Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Nieudany zabieg medycyny estetycznej. Jak dochodzić swoich praw?

Nieudany zabieg medycyny estetycznej. Jak dochodzić swoich praw?
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 15 wrz 2015 · Zaktualizowano: 31 sie 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Wszystkie osoby zastanawiające się nad poddaniem się zabiegowi medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej mają obawy, co do tego, czy zabieg pójdzie dobrze i nie pojawią się powikłania. Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) w ostatnim czasie zanotowało większą liczbę zgłoszeń od pacjentów, którzy po zabiegu medycyny estetycznej wykonanym przez nieuprwnione do tego osoby, zmagają się z komplikacjami. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji? 

W jaki sposób mogę dochodzić moich praw?

Jeżeli uważasz, że w Twoim przypadku zabieg medycyny estetycznej został nieprawidłowo wykonany, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne – brak doświadczenia lub odpowiednich kwalifikacji wykonującej go osoby, zastosowanie niecertyfikowanych produktów lub niezarejestrowanych urządzeń i zaniedbania w sztuce lekarskiej. Zastanawiasz się, co robić dalej? Dochodzenie roszczeń może mieć w tej sytuacji różne rozwiązania: lekarz z pacjentem mogą dojść do porozumienia (ugoda) lub też może się rozpocząć proces przed sądem powszechnym, gdzie to sąd zadecyduje o wysokości odszkodowania; może także dojść do rozpoczęcia postępowania przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Zgodnie z aktualnie obowiązujących prawem obowiązkiem lekarza jest działanie według aktualnej wiedzy medycznej, z wykorzystaniem dostępnych technik i środków zapobiegania oraz diagnozowania i leczenia chorób, a także zgodnie z zasadami etyki zawodowej i zachowując najwyższą staranność. Jeżeli którakolwiek z tych reguł zostanie naruszona, lekarz podlega odpowiedzialności zawodowej przed samorządem lekarskim oraz odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Jeżeli zdecydujemy się dochodzić naszych praw w sądzie, należy pamiętać, że będziemy musieli dowieść, że zabieg nie został wykonany zgodnie z obecnie praktykowanymi standardami medycznymi, że w jego wyniku doszło do uszczerbku na zdrowiu i/lub że zastosowane preparty były niebezpieczne albo zastosowana technika przestarzała i szkodliwa. Starty dla pacjenta mogą być materialne lub niematerialne. W tym pierwszym przypadku mówimy o uszczerbku na zdrowiu (np. uszkodzenie ciała, infekcja bakteryjna, blizny, krwotok itp.). Za szkody niematerialne uznaje się te, które mają negatywny wpływ na psychikę pacjenta (np. brak spodziewanego efektu, potrzeba wykonania drugiego zabiegu, trauma spowodowana komplikacjami podczas rekonwalescencji czy brakiem oczekiwanych rezultatów). W przypadku drogi sądowej radzimy zebrać jak najwięcej dowodów, takich jak dokumentacja medyczna, dokumenty formalne (umowa między pacjentem a lekarzem lub kliniką, akt świadomej zgody na zabieg) i innych dokumentów, w tym opinie biegłych, innych specjalistów oraz zeznań i wyjaśnień świadków

Medycyna estetyczna
W dobie rosnącej popularności zabiegów medycyny estetycznej należy zwracać szczególną uwagę na to, do jakiego specjalisty udajemy się na zabieg

Lekarz medycyny estetycznej czy kosmetyczka?

Niektóre zabiegi medycyny estetycznej oferowane są też przez osoby, które nie mają wykształcenia medycznego, w tym przez kosmetyczki. Należy jednak pamiętać, że ze względu na zastosowane techniki oraz preparaty, zabiegi medycyny estetycznej definiuje się jako świadczenia zdrowotne, co oznacza, że powinny być wykonywane jedynie przez przeszkolonych pod tym kątem lekarzy. Z czym może się wiązać wykonanie tego rodzaju zabiegu u kosmetyczki? Jeżeli nieudany zabieg został wykonany u osoby do tego nieuprawnionej, pacjent może dochodzić swoich praw w związku z popełnieniem przestępstwa, czyli narażenia na utratę zdrowia lub życia i w tym przypadku dochodzi do postępowania karnego. Jednak możliwe jest także dochodzenie swoich racji w drodze postępowania cywilnego – wówczas odwołujemy się do odpowiedzialności wynikającej z umowy zawartej między pacjentem a osobą wykonującą zabieg, gdzie przesłanką do uzyskania odszkodowania jest niepoprawne wykonanie zabiegu. Trzecia możliwość uzyskania zadośćuczynienia przez poszkodowanego wynika z przepisów dotyczących tzw. odpowiedzialności deliktowej, na mocy której osoba poszkodowana może żądać zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu – wyjaśnia adwokat.

Czy można i czy warto wykupić ubezpieczenie?

Zastanawiałeś/aś się kiedyś, czy lekarze ubezpieczają się na wypadek ewentualnych błędów w sztuce lekarskiej? Odpowiedź brzmi, tak – każdy lekarz, który prowadzi indywidualną praktykę lekarską i każdy inny podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmującej szkody będące następstwem udzielanych świadczeń.

Warto jednak pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie nie dotyczy szkód związanych z wykonanym zabiegiem medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, o ile nie zostały one wykonane ze wskazań zdrowotnych lub w przypadku wady wrodzonej lub urazu. Dlatego też chirurdzy plastyczni lekarze medycyny estetycznej powinni wykupić osobne ubezpieczenie OC, obejmujące te zabiegi. Zalecamy zapytanie lekarza na pierwszej konsultacji, czy posiada takie ubezpieczenie, ponieważ dzięki niemu pacjent w szybszy i łatwiejszy sposób będzie mógł uzyskać odszkodowanie. 

Jak szukać pomocy?

Na początku warto zacząć od rozmowy z lekarzem, który wykonał zabieg, możemy również udać się na konsultację do innego lekarza tej samej specjalności, aby potwierdzić nasze podejrzenia, czy zabieg został wykonany nieprawidłowo. Mimo że rozmowa ze specjalistą, który stracił nasze zaufanie, może być stresująca, właśnie taki powinien być nasz pierwszy krok. 

Rozmowa z lekarzem medycyny estetycznej
Na konsultacji warto zapytać, czy lekarz ma ubezpieczenie w przypadku szkód powstałych w wyniku wykonania zabiegu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, ponieważ ułatwia to uzyskanie odszkodowania

Jeżeli tą drogą nie uda nam się dojść do porozumienia, kolejnym krokiem powinno być zasięgnięcie opinii prawnika, który oceni, czy nasza sprawa jest zasadna i poinformuje o tym, jak będzie przebiegać dalsze postępowanie. W większości przypadków prawnicy dążą do zawarcia porozumienia i ugody na drodze negocjacji i dopiero jeżeli nie uda się dojść do rozwiązania tą drogą, dochodzi do procesu w sądzie. Niewielu pacjentów pamięta, że po pomoc może zwrócić się też do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA)., które deklaruje chęć pomocy poszkodowanym pacjentom.

Co zrobić, aby dobrze wybrać lekarza medycyny estetycznej?

Przedstawiamy kilka porad:

  • Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o wybranym specjaliście, a informacje z oficjalnych źródeł traktuj priorytetowo.
  • Bardzo ważne jest, aby na konsultacji zadawać pytania o doświadczenie lekarza, proponowane rozwiązania i stosowane urządzenia oraz preparaty. Nie musisz decydować się od razu, daj sobie czas, aby wybrać specjalistę, który wzbudza Twoje zaufanie. 
  • Zbyt atrakcyjna cena powinna wzbudzić większą ostrożność. 
  • We współczesnym świecie reklama ma wielką moc. Pamiętaj jednak, że medialny lekarz to nie zawsze najbardziej kompetentny specjalista.
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Reklama

Być może zainteresuje Cię też...