Obwisła skóra twarzy

Czym jest obwisła skóra twarzy?

Utrata jędrności skóry twarzy

Utrata jędrności skóry twarzy jest związana ze zmniejszoną produkcją kolagenu i elastyny.

W miarę upływu lat nasza skóra stopniowo traci jędrność i sprężystość, co dotyczy zarówno naskórka, jak i głębiej położonych tkanek. Utrata jędrności twarzy jest spowodowana osłabieniem struktury skóry, która potrzebuje specjalnych kosmetyków, a czasami też zabiegów, aby przywrócić jej dobrą kondycję, przywrócić jej napięcie oraz objętość.

Utrata jędrności skóry jest spowodowana stopniowym zmniejszaniem się produkcji kolagenu i elastyny w skórze, wynikającym z procesów starzenia. Włókna kolagenowe tworzą siatkę, która stanowi swoiste rusztowanie podtrzymujące skórę, które z biegiem czasu staje się coraz słabsze, co powoduje utratę sprężystości skóry. 

W tym procesie biorą udział także inne czynniki takie jak mniejszy stopień nawilżenia i mniejsze stężenie kwasu hialuronowego

Stopień wiotczenia i opadania skóry jest różny u poszczególnych pacjentów, na przykład u osób, u których struktury twarzy są silnej zbudowane, z zarosowanym podbródkiem i kośćmi policzkowymi, proces wiotczenia skóry będzie przebiegał wolniej, a zmiany będą mniej widoczne.

Wiotka skóra twarzy – przyczyny

Badanie dermatologiczne

Wiotczenie skóry może się także pojawić u młodych osób.

  • procesy starzenia;
  • stres;
  • niezdrowy tryb życia;
  • przedłużona ekspozycja na słońce.

Starzenie się jest niewątpliwie jedną z głównych przyczyn utraty jędrności skóry twarzy. Z wiekiem metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu, co powoduje zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny oraz zagęszczenia komórek tłuszczowych w skórze twarzy. Na skutek tych zjawisk dochodzi do powstawania zmarszczek, wiotczenia skóry i opadania owalu twarzy. Jednak utrata sprężystości i jędrności skóry może wystąpić nawet w młodym wieku, zwykle na skutek złej diety, picia niewystarczającej ilości wody, stresu, spożywania alkoholu, palenia tytoniu i długotrwałego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych bez stosowania kremów ochronnych.

Zabiegi

Botoks

Zabiegi iniekcyjne pomogą nawilżyć i poprawić jakość skóry.

Medycyna estetyczna oferuje wiele nieinwazyjnych rozwiązań, które pozwolą uzyskać znakomite rezultaty w krótkim czasie i bez długiej rekonwalescencji.

Kwas hialuronowy

Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy tkankowych takich jak kwas hialuronowy i inne preparaty biorewitalizujące to jedne z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów w walce z wiotkością skóry. Wypełniacze pozwalają wypełnić zmarszczki, bruzdy i wgłębienia powstałe w skórze na skutek procesów starzenia, stresu lub utraty wagi. Podczas zabiegu specjalista wprowadza preparat do skóry przy zastosowaniu mikroigieł. Działanie kwasu hialuronowego polega na odtworzeniu naturalnej struktury skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej sprężysta i lepiej nawilżona. Zabieg zalecany jest w przypadku korekty defektów dolnych partii twarzy. Preparat ulega stopniowemu wchłonięciu, ale zabieg można powtórzyć tak szybko, jak efekty przestaną być widoczne.

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa to substancja znana przede wszystkim jako preparat do redukcji zmarszczek na czole i wokół oczu, jednak nie wszyscy wiedzą, że może być wykorzystywana także w celu poprawy jędrności skóry twarzy. Taki zabieg polega na wykonaniu mezoterapii z zastosowaniem toksyny botulinowej w bardzo małym stężeniu. Jego celem jest przywrócenie jędrności skórze szyi i szczęki. Zazwyczaj zaleca się wykonanie więcej niż jednej sesji zabiegowej, a efekty są widoczne od razu po pierwszej z nich i utrzymują się kilkanaście miesięcy.

Bibliografia

ISAPS (2019). Face Lift [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/discover... [dostęp: 10.01.2023]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."