Wolumetria twarzy – odmładzanie kwasem hialuronowym

Wolumetria twarzy – odmładzanie kwasem hialuronowym
Doświadczony specjalista medycyny rodzinnej oraz medycyny estetycznej. Uzyskała wiele certyfikatów szkoleniowych z zakresu zaawansowanych technik podawania wypełniaczy i toksyny botulinowej.
Utworzono: 1 lip 2015 · Zaktualizowano: 11 lis 2020
vyplne injekce botox oblicejj

Zabiegi wolumetryczne a procesy starzenia

Wolumetria twarzy ma na celu przywrócenie młodzieńczego owalu. W jaki sposób procesy starzenia ingerują w wygląd naszej twarzy? – Wraz z wiekiem twarz zbliża się do kształtu kwadratu lub prostokąta. Wpływ mają na to dwa czynniki: utrata objętości tkanek i utrata jędrności skóry. Tkanka tłuszczowa zaczyna zanikać w okolicy kości policzkowych, oczodołów, skroni oraz łuków brwiowych. Przez to skóra traci swą naturalną podporę i zaczyna opadać, co związane jest też z mniejszą jej sprężystością. Nadmiar skóry gromadzi się w dolnej partii twarzy i prowadzi do zaniku linii żuchwy, a czasem również powstania tzw. podwójnego podbródka – mówi dr Katarzyna Mudel z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Te procesy dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a pierwsze zmiany w owalu twarzy możemy dostrzec około 40 roku życia. Utrata jędrności skóry zazwyczaj objawia się też powstawaniem głębszych zmarszczek, np. bruzd nosowo-wargowych. Zabiegi wolumetryczne przynoszą poprawę w obu tych kwestiach.

Wolumetria twarzy – które obszary można modelować?

Zabiegi wolumetryczne stosowane są nie po to, by zmienić nasze rysy, ale aby wypełnić te miejsca, w których zanikła tkanka tłuszczowa i w ten sposób odmłodzić twarz. Obszary poddawane zabiegowi zawsze wybierane są według indywidualnych potrzeb, ale można wyróżnić miejsca, które są najczęściej modelowane.

By unieść skórę zgromadzoną na linii żuchwy, dodaje się objętości w okolicy kości policzkowych oraz skroni. Jeśli problemem jest nadmiar skóry nad górną powieką skutkujący optycznym zmniejszeniem oczu, to wypełniacz wprowadzany jest nad linią łuków brwiowych. Bardzo często substancje wypełniające wstrzykuje się w okolicę oczodołów, co prowadzi do uniesienia skóry i zlikwidowania głębszych zmarszczek oraz rozjaśnienia tej okolicy, jeśli pojawiły się cienie pod oczami. Ponadto podczas zabiegu można wypełnić bruzdy lub unieść opadające kąciki ust.

Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym

Najpopularniejszą substancją wykorzystywaną do wolumetrii twarzy jest kwas hialuronowy. Dlaczego akurat ten wypełniacz? – Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie, więc ryzyko, że nie zostanie dobrze przyjęty, niemal nie istnieje. Stosuje się go jako wypełniacz dlatego, że posiada bardzo dużą zdolność wiązania wody, więc znacznie zwiększa swą objętość. Wystarczy wprowadzić niewielką ilość preparatu, by osiągnąć zamierzony efekt. Niezmiernie ważne jest również to, że doświadczony lekarz może bardzo szczegółowo przewidzieć rezultaty zabiegu. Ponadto kwas hialuronowy posiada jeszcze co najmniej dwie zalety: dba o odpowiednie nawilżenie skóry i pobudza komórki do produkcji nowego kolagenu, co skutkuje ujędrnieniem – wyjaśnia dr Katarzyna Mudel z kliniki Ars Estetica.

Zabiegi wolumetryczne z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wyróżniają się bardzo niską inwazyjnością. Zanim lekarz przystąpi do głównej części procedury, wybiera miejsca, w które wstrzyknięty zostanie preparat, a następnie pacjent jest znieczulany poprzez nałożenie specjalnego kremu. Po upływie około 30 minut lekarz wprowadza kwas hialuronowy w skórę za pomocą cienkiej igły. Zaraz po zabiegu możemy powrócić do codziennej aktywności, chociaż musimy liczyć się z tym, że na naszej twarzy pojawią się drobne siniaki i obrzęk w miejscu wprowadzania igły. Szczególnie często zdarza się to w okolicy oczu, gdzie skóra jest bardzo delikatna. Jednak te skutki znikają po kilku dniach i wtedy możemy zauważyć pełen rezultat zabiegu.

Do odmładzania kwasem hialuronowym stosowane są różne preparaty i o ich wyborze zawsze decyduje lekarz. Zawarty w nich kwas hialuronowy różni się przede wszystkim gęstością. Dlatego też inne preparaty wykorzystuje się do spłycania drobnych zmarszczek, a inne do modelowania skroni czy kości policzkowych. Najgęstsze preparaty są stosowane właśnie do zabiegów wolumetrycznych i wypełniania ust.

Na rynku dostępny jest jeszcze jeden popularny wypełniacz o nazwie Radiesse. Składa się on ze specjalnego żelu, w którym znajdują się cząsteczki hydroksyapatytu wapnia, substancji występującej w naszych kościach i w pełni biokompatybilnej. Żel służy jako typowy wypełniacz, natomiast hydroksyapatyt wapnia pobudza tkanki do regeneracji poprzez stymulację produkcji nowego kolagenu. Radiesse stosuje się zarówno do wypełniania zmarszczek, jak i zabiegów wolumetrycznych w obrębie całej twarzy.

Wolumetria twarzy z wykorzystaniem tłuszczu

Jeszcze inną propozycją przywrócenia młodzieńczego owalu twarzy jest zabieg z wykorzystaniem własnego tłuszczu pacjenta. Jest to kolejna w pełni naturalna substancja, a zabieg wygląda niemal identycznie, jak odmładzanie kwasem hialuronowym, ale wcześniej lekarz musi pobrać tkankę tłuszczową.

Wydawać by się mogło, że własny tłuszcz jest najbardziej odpowiednią substancją do wolumetrii twarzy, bo przecież zmieniła ona kontury właśnie z powodu zaniku tkanki tłuszczowej. Problemem jest jednak fakt, że w przypadku stosowania tej substancji trudniej jest przewidzieć dokładne efekty zabiegu. Część tkanki tłuszczowej bardzo szybko ulega wchłonięciu i najczęściej ilość ta zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Są jednak osoby, które preferują modelowanie twarzy za pomocą własnego tłuszczu, a można podać go w okolice kości policzkowych, skroni, oczodołów, łuków brwiowych oraz w miejsca występowania zmarszczek.

Efekty zabiegów wolumetrycznych i ich trwałość

Wolumetria twarzy to zabieg, który bardzo szybko odejmuje nam kilka lat. Oczywiście wiele zależy od stanu skóry pacjenta i najbardziej spektakularne efekty uzyskiwane są wtedy, gdy spora część tkanki uległa zanikowi. Na zabiegi wolumetryczne warto jednak zdecydować się wcześniej, ponieważ nie tylko poprawiają one owal, ale również wspomagają procesy regeneracyjne.

Odmładzanie kwasem hialuronowym lub Radiesse przynosi efekty czasowe. Zazwyczaj rezultaty utrzymują się przez kilkanaście miesięcy, w czasie których kwas hialuronowy lub żel obecny w Radiesse ulegają stopniowemu wchłanianiu przez organizm. Zabiegi wolumetryczne warto więc powtarzać, by utrzymać efekt. Tkanka tłuszczowa jest bardziej trwałym wypełniaczem, ale też po pewnym czasie zostaje wchłonięta.

Poproś o ofertę jednym kliknięciem
Przedstawimy Ci ofertę bezpłatnie!

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.