Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Redukcja biustu - pytania i odpowiedzi

Redukcja biustu - pytania i odpowiedzi
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej z wieloletnim doświadczeniem, które zdobywał w Polsce i za granicą. Zawodowo związany z Krakowem i Kliniką Uniestetica.
Utworzono: 16 cze 2021 · Zaktualizowano: 30 mar 2022

W jakich przypadkach jest zalecany zabieg redukcji piersi?

Zabieg redukcji piersi zalecany jest wtedy, kiedy biust jest tak duży, że przeszkadza pacjentce w normalnym funkcjonowaniu. Pacjentki młode zgłaszają się z reguły z powodu dużego biustu, który uniemożliwia im uprawianie sportu, bowiem z takim obciążeniem nie sposób jest czasem biegać czy jeździć na rowerze. U młodych osób duży biust sprawia trudności także w doborze bielizny i nie rzadko jest przyczyną kompleksów. Z kolei starsze pacjentki zgłaszają się do zabiegu redukcji piersi z powodu bólu kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej stawów międzykręgowych oraz często występujących odparzeń w fałdach podpiersiowych i ran od wrzynających się ramiączek biustonosza. 

Zdecydowanie w takich przypadkach zalecana jest operacja redukcji piersi, a u młodych pacjentek dzięki wcześniej podjętym działaniom można uniknąć choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, redukując obciążenie, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian.

O ile rozmiarów można zmniejszyć biust podczas jednej operacji?

W zasadzie zakres redukcji można dostosować do woli pacjentki i w zależności od zastosowanej techniki odpowiednio zaplanować finalny rozmiar biustu. Jesli pacjentka chce zachować objętość i nieznacznie zredukować biust, wykonuję się lifting piersi z drobną redukcją. Pacjentki, które mają rozpoznanie tzw. gigantomastii, wymagają znacznej redukcji. Stosując odpowiednią technikę operacyjną, możemy z miseczki G czy H uzyskać B lub C wedle życzenia pacjentki. Wszystkie kwestie dotyczące rozmiaru piersi i techniki zabiegowej ustalam zawsze wspólnie z pacjentką na konsultacji.

Zmniejszenie biustu - przed i po
Operacja redukcji piersi: przed i po (dr Guido Libondi)

Czy możliwe jest wykonanie dodatkowej korekty, jeżeli pacjentka nie jest zadowolona z efektu? Czy wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem?

Każdy zabieg chirurgiczny obarczony jest pewnym ryzykiem, który omawiam zawsze z pacjentką. Wprost proporcjonalnie od doświadczenia chirurga to ryzyko jest znacząco spada. Jeżeli chodzi o korektę po zabiegu w przypadku, kiedy pacjentka nie jest zadowolona z efektu, zawsze jest taka możliwość i owszem, wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem, ponieważ wszystkie wtórne zabiegi są trudniejsze z racji na obecność blizn po pierwszym zabiegu.

Niemniej jednak w przypadku operacji redukcji piersi bardzo rzadko zdarza się żeby pacjentka była niezadowolona, ponieważ przy odpowiednim zaplanowaniu operacji, doborze techniki operacyjnej do oczekiwanego rozmiaru przez pacjentkę, odpowiedniej rozmowie z pacjentką i uświadomieniu jej co do możliwości chirurgii plastycznej, w zasadzie mogę powiedzieć, że nie mam przypadku pacjentki, która wymagałaby korekty lub była niezadowolona. Zabieg przynosi niesamowitą ulgę dla kręgosłupa, pacjentki po zabiegu dosłownie "odżywają". 

Kiedy zabieg zmniejszenia biustu może być refundowany przez NFZ?

Operacja redukcji może być wykonana u pacjentki, która spełnia kryteria diagnozy tak zwanej gigantomastii. To z kolei ma miejsc,e kiedy biust jest tak ogromny, że wymaga redukcji o przynajmniej 1 kg z każdej strony.

Dodatkowo pomocne do kwalifikacji zabiegu na NFZ jest również zaświadczenie od ortopedy, który zaświadcza, że pacjentka ma chorobę zwyrodnieniowa kręgosłupa, które wynika z obciążenia w odcinku piersiowym przez biust.

Zmniejszenie biustu - przed i po
Przed i po operacji zmniejszenia piersi (dr Guido Libondi)

Jakie są techniki zmniejszania biustu i wskazania do każdej z nich?

Można wydzielić 2 główne rodzaje technik. Pierwsza to sposób redukcji z użyciem szypuły naczyniowej, druga to metoda Toreka stosowana w przypadku ogromnych piersi z dużą ptozą oraz planowaną bardzo dużą redukcją piersi.

W przypadku pacjentek starszych, które finalnie chcą osiagnąć bardzo mały rozmiar biustu, zastosowanie ma metoda Thoreka. Natomiast u osób młodych stosuję prawie zawsze drugi rodzaj techniki z użyciem szypuły naczyniowej, w tej metodzie kompleks otoczka-brodawka (dalej KBO) przenoszony jest na szypule. W obrębie tej techniki mamy do wyboru różne szypuły: boczną, dolną, górną lub przyśrodkową czy też inne wariacje. Wybór zależy od budowy piersi, ale również od preferencji operatora. Główną różnicą w tych dwóch metodach jest to, że w przypadku metody Toreka brodawka sutkowa jest przemieszczona w formie przeszczepu, co skutkuje brakiem czucia po operacji, natomiast metoda z użyciem szypuły gwarantuje, że KBO jest unaczyniony i czucie brodawki po operacji wraca, jak również, co ważne u młodych pacjentek, można karmić po operacji piersią. Czucie regeneruje się w różnym stopniu, co zawsze należy pacjentce wytłumaczyć; są pacjentki, u których wróci w 100%, ale są też takie, u których wróci w ograniczonym zakresie.

Czy po operacji pozostają widoczne blizny?

Po każdej interwencji chirurgicznej oczywiście pozostaje blizna, choć w zależności od techniki szycia, zastosowanych szwów chirurgicznych, z czasem blizna staje bardzo dyskretna. Ważny aspekt to również współpraca pacjentki, która powinna odpowiednio dbać o blizny po operacji według moich zaleceń. Z czasem blizna staje się miękka oraz zyskuje kolor zbliżony otaczającej skóry i nie rzuca się w oczy. Jeśli chodzi o kształt blizny przy dużych redukcjach ma ona kształt odwróconej litery "T", czyli kotwicy i takie redukcje są najbardziej skuteczne.

Zmniejszenie biustu - przed i po
Zmniejszenie biustu: przed i po (dr Guido Libondi)

Czy po zabiegu redukcji piersi można karmić piersią?

Co do zasady teoretycznie przy zastosowaniu metody z przeniesieniem KBO na szypule naczyniowej kanaliki mlekowe są zachowane i połączenie z brodawką również, wobec czego powiedzieć że będzie możliwa laktacja. Jednak ja osobiście przed operacją uprzedzam pacjentkę zawsze, że struktura całego gruczołu po operacji redukcji jest przemodelowana i laktacja sama w sobie czasem jest trudna do rozkręcenia i utrzymania, a po tego rodzaju zabiegu może to być tym trudniejsze. W związku z czym mówię zawsze, że jest szansa na karmienie piersią, ale nie ma pewności.

Ile czasu powinno upłynąć od zakończenia ciąży i laktacji, aby bezpiecznie przeprowadzić zabieg?

Ja kwalifikuję pacjentki do operacji redukcji rok po zakończonej laktacji lub 6 m-cy po zakończonej ciąży, jezeli nie karmiły piersią.

Czy osoby niepełnoletnie mogą się poddać operacji? W jakim wieku najwcześniej?

Nie spotkałem się jeszcze z pacjentką, która poniżej 18ego roku życia wymagałaby redukcji, gdyby taka sytuacja miała miejsce, pewnie rozważałbym indywidualnie ten przypadek w oparciu o wywiad, badanie fizykalne i wyniki badań laboratoryjnych. Co do zasady jednak ze względów etycznych uważam, że z operacją tego rodzaju należy poczekać do 18-ego roku życia, by pacjentka była pełnoletnia w dniu operacji.

Zmniejszenie biustu - przed i po
Redukcja biustu - efekty (dr Guido Libondi)

Jakie są zalecenia podczas rekonwalescencji?

Pacjentka po operacji ma założone opatrunki oraz biustonosz kompresyjny i po zabiegu ma zalecony odpoczynek, oszczędny tryb życia przez ok 2 tygodnie. Powrót do aktywności zawodowej i pracy biurowej może nastąpić po ok. 2 tygodniach, natomiast aktywność fizyczną można wznowić po ok. 4 tygodniach.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.