Jak pozbyć się chomików?

Autor:

Chomiki - czyli nadmiar skóry w obszarze żuchwy - dodają twarzy lat i nadają jej smutny wyraz. Medycyna estetyczna proponuje różne metody zapobiegania powstawaniu oraz likwidowania chomików. Skuteczną metodę na pozbycie się chomików lekarz powinien dostosować z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta, jego wieku, stanu skóry i preferencji zabiegowych.

Co to są chomiki?

Chomiki to nadmiar skóry w obszarze żuchwy, w postaci nieestetycznych nawisów, zaburzający owal twarzy i dodający nam lat. Są namacalnym dowodem istnienia grawitacji, która pokonując jędrność i gęstość skóry „ściąga” nasze tkanki ku dołowi. Proces ten zaczyna się około 40 roku życia i wiąże się ze zmniejszającą się produkcją kolagenu i elastyny – składników odpowiadających za jędrność skóry. Podskórna tkanka tłuszczowa, która nadaje naszym twarzom kształt, z biegiem lat traci swoją objętość i nie podtrzymywana stelażem kolagenu, sukcesywnie opada. Ostrość linii konta żuchwy, gwarantowana w młodości, staje się  wspomnieniem.

Jak reagować? 

W zależności od stopnia zaawansowania zmian, możemy zastosować procedury, które zmniejszą bądź całkowicie zlikwidują problem chomików.

Medycyna estetyczna oferuje nam w tym zakresie cały wachlarz możliwości.

Możemy je dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, do jego wieku, stanu skóry i preferencji zabiegowych.

Po pierwsze profilaktyka

Zanim jednak będziemy zmuszeni do bardziej inwazyjnego skorygowania zaawansowanego nawisu skórnego, warto zainwestować w profilaktykę. W przypadku „chomików” jest to dbałość o jędrność skóry policzków i całej twarzy. Warto w tym celu wykonywać regularnie takie zabiegi jak kawitacja, mezoterapia czy peelingi medyczne. Dobrze utrzymana skóra skuteczniej powstrzyma tkanki przed przemieszczeniem się. Procesy starzeniowe zwolnią swoje tempo. 

Wypełniacze i stymulatory

Powstałe w wyniku procesów starzenia (lub szybkiego chudnięcia) ubytki tkanki tłuszczowej możemy uzupełnić kwasem hialuronowym. Podanie go w obszar policzków dodaje im objętości, unosząc jednocześnie do góry tkanki tworzące „chomiki” i liftingując tym samym obszar okołożuchwowy.

Jeszcze skuteczniejsze okazuje się podanie w górne partie twarzy wypełniaczy, które są jedncześnie biostymulatorami, czyli oprócz uzupełnienia ubytków pobudzają skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Należą do nich min. Radiesse, Linerase, Sculptra, Ellanse.

Wypełnij tkanki własnym tłuszczem

Tłuszcz to bardzo cenny materiał wykorzystywany w medycynie estetycznej jako wypełniacz. Procedura pobrania, odwirowania i ponownego podania tłuszczu nazywa się lipofilingiem. Przewagą tej metody jest fakt, że materiał  używany do uzupełniania ubytków i modelowania konturu jest autogenny i nie powoduje żadnych alergii. Zabieg lipofilingu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

chomiki 2
Korekta chomików za pomocą nici Aptos - efekty zabiegów wykonanych przez dr Bożenę Jendrysik

Nici do podciągania tkanek

Nici liftingujące to rozwiązanie, dzięki któremu medycyna estetyczna poszła o kilka kroków do przodu, oferując pacjentom zabiegi mało inwazyjne, o skuteczności porównywalnej do chirurgii plastycznej.

Nici Aptos, dzięki specjalnie opracowanym mikrowypustom, pozwalają na kotwiczenie się w tkankach i przesuwanie ich w pożadanym kierunku, (do góry bądź na bok), w zależności od konkretnego przypadku.

Techniki Aptos Thread 2 G i Needle 2 G zostały  opracowane specjalnie z myślą o dolnej trzeciej części twarzy, tj żuchwie i podbródku. Umożliwiają podniesienie chomików i „wyostrzenie” kąta żuchwy, dzięki czemu linia owalu twarzy zostaje wytyczona na nowo.

Nie tylko lifting

Dodatkowym atutem nici Aptos jest ich skład, wpływający na skuteczność zabiegową. Nici wchłanialne, z kwasu polimlekowego i polikaprolaktonu, dzięki powolnemu uwalnianiu się do organizmu, stymulują produkcję kolagenu i elastyny, gwarantując tym samym zrównoważony i wydłużony w czasie efekt mezoterapeutyczny.

Systematyczna stymulacja skóry do przebudowy pomaga w utrzymaniu efektu liftingu osiągniętego w trakcie zabiegu.

Polipropylen – do liftingu ciężkich tkanek

Drugi typ nici Aptos to nici stałe, wykonane z polipropylenu. Polecane dla nieco cięższych tkanek, które trudniej poddają się liftingowi a także dla starszych pacjentów, u których nie walczymy już o zagęszczenie czy poprawę jędrności skóry a jedynie o fizyczne naciągnięcie tkanek. 

Kiedy nie unikniemy sklapela?

Wykonanie skutecznej korekty linii żuchwy za pomocą technik iniekcyjnych czy nici nie jest możliwe w sytuacji gdy skóra pacjenta jest zbyt ciężka i gruba lub gdy mamy do czynienia ze znaczącym jej nadmiarem. Również utrata napięcia i sprężystości głębiej położonych elementów podporowych twarzy i szyi kwalifikują pacjenta do rozwiązań stricte chirurgicznych, czyli do operacyjnego face liftu.

Publikowane: 10.04.2019

Autor

dr Bożena Jendrysik - specjalista II stopnia chirurgii ogólnej, flebolog, międzynarodowy trener technik mało inwazyjnego liftingu nićmi Aptos, trener technik iniekcyjnych Merz oraz lipotransferu, certyfikowany lekarz medycyny przeciwstarzeniowej Światowego Towarzystwa Medycyny Przeciwstarzeniowej.

Nici liftingujące - Nowości

Jak pozbyć się chomików?

Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek

Chomiki - czyli nadmiar skóry w obszarze żuchwy - dodają twarzy lat i nadają jej smutny wyraz. Medycyna estetyczna proponuje...

Więcej opinii na ten temat

agusia 13.05.2018
Nie wiem

Dzień dobry miałam dziś nici barb w celu uniesienia policzków i koncikow ust jednak nie jestem zadowolona twarz wyglada karykaturalnie a w policzkach zrobiły mi się wgłębienia i to spore lekarz mi mówi ze to normalne o z... Więcej 

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni