnić proces formowania się nowych. Medycyna estetyczna oferuje rozwiązania, pozwalające zapobiegać przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek i spłycić te już istniejące.

Termin zmarszczki wokół ust odnosi się do wszystkich rodzajów zmarszczek, które powstają w tej okolicy. Możemy je podzielić na trzy następujące grupy:

  • zmarszczki marionetki: to podłużne linie i bruzdy, które biegną od kącików ust aż do konturu podbródka, podobnie jak u marionetki.
  • zmarszczki palacza: potocznie są też określane jako „kod kreskowy”; znajdują się nad ustami i powstają wskutek kurczących się mięśni w tym miejscu. Zazwyczaj są głębsze u osób palących i niestosujących kremów przeciwsłonecznych.
  • bruzdy nosowo-wargowe: to zmarszczki mimiczne powstające głównie w wyniku uśmiechania się, biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust.

Zmarszczki wokół ust – przyczyny

Zmarszczki palacza

Geny, ekspozycja na słońce i niezdrowy tryb życia – to czynniki wpływające na wygląd skóry.

Skóra wokół ust jest delikatna, cienka i zawiera mniej kolagenu, a także jest narażona na uszkodzenia związane z mimiką twarzy, która w tym miejscu jest bardzo intensywna. Z tego względu ten obszar jest bardzo podatny na powstawanie zmarszczek.

Główną przyczyną powstawania zmarszczek palacza są procesy starzenia, podczas których dochodzi do zmniejszenia produkcji kolagenu oraz stopniowej utraty kolagenu i glikozaminoglikanów odpowiedzialnych za utrzymywanie sprężystości i jędrności skóry. Są też inne czynniki, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek wokół ust:

  • geny;
  • niewystarczające nawilżenie skóry;
  • niezdrowy tryb życia;
  • palenie tytoniu;
  • promieniowanie UV;
  • stres.

Poniżej znajdziesz techniki medycyny estetycznej, które pomogą walczyć ze zmarszczkami palacza.

Kwas hialuronowy

Iniekcja kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to najczęściej stosowany wypełniacz w medycynie estetycznej. 

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie. Głównym celem zabiegów z jego wykorzystaniem jest głębokie nawilżenie skóry, nadanie objętości tkankom, wypełnienie zmarszczek i ujędrnienie skóry. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego są często wykorzystywane do powiększania ust i równie często do wypełniania zmarszczek, w tym tych wokół ust. Zabieg pozwala wygładzić zmarszczki i zapobiegać powstawaniu nowych. Aplikacja kwasu hialuronowego jest bezbolesna i trwa krótko, pacjent może wrócić do codziennych czynności od razu po zabiegu. Efekty są widoczne od razu, jednak nie są długotrwałe – kwas pozostaje w organizmie przez 6-12 miesięcy.

Bibliografia

Healthline (12.10.2020). A Nonsurgical Facelift: What Are the Options? [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 25.05.2022]

MdlinePlus (11.04.2020). Laser surgery for the skin [online]. Dostępny: https://medlineplus.gov/ency/a... [dostęp: 25.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."