Zmniejszanie piersi w praktyce

Autor:

Wiele kobiet pożąda dużego biustu, wiadomo jednak, że duże piersi szybciej tracą jędrność i w niektórych przypadkach mogą być przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Pacjentki, których ten problem dotyczy, decydują się zatem na zabieg zmniejszenia biustu, nazywany inaczej redukcją piersi. Jego podstawowym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i części gruczołu piersiowego, usuwany jest także nadmiar skóry i tkanki podskórnej.

Dlaczego kobiety zmniejszają piersi?

Wiele kobiet decyduje się na zabieg ze względów zdrowotnych. Rozrośnięty gruczoł piersiowy i nadmiernie zgromadzony tłuszcz powoduje, że piersi odbiegają od standardowego rozmiaru. Lekarze uważają, że prawidłowo zbudowana pierś waży około 0,4 kg. U niektórych kobiet jedna pierś waży nawet 3 kg. Obciążony zostaje zatem kręgosłup. Doprowadzić może to do bólów kręgosłupa i jego zwyrodnienia. Częste skutki to także odparzenia i podrażnienia skóry, np. w okolicach ramion (od ramiączek stanika) czy pod biustem.

Redukcja piersi w większości przypadków ma wskazania zdrowotne. Duży i ciężki biust powodować może problemy z prowadzeniem aktywnego stylu życia. Pojawić się może także kłopot z doborem bielizny i ubrań. Warto także wspomnieć o aspekcie psychologicznym. Dla wielu kobiet jest to ich kompleks i minus w ich wyglądzie. Często starają się go ukryć i noszą obszerne ubrania lub garbią się.

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg zmniejszenia biustu?

Pacjentka musi mieć świadomość, jak będą wyglądać jej piersi po zabiegu. Musi także być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Mammoplastyka jest nieodpowiednia dla dziewcząt do 20. roku życia. Zabieg odradza się także kobietom z tendencją do tworzenia się twardych i wyraźnych blizn. Po dokonanym zabiegu należy wykonywać profilaktyczne badania, zgodnie z zaleceniami, pod kątem nowotworowym.

Jeśli zabieg wymaga znacznej redukcji biustu, wycięcia gruczołu, późniejsze karmienie piersią może okazać się niemożliwe. W przypadku urodzenia dziecka kobietom po wykonanej redukcji podaje się leki hamujące laktację.

Po zakwalifikowaniu do zabiegu redukcji piersi operację najlepiej wykonać w drugim tygodniu cyklu miesiączkowego. Kobieta musi być minimum pół roku po zakończeniu karmienia piersią i najlepiej po urodzeniu ostatniego dziecka, jakie planowała. W przypadku wątpliwości, które pojawiłyby się u kobiety, należy odroczyć zabieg do momentu podjęcia ostatecznej decyzji. Możliwe, że u niektórych kobiet potrzebna będzie konsultacja z psychiatrą. Zaburzenia psychiczne mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Bardzo ważnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje skóry w obrębie pola operacji, a także choroby metaboliczne.

Przed zabiegiem redukcji piersi

Konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań, jakie zleci lekarz, np. EKG, USG piersi, morfologię krwi, czas krzepnięcia krwi, grupę krwi.

2 tygodnie przed planowaną operacją nie wolno przyjmować leków zmniejszających krzepliwość. Należy także zrezygnować z papierosów oraz innych używek.
Kobieta powinna zaplanować także transport z kliniki do domu oraz poprosić o pomoc w codziennych czynnościach przez kilka dni po zabiegu.

Na czym polega zmniejszenie piersi

Redukcja rozmiaru piersi jest zabiegiem, który polega na wykonaniu cięć chirurgicznych na skórze pacjentki celem pozbycia się nadmiaru gruczołu, tkanki tłuszczowej oraz skóry.

Technika operacji wybierana jest podczas konsultacji z chirurgiem plastykiem. Uzależniona jest od stanu piersi i skóry pacjentki oraz oczekiwanego efektu po zabiegu. Niektóre zabiegi to liposukcja połączona z usunięciem nadmiaru skóry. Czasem dzięki samej liposukcji można uzyskać zadowalający efekt zmniejszenia biustu. Bez względu na wybraną technikę operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Podczas zabiegu chirurgicznego lekarz wykonuje cięcie wokół sutka. W ten sposób uzyska dostęp do części piersi, którą będzie usuwał. Po usunięciu nadmiaru gruczołu i tłuszczu lekarz waży zawartość, ponieważ musi wiedzieć ile tkanki należy usunąć z drugiej piersi.

Kolejny etap to modelowanie kształtu sutka i umiejscowienie go na odpowiedniej wysokości. Wycinany jest także nadmiar skóry. Końcowy etap to formowanie piersi.

Operacja trwa maksymalnie 2-3 godziny.

Stosowane rodzaje cięć przy zmniejszaniu biustu

W zależności od cech i rozmiaru problemu chirurg dobiera najbardziej odpowiedni rodzaj cięcia. W chirurgii estetycznej obserwuje się dążenie do wykonania jak najmniejszej liczby cięć. Nie zawsze jednak jest to możliwe, wszystko uzależnione jest od konkretnego przypadku.

Dość często stosuje się cięcie w formie kotwicy. Biegnie ono wokół brodawki sutkowej, a następnie w dół do fałdu skórnego, który jest nacinany poziomo. W określonych przypadkach możliwe jest wykonanie mniejszej ilości cięć. Po operacji zostaje wówczas 1 pionowa blizna. O tym, jaki rodzaj cięcia zostanie wykonany, decyduje głównie wielkość piersi, wiek pacjentki, elastyczność skóry.

Istnieje także kilka innych metod redukcji piersi:

  • Przeniesienie górne - lekarz usuwa część gruczołu i zszywa dolną część piersi.
  • Przeniesienie pionowe — nacięcie wykonuje się w ten sposób, aby wytworzyć pasmo, w którym umieszczona jest brodawka
  • Przeniesienie na szypule górno-przyśrodkowej
  • Przeniesienie na szypule górno-bocznej
  • Wolny przeszczep — to modelowanie otoczki brodawki, która jest przesuwana i zmniejszana, niestety nie ma później czucia, ten rodzaj operacji stosuje się przy bardzo dużych i obwisłych piersiach.

Czasami w wyborze metody niezależnie od wskazań medycznych liczy się upodobanie chirurga i jego doświadczenie.

Blizny po redukcji piersi: co zrobić, by były małe i jak o nie dbać?

Oczekiwany ostateczny efekt wizualny widoczny będzie po około 6-7 miesiącach po zabiegu. Rany pooperacyjne goją się około 1-2 miesiące, należy pamiętać że pełen okres gojenia się blizny trwa do 12 miesięcy.

Gojenie ran można przyspieszyć za pomocą lasera biostymulującego czy maści/plastrów sylikonowych stosowanych po 3-4 tygodniach od zabiegu, które zapobiegają przerostowi blizn.

Pacjentka może wykonywać masaż piersi, który będzie stymulował gojenie ran. Kobiety decydujące się na zabieg muszą mieć jednak świadomość, że blizny zostaną na zawsze. Niektóre prawie niewidoczne, niektóre widoczne bardziej. W razie potrzeby pacjentka może zdecydować się na zabieg zmniejszenia blizn.

Również lekarz ma wpływ na ilość blizn, ponieważ wiele zależy od wyboru metody cięcia. Chirurg może zdecydować się na zmniejszenie ilości cięć, o ile będzie to możliwe.

Po zabiegu bardzo istotna w gojeniu ran jest rekonwalescencja. Pacjentka otrzyma od specjalisty dobrze dopasowany biustonosz. Powinna go nosić około 8-10 tygodni. Specjaliści zalecają, aby w pierwszych kilku tygodniach szczególnie zwracać uwagę na reakcje organizmu. Należy bezwzględnie unikać dużego wysiłku, gwałtownych i energicznych ruchów, spania na brzuchu, aktywności sportowej oraz prac domowych typu prasowanie i mycie okien czy noszenie dziecka. Konieczne będzie także unikanie nadmiernego nasłonecznienia, sauny i solarium.

Dokładne informacje dotyczące konkretnego przypadku uzyska pacjentka od lekarza operującego przy wypisie z kliniki.

Publikowane: 06.02.2019

Autor

Specjalizuje się w chirurgii odtwórczej włosów metodą FUE. Związany z Kliniką Ambroziak i Kliniką Chirurgii Plastycznej CKMP w Warszawie. Specjalizację z chirurgii plastycznej rozpocząl w SCM w Polanicy Zdroju, kontynuuje pod kierownictwem prof. B. Noszczyka.

Zmniejszenie piersi - Nowości

Zmniejszanie piersi w praktyce

Dr Piotr Turkowski

Wiele kobiet pożąda dużego biustu, wiadomo jednak, że duże piersi szybciej tracą jędrność i w niektórych przypadkach mogą być...

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni