Rak kojarzony z implantami piersi - postrach o nazwie BIA-ALCL

Powiększanie piersi jest jednym z najbardziej pożądanych zabiegów estetycznej chirurgii plastycznej. Szacuje się, że około 11 milionów kobiet na całym świecie ma implanty. Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią, a implanty są jednym z najbardziej kontrolowanych materiałów medycznych. Osoby posiadające implanty piersi mogą być zaniepokojone bieżącymi informacjami o rzadkiej chorobie układu limfatycznego związanej z implantami piersi. Przekazujemy sprawdzone informacje, aby uspokoić emocje i zapewnić, że nie należy wpadać w panikę.

Co to jest BIA-ALCL?

Choroba BIA-ALCL (Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma, w skrócie BIA-ALCL) to chłoniak wielkokomórkowy kojarzony z implantami piersi. Chłoniak piersi nie jest klasyfikowany jako nowotwór piersi, ale jako chłoniak z limfocytów T z bardzo dobrymi rokowaniami powrotu do zdrowia. Oceniając na podstawie aktualnych zachorowań występuje po około 6-8 latach od wszczepienia implantów.

Ten typ chłoniaka może mieć związek nie tylko z implantami teksturowanymi, ale wg słów chirurgów plastycznych, również z gładkimi implantami, ekspanderami, implantami szczękowymi, nawet z materiałami osteosyntetycznymi używanymi przy leczeniu złamań. Ryzyko pojawienia się chłoniaka BIA-ALCL może więc dotyczyć producentów wszystkich typów implantów.

Jak rozwija się chłoniak?

Implant piersi jest umieszczany w przygotowanej przez chirurga specjalnej kieszeni tkankowej, najczęściej pod mięśniem piersiowym. Z czasem wokół implantu powstaje tkanka włóknista, zwana torebką.

Jako jedną z przyczyn ALCL podaje się przewlekłe zapalenie piersi spowodowane zakażeniem bakteryjnym, przewlekłym drażnieniem powodowanym przez teksturę implantu lub predyspozycjami genetycznymi.

uložení prsního implantátu při zvětšení
Umieszczenie implantu po powiększeniu piersi.

Objawy ALCL

Zgodnie z ostatnimi badaniami BIA-ALCL pojawia się u kobiet po 6-8 latach od wszczepienia implantu jako nagły i bolesny obrzęk jednej z piersi. Obrzęk może być jednak objawem wielu innych nieprawidłowości i chorób.

Diagnoza i leczenie ALCL

Diagnoza opiera się na badaniach cytologicznych płynu pobranego z piersi. Badania laboratoryjne potwierdzą lub wykluczą obecność ALCL.

Należy podkreślić, że jest to uleczalna i bardzo rzadko występująca choroba.

Leczenie odbywa się poprzez usunięcie implantu, torebki, a także sąsiadujących tkanek. Pacjentki we wczesnych stadiach choroby nie wymagają dalszego leczenia. W bardziej zaawansowanym stadium zostaje włączone leczenie onkologiczne. Chemioterapia jest konieczna w przypadku rozprzestrzenienia się choroby do węzłów chłonnych.

Występowanie ALCL na świecie

ALCL to bardzo rzadka choroba. Prawdopodobieństwo wystąpienia u kobiet po powiększeniu piersi waha się od 1: 50 000 do 1: 300 000. Od 1997 r. na całym świecie udokumentowano 457 przypadków zachorowań, 9 osób zmarło (źródło: Oficjalne pismo FDA z 22. marca 2019).

"Dwudniowy pobyt w Nowym Jorku jest znacznie bardziej ryzykowny niż prawdopodobieństwo zachorowania na tę uleczalną i bardzo rzadką chorobę" - tak prezes ISAPS opisał zagrożenia związane z BIA-ALCL w swoim komunikacie skierowanym do chirurgów plastycznych.

Badanie i kontrola implantów piersi

Znany chirurg plastyczny Dennis Hammond opisuje w krótkim filmie wideo dla Estheticon, jakiej kontroli podlegają implanty piersi.

Czy implanty teksturowane stanowią większe ryzyko?

Dostępne informacje potwierdzają, że ten typ chłoniaka ma związek z użyciem teksturowanych implantów bez względu na markę i producenta. Urzędy zatwierdzające oraz kontrolujące leki i materiały medyczne niezwykle intensywnie badają zgłoszone przypadki zachorowań. Pojawienie się ALCL jest jednak wieloczynnikowe i tekstura nie jest główną przyczyną tego chłoniaka. Wielu ekspertów dyskutuje na temat predyspozycji genetycznych.

Przypadek implantów piersi firmy Allergan - fakty i mity

Tuż przed Bożym Narodzeniem Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej (ISAPS) wydało oświadczenie, w którym sprostowało wiele błędnych informacji na temat implantów.

Jedna z nich dotyczyła zawieszenia sprzedaży teksturowanych implantów Allergan w Europie. Zawieszenia, ale nie zakazu, jak oznajmiały niektóre media  wprowadzając pacjentów w błąd.

Powodem nie były nowe odkrycia dotyczące tych implantów piersi, ale nieprzedłużenie certyfikatu CE w Europie.

Firma Allergan nie przedłożyła w wymaganym terminie wszystkich niezbędnych dokumentów. Obecnie aktywnie pracuje nad odnowieniem certyfikacji.

Allergan kontynuuje sprzedaż bez ograniczeń w innych częściach świata i posiada najwyższy certyfikat bezpieczeństwa FDA. Gładkie implanty Allergan są nadal w obiegu bez ograniczeń.

Skonsultuj ALCL ze swoim chirurgiem plastykiem

Podczas konsultacji i wizyt kontrolnych ALCL nie powinno być tematem tabu. W ramach konsultacji przed powiększaniem piersi lekarz powinien przekazać informacje na temat tej bardzo rzadkiej choroby, powinny one również zostać uwzględnione w zgodzie na zabieg podpisywanej przez pacjenta, podobnie jak informacje o innych zagrożeniach związanych z powiększaniem piersi implantami.

Zapobieganie chorobom piersi i ALCL?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Chirurgów Plastyków i organy regulacyjne nie zalecają usuwania implantów bez potwierdzenia ALCL lub usuwania w ramach prewencji. Chodzi bowiem o pojedyncze przypadki zachorowań.

Kobiety z implantami piersi, które odczuwają nagłe zmiany w piersiach, takie jak stwardnienie lub obrzęk, powinny bezzwłocznie udać się na kontrolę do lekarza, który je operował.

Obecnie nie prowadzi się żadnych badań screeningowych BIA-ALCL. Oczywistością i codzienną praktyką powinna być prewencja - regularne samobadanie piersi. Regularne badania USG lub mammografia powinny być rutyną nie tylko dla kobiet po powiększeniu piersi.

Nadal śledzimy aktualne doniesienia o ALCL.

Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu tego artykułu dla:

Aktualizowane: 14.05.2019

Dotyczące tematu

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Warto     

Jestem już po wymarzonym zabiegu. Muszę przyznać że mój lekarz  dr Śliwińsk,i na którego sie zdecydowałam to cudotwórca. Niżej moje zdjecie z przed i po zabiegu... Jak widać na zdjęciach oprocz powiększenia piersi musiał... Więcej 

14 Lubię to   44 Komentarzy  
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni