Źle gojąca się rana po abdominoplastyce - lekarz nie udzielił mi pomocy

Kolorowybojler

12.02.2019r miałam wykonaną abdominoplastyke + przepuklina. Tydzień po operacji rana zaczęła brzydko wyglądać, bolała i miała brzydki zapach. Źle się czułam miałam gorączkę i dreszcze. Informowałam klinikę o moim stanie piszac e-maile. Zdecydowałam się jeździć na konsultacje mając nadzieję że uzyskam pomoc. Byłam na 5 wizytach kontrolnych w ciągu miesiąca od operacji gdyż rana sie pogarszała. Na każdej wizycie mnie uspokajano że to normalne, czasem tak się dzieje blizn nie będzie widać i rana sie zagoi, to napewno nie jest zakażenie, antybiotyk nie jest potrzebny. Kazano mi tylko smarować maścią betadine i tyle. Po miesiącu rana wyglądała coraz gorzej, udałam się do innego lekarza w Polsce, który kazał zrobić posiew z rany i przepisał antybiotyk. Okazało się, że mam gronkowca złocistego. W przeciągu 4 miesięcy byłam u 3 lekarzy w Polsce i biorę obecnie 4 antybiotyk. Rana do dnia dzisiejszego się nie zagoiła. Jestem 6 miesięcy po operacji. Klinika cleopatra zostawiła mnie z tym wszystkim samą, bez żadnej pomocy jedyne co zalecali to maść nikt nie zasugerował że trzeba zrobić wymaz z rany, nikt mnie nie leczył. Całą operacja kosztowała mnie dużo pieniędzy zdrowia i nerwów. Dzisiaj zrobiłabym operacje w Polsce. Sądziłam że trafiłam w dobre ręce. Wszystko jest dobrze gdy nic się nie stanie a gdy są komplikacje pacjenta wysyła się do domu.   Pisałam do lekarza wielokrotnie i za każdym razem dostałam odpowiedź. Głównie zaproszenie do kliniki gdyż na podstawie opisu oraz zdjęć nie był w stanie rozwiazać mój problem. Byłam 5 razy po operacji i za kazdym razem słyszałam  to samo. Że nie ma sie czym przejmować to normalne i się zagoi. Nie jest potrzebny antybiotyk i to napewno nie zakażenie. Na szczęście zrobiłam wymaz z rany i okazało się, że to gronkowiec złocisty kończę brać 4 antybiotyk a rana wygląda jak wyglada, efekt po operacji mi się nie podoba co z resztą widać na załączonych zdjęciach. Nikt z kliniki Cleopatra nie pomógł mi nawet gdy zgłaszałam że gorączkuję i mam dreszcze 2 tygodnie po operacji. Uważam że mam podstawy aby wydać taka opinię, bo jest mi strasznie przykro, że zostałam tak potraktowana i że zostałam sama. Na dowód tego, że pisze prawdę mam wszystkie e-maile.  Pozdrawiam  Monika S.

Pokazać komentarze3 Skryć komentarze3
Konwalia

Szczerze ci wspolczuje,bo rana jest straszna,a efekt operacji baaardzo slaby..:(( To jeszcze raz utwierdza mnie w przekonaniu,aby kliniki w Czechach omijać szerokim lukiem!! Nikomu ich nie bede polecac rowniez.Gronkowcem mozna sie zarazic wlasnie w szpitalu przy operacji:(((( Dobrze,ze oddalas sie w ree porzadnego lekarza,ktory nie zignorowal tych objawow.Trzymaj sie dzielnie!! Czy bedziesz powtarzac operacje? Bo efekt rzeczywiscie prawie zaden...:(

Zobacz odpowiedzi 2
Kolorowybojler

Witaj. Komentarz lekarza nawet nie będę komentować, byłam na 5 wizytach i twierdzono że antybiotyk nie potrzebny i rana sie zagoi smarować betadine, wyrazu też nikt nie zalecił. Ile razy mam jeździć i słyszeć to samo? Musiałam iść do chirurga wkoncu w Polsce. O kolejnej operacji nawet nie myślę, mam traumę. Niestety ale z takim brzuchem będę musiała żyć. Teraz myślę o tym żeby się rana zagoiła nie ważne jak będzie to wyglądać chce być zdrowa. Ja wiem że na przykład na 500 operacji jedna może mieć komplikacje ale gdy takie wystąpią trzeba natychmiast reagować. Dziękuję Ci za słowa otuchy:) pozdrawiam serdecznie

Michaela

Droga Moniko,
zdarza się, że po abdominoplastyce niektórzy pacjenci goją się bardzo źle - wpływa to na wiele czynników - styl życia przed operacją, wskaźnik BMI, palenie, to jak goją się po innych ranach, ich podejście do higieny i ogólnie przestrzeganie zaleceń po operacji.
Problemy z gojeniem blizn są najczęstszymi powikłaniami po tak dużej operacji. Abdominoplastyka jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów przez Pana Doktora. Przyjeżdżanie na konsultacje jest istotną częścią opieki pooperacyjnej, a w przypadku skomplikowanego gojenia, odległość do gabinetu lekarza może być postrzegana jako niedogodność.
Jeśli coś takiego dzieje się z lekarzami z zagranicy, staje się to pożywką dla przeciwników operowania się za granicą. Wielu pacjentów podróżuje do Czech i innych krajów, aby zoperować się za lepszą cenę, u lepszego lekarza, mieć szybszy termin zabiegu i tak dalej. Opieka pooperacyjna zawsze będzie słabszą stroną takich wyborów. Dlatego konieczne jest rozważenie wszystkich za i przeciw. Problem z gojeniem może przydarzyć się nawet jeśli wybierzemy lekara po drugiej stronie ulicy, ale trzeba wziąć pod uwagę również postawę lekarza, czy taką sytuację potrafi rozwiązać i zaproponować leczenie. Zgodnie z oświadczeniem lekarza postępował on adekwatnie, zalecił wielokrotne wizyty z powodu źle gojącej się rany. Lekarz ma odpowiednie wykształcenie i wieloletnie doświadczenie, decyduje się na leki wtedy gdy uzna to za niezbędną część leczenia, pomimo tego, czy pacjent jest przekonany, że powinien wcześniej otrzymać antybiotyki.
Może mogłabyś opublikować zdjęcia przed operacją? Uczyniłoby to Twoją opinię kompletną. Byłoby najlepiej, gdyby wszyscy widzieli stan przed i po.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Dzień dobry, jako lekarz chciałbym…

MUDr. Taisir Zakout

Dzień dobry,
jako lekarz chciałbym sprostować kilka rzeczy. Pacjentka, jak sama przyznaje, pojawiła się na kontrolach pooperacyjnych jedynie na początku leczenia, wtedy gojenie przebiegało normalnie, nie było oznak zakażenia. Gdy zainfekowana rana wymagała opatrzenia i leczenia antybiotykami, była wielokrotnie proszona o stawienie się na kolejnych konsultacjach i jak sama przyznaje odmówiła przybycia. Lekarz nie ma możliwości oceny stanu rany wyłącznie za pomocą opisu telefonicznego / e-mailowego, ani tym bardziej opatrzenia czy sugerowania leczenia. Jeśli występują komplikacje związane z gojeniem, konieczne jest fachowe opatrzenie rany i kontrole w krótkich odstępach czasu, w przeciwnym razie może to znacznie wydłużyć czas gojenia i negatywnie wpłynąć na końcowy wynik operacji i wygląd blizn, o czym pacjentka była wielokrotnie informowana.

Ze względu na duży nadmiar tkanki przed operacją i silną tłuszczową warstwę podskórną, gojenie się rany często trwa dłużej niż dwa tygodnie, aż do całkowitego wygojenia. Pacjenci są o tym również odpowiednio informowani. W celu jak najlepszego i najszybszego zrośnięcia się rany, pacjent musi postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i odbywać regularne kontrole pooperacyjne u lekarza, których pacjentka odmówiła, wychodząc z założenia, że możemy opatrzyć i leczyć ranę online. Jeśli zajrzę powtórnie do naszej, wtedy już jedynie, e-mailowej komunikacji, kiedy pacjentka przestała przyjeżdżać na zalecane kontrole i jedynie wysłała e-mailem swoje oznaki infekcji - pisałem pacjentce o potrzebie stosowania antybiotyków i potrzebie odpowiedniego oczyszczenia rany z zapewnieniem, że wszystko rozwiążemy na kontroli, pacjentka jednak ponownie nie stawiła się na konsultacji.
Zakażenie rany nastąpiło w momencie, gdy pacjentka przestała przyjeżdżać do nas na wizyty kontrolne, a rana została opatrzona przez kogoś innego, a za to nie możemy ponosić odpowiedzialności. W sytuacji gdy leczenie zakażenia zostanie rozpoczęte w odpowiednim czasie, przyspieszy to proces gojenia i pozwoli zapobiec większym bliznom.

Wszyscy pacjenci są ostrzegani, że charakter blizn jest całkowicie indywidualny i nie może być zagwarantowany przed operacją. Operujemy tysiące pacjentów i znaczna większość z nich ma cienkie, mało widoczne blizny, często wręcz trudne do zauważenia. Część pacjentów ma jednak tendencję do tworzenia brzydkich blizn. Ryzyko rozwoju takich blizn jest większe, gdy pacjent nie przestrzega zaleceń lekarza i nie przechodzi na regularne kontrole i zabiegi zgodnie z zaleceniami.

Ogólny wynik estetyczny należy ocenić w kontekście stanu przedoperacyjnego. Przed pokazaniem zdjęć pooperacyjnych konieczne jest pokazanie zdjęć przedoperacyjnych, aby zobaczyć pozytywną różnicę. Chciałbym je załączyć, ale obowiązuje mnie tajemnica lekarska.

Na koniec chciałbym powiedzieć, że żaden lekarz nie jest w stanie leczyć zdalnie. Komplikacje w przypadku tak poważnych zabiegów czasami się pojawiają, w takich przypadkach konieczna jest bardziej intensywna opieka z naszej strony, ale także niezbędne jest współdziałanie ze strony pacjenta.
Z poważaniem,
MUDr. Taisir Zakout

Opinia o lekarzu

Ogólna ocena
Sposób traktowania pacjenta
Udzielanie odpowiedzi na pytania
Czas poświęcony mojej osobie
Opieka po przeprowadzeniu zabiegu
Dostępność pod telefonem lub e-mailem
Profesjonalizm i uprzejmość obsługi
Czas oczekiwania

Więcej opinii na ten temat

Specjaliści w Twojej okolicy