Operacje genitalii

Operacje genitalii
Ludmila Kristofčáková
Ludmila Kristofčáková
Utworzono: 14 wrz 2008 · Zaktualizowano: 5 maj 2020

Operacje kobiecych narządów płciowych

Waginoplastyka

Obecnie chodzi o poprawę wyglądu pochwy kobiecej. Najczęściej wykonuje się zabieg zwężenia wejścia do pochwy, ewentualnie pewne zwężenie. pochwy, dzięki czemu można w ten sposób osiągnąć jej częściowe wzmocnienie

Plastyczna operacja pochwy ma na celu wrócić, ewentualnie poprawić pacjentce jakość życia seksualnego.

Operację tą przeprowadzamy u kobiet w średnim wieku, które już rodziły i u których doszło z powodu przebytych porodów a także z przybywającymi latami, do rozciągnięcia samej pochwy i wejścia do niej.

Operacja pochwy jest przeprowadzany przy znieczuleniu całkowitym, czas trwania zabiegu, bywa 45 minut. Zabieg przeprowadza się w następujący sposób: W obszarze wejścia do pochwy, na jego tylnej stronie, wykonuje się excise (ang. usuwać, wycinać) tkanki o różnym zasięgu (w zależności od życzenia pacjentki i anatomicznej diagnozy, itp.). Następnie rana zostaje zaszyta. Dobrze jest wykonać wycięcie o większym zasięgu aby w ten sposób bardziej zwężyć wejście do pochwy,ponieważ w nastepnych latach życia dochodzi do ponownego lekkiego rozszeżenia wejścia do pochwy.

Jeśli jest cięcie rozszeżone na tylną ścianę pochwy, i to różnie daleko, możemy w ten sposób całą pochwę zaszyć. Operacja pochwy jest także przeprowadzana przy znieczuleniu całkowitym, a czas jej trwania to 1,5 godziny.

Operacja pochwy nie dotyczy tylko śluzówki ale obejmuje i mięśniową warstwę ściany pochwy. Najpierw jest śluzówka pochwy wycięta o potrzebnym zasięgu, następnie jest wzmocniona i skrócona mięśniowa warstwa pochwy a ostatnią częścią operacji jest zaszycie śluzówki pochwy.Przy zasięgu wycięcia jest ważne to samo co przedstawiono przy korekcji wejścia do pochwy. Przy tej operacji konieczne jest zachowanie przez chirurga wielkiej ostrożności i posiadanie doświadczenia ze względu na bliskie występowanie obok siebie pochwy i część odcinka końcowego jelita grubego. Chodzi o to aby nie doszło do powstania tzw. przetoki (połoczenia) między jelitem i waginą (pochwą).

Przy obu rodzajach operacji są użyte szwy rozpuszczalne, podjęcie życia seksualnego zaleca się po miesiącu od operacji, niekiedy i aż po 6 tygodniach.

Labioplastyka

Mniejsze wargi sromowe

Pod tą nazwą kryje się operacja kobiecych mniejszych jak i większych warg sromowych.

Mniejsze wargi sromowe kobiet często są widoczne, wystają poza większe wargi sromowe a także często osiągają nieprawdopodobne wielkości. Celem operacji jest zmniejszenie wystających w taki sposób mniejszych warg sromowych, a w niektórych sytuacjach należy je zupełnie usunąć. Jednak ze względu na funkcje warg, nie polecamy totalnego ich usunięcia.

Plastyka warg sromowych nie jest skomplikowana, można ją przeprowadzić przy znieczuleniu miejscowym, analgosedacji lub ewentualnie przy znieczuleniu całkowitym. Używamy rozpuszczalne szwy i polecamy rozpoczęcie życia seksualnego aż miesiąc po operacji.

Większe wargi sromowe

Atroficzne większe wargi sromowe tracą swoją pewność w momencie, gdy z upływem czasu zacznie dochodzić do straty tkanki tłuszczoweji i straty elastyczności skóry.

Jest kilka sposobów rozwiązujących te problemy:

 • wypełnienie warg sromowych własnym tłuszczem. Procedurę należy dość często powtarzać ze względu na zawisłość i cząstotliwość seksualnej aktywności, co powoduje, że własny tłuszcz ulega bardzo szybko wchłanianiu.

 • następna metoda polega na redukcji skóry większych warg sromowych, kiedy to nacięcie znajduje się na zewnętrznej stronie w kierunku mniejszych warg sromowych.

 • kombinacja tych dwóch metod.

Wszystkie operacje warg sromowych należy przeprowadzić przy znieczuleniu miejscowym, lepiej analgosedacji, lub przy znieczuleniu całkowitym.

Hipertroficzne (przerośnięte) większe wargi sromowe

Najczęściej występują u młodszych kobiet, a sposobów rozwiązujących ten problem jest także kilka:

 • liposukcja,

 • zmniejszenie operacji, kiedy to cięcie jest prowadzone w taki sposob jak przy redukcji skóry atroficznych warg sromowych,

 • kombinacja tych dwóch metod.

Hymenoplastyka – rekonstrukcja (odtworzenie) błony dziewiczej

Wiele dałoby się napisać o tym co motywuje kobiety, do tego że decydują się na tą operację.

Metod jest kilka, ale nigdy nie chodzi tak naprawdę o rekonstrukcję błony dziewiczej. Zawsze chodzi o operację, której jedynym celem jest to, aby podczas stosunku płciowego doszło do krwawienia, a mężczyzna aby miał uczucie, że był tym „pierwszym” dla swojej partnerki.

Przeważnie podczas hymenoplastyki preparuje się na ścianie pochwy cienką i krótką błonkę śliznicy (około 1/3 szerokości pochwy), którą przyszyje się bardzo delikatnie, do przeciwnej strony pochwy. Nie dojdzie w ten sposob do wyraźnej niedrożności pochwy. Krew menstuacyjna będzie mogła odpływać. A przy stosunku płciowym dojdzie do owego pożądnego krwawienia.

Rekonstrukcja błony dziewiczej nie jest trudna dla doświadczonego chirurga, lepiej jest przeprowadzić tą operację przy całkowitym znieczuleniu.

Operacje męskich genitali

Napletek

Obrzezanie – circumcise

- totalne (zupełne) usunięcie napletka męskiego narządu płciowego, kiedy to usunięty jest napletek w taki sposób, że żołądź prącia jest cały odsłonięty. Zaszyta rana pooperacyjna biegnie pod żołędziem.

Najczęstrze powody:

 • rytualne – nabożeństwo (Żydzi),

 • zdrowotne – rzadko jest konieczny zabieg wykonany z powodów zdrowotnych (więcej na ten temat, niżej punkt 2.)

tzw. plastyka Buriana

- niezupełne usunięcie napletka, które kombinujemy z rozszeżeniem otworu torebki worka napletkowego na żołądzi. Kiedy operacja jest wskazana z ważnych powodów zdrowotnych to w większości przypadków wybieramy nastepujacy rodzaj postępowania:

 • fimoza - stulejka ( uniemożliwione zsunięcie napletka przez żołędź prącia, do dołu – wąski otwór, do zwężenia dochodzi z najróżniejszych powodów – zranienia, chronicznego zapalenia, wad wrodzonych)

 • parafimoza- załupek (uniemożliwione zsunięcie napletka przez żołędź prącia, do góry – prowadzące do upośledzenia krążenia i obrzęku tej części, zaciska się na żołędzi)

Obie metody operacji - obrzezanie i plastyka Buriana można przeprowadzić przy całkowitym znieczuleniu, z kilkugodzinową, ewentualnie jednodniową hospitalizacją. Można też przeprowadzić tą operację i przy miejscowym znieczuleniu, ambulatoryjnie, kiedy to po operacji pacjent odchodzi do domu. Używamy rozpuszczalnych szwów, których nie trzeba usuwać. Konieczna jest abstynencja seksualna przez około 3-4 tygodni.

Wiele pytań mężczyzn jest zamierzona na tematy dotyczące możliwości powiększania penisa, ewentualnie jego przedłużania. Należy uśwadomić sobie, że podczas tego zabiegu chirurgicznego mogą pojawić się przeszkody, zwiększające ryzyko komplikacji. Jeśli by rzeczywiście doszło do jakichkolwiek komplikacji, tak mogą one doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia penisa. Nie tylko ze strony jego budowy anatomicznej ale i ze strony funkcjonalności (deformacje penisa, problemy z erekcją, itp.)

Powiększanie penisa

Przedłużanie

- ewentualnie i zwiększenie grubości członka. W istocie chodzi o kilka zabiegów, proponuje się stosowanie ich wzajemej kombinacji.

 • Najmniej inwazyjna jest sama liposukcja, przeprowadzona w obszarze trzonu penisa w celu osiągnięcia zadowalajacego efektu. Przy zastosowaniu tej metody ryzyko pojawienia się komplikacji jest minimalne, niemal zerowe.

 • Nastepną metodą jest odłączenie ciał więzadła wieszadłowego penisa od kości łonowej. Jest to metoda bardziej inwazyjną, wyraźniejsza, ponieważ cięcie jest prowadzone powyżej trzonu penisa. Odłączenie więzadła wieszadłowego penisa nie jest owszem zupełnie bez ryzyka i może prowadzić do większego niebezpieczeństwa powodującego zranienie penisa podczas kontaktu płciowego. Ten zabieg może mieć negatywny wpływ na samą erekcję, co jest kolejną możliwą komplikacją tej operacji.

Po tej operacji konieczne jest noszenie specjalnego bandażu z ciężarkiem w celu utrzymania osiągalnego stanu zdrowia a to przez okres kilku tygodni.Podczas nie noszenia tego bandażu mogłoby w ciągu gojenia się dojść znów do skrócenia penisa, na jego początkującą długość.

 • Polecana jest kombinacja liposukcji z tkanką tłuszczową w obszarze trzonu penisa. Na zalety jednej metody jednak mogą mieć negatywny wpływ ewentualne komplikacje powstałe przy drugiej metodzie.

Pogrubianie członka

Najlepiej jest wykorzystać własną tkankę – najcześciej chodzi o tkankę tłuszczową:

 • lipofilling – najdelikatniejsza, metoda mało skomplikowana , najmniejszy i najkrótszy czas trwania efektu.

Tkanka jest odebrana np. z dolnej części brzucha i aplikowana za pomocą igieł pod skórę penisa.

 • tłuszczowo-skórny (corium) implant – skóra wraz z podskórnym tłuszczem zostaje pozbawiona powierzchniowej warstwy naskórka i jest włożona przez małe nacięcia pod skórę penisa, po jego bokach.

Tkankę tą odbiera się z brzegów dolnych części pośladków – eliptyczne excise (wycięcie) tkanki z obu stron. Ranę w tym miejscu zaszyje się - powstanie w ten sposób blizna, która jest ułóżona w fałdzie pod pośladkami.

Metoda ta jest obciążona wyższym ryzykiem nekrozy (obumierania) implantowanej tkanki, zropień, itp. Po obu stronach, ewentualnie tylko na jednej. Konieczne jest odpowiednie schładzanie i zachowanie spokoju przez 4-8 tygodni. Efekt końcowy przy tej metodzie jest wyraźniejszy i długotrwały.

Nastepna metoda polega na zastosowaniu najróżniejszych penile implantów pomagających nie tylko przy zwiększeniu objętości ale i funkcji, a to już raczej dziedzina neurologii.

Najważniejsze jest uzyskać dokładne i zupełne wyobrażenie pacjenta a efekcie końcowym, który miałby być osiągnięty przy pomocy operacji a głównie poznać motywy (powody) dla których pacjent chce poddać się tej operacji. Dzięki temu zdobędziemy wyobrażenie o tym czy jesteśmy w stanie spełnić życzenie pacjenta, ewentualnie czy jesteśmy przygotowani do pewnego kompromisu. Rzeczywistość ta obowiązuje u wszystkich zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej.

Autor: MUDr. Josef Hrbatý

Operacje genitalii Operacje genitalii

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.