5 minut z prof. Piotrem Wójcickim o powiększaniu piersi

Autor:

O powiększaniu piersi – najczęściej wykonywanym zabiegu chirurgii plastycznej rozmawiamy z prof. Piotrem Wójcickim lekarzem, specjalistą chirurgiem plastykiem, Kierownikiem Kliniki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Ordynatorem Oddziału Chirurgii Plastycznej, profesorem nauk medycznych, który od ponad 20 lat służy swoją wiedzą i umiejętnościami pacjentom, również w swojej prywatnej klinice Bellaestetica.

Dlaczego pacjentki decydują się na powiększenie piersi?

Piękne, jędrne piersi są niewątpliwie atrybutem kobiecości. Niestety,
nie wszystkie panie są w pełni zadowolone z ich kształtu i wielkości. Zmienia się on wraz z upływem lat. Wpływ na to mają przebyte ciąże i karmienie.

U niektórych kobiet mały biust jest uwarunkowany genetycznie, u innych wady wrodzone są przyczyną jego asymetrii lub niedorozwoju. W takich przypadkach, operacja powiększenia piersi z zastosowaniem implantów pozwala na uzyskanie czasami odzyskanie wymarzonego kształtu i wielkości. Powiększenie piersi także jest możliwe do wykonania jeśli kobieta planuje dziecko i karmienie piersią.

Dlaczego konsultacja przedoperacyjna jest taka ważna?

W trakcie konsultacji ustalany jest rozmiar oraz rodzaj implantu, który powinienbyć dostosowany do sylwetki, ale także oczekiwań pacjentki. Nie można tego zrobić na odległość, bez badania. Warto by pacjentka miała też czas aby przemyśleć propozycje lekarza w odniesieniu do swoich oczekiwań i wyobrażeń. 

Na czym polega sama operacja powiększenia piersi?

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W naszej Klinice stosujemy implanty firmy Mentor. Cięcie wykonuje się z reguły w fałdzie podpiersiowym. Taka lokalizacja umożliwia najlepszy wgląd operacyjny,
a powstała blizna jest krótka i estetyczna. Po wykonaniu dokładnej hemostazy czyli opanowania najdrobniejszego krwawienia , wprowadza się implant w przygotowaną wcześniej lożę pod mięśniem lub podgruczołowo.

Kiedy implanty są wymieniane ?

Oczywiście poza rzadkimi przypadkami infekcji czy utraty implantu, wszczepy są wymieniane głównie ze względów estetycznych. W miarę upływu lat albo kształt piersi się zmienia albo pacjentki decydują się na zmianę ich wielkości. Z reguły operacje takie wykonywane są jednoczasowo.

A jakie mity związane z powiększeniem piersi trzeba najczęściej wyjaśniać?

Bardzo często pacjentki z opadającymi piersiami, np. po porodach i karmieniu, sądzą, że wielkość implantu jest sposobem na rozwiązanie ich problemu. Jednak w przypadku znacznej ptozy czyli opadania piersi, konieczne jest wykonanie jednoczasowo lub czasami dwuetapowo mastopeksji – zmniejszenia, podciągnięcia i wymodelowania piersi i dopiero wszczepienia implantów.

Jak z reguły przebiega typowa rekonwalescencja? Czego powinna się spodziewać pacjentka powiększająca biust?

Po zabiegu biust jest obrzęknięty oraz tkliwy. Mogą również pojawić się wybroczyny i siniaki, które ustępują najczęściej po 10-14 dniach. W ciągu kilku tygodni piersi stają się miękkie i przyjmują naturalny kształt. Blizna w fałdzie podpiersiowym początkowo czerwona, wraz z upływem czasu blednie i jest mniej widoczna. Po operacji pacjentka może odczuwać tymczasowe dolegliwości związane z nadwrażliwością, drętwieniem lub bolesnością w obrębie brodawki lub sutka.

Jakie mogą wystąpić powikłania i czy zawsze wykonanie takiej operacji jest możliwe?

Powiększenie piersi wiąże się z ryzykiem reakcji immunologicznej, czy rozwoju zakażenia i w konsekwencji utraty implantów. W niewielkim odsetku przypadków dochodzi do niekorzystnej zmiany kształtu ze względu na przerost torebki włóknistej.

Operacje wykonuje się u kobiet po ukończeniu 18 roku życia. Niestety, nie u każdej pani niezadowolonej ze swojego biustu można przeprowadzić operację powiększenia piersi. Do przeciwwskazań o charakterze przejściowym należą; ciąża i okres karmienia piersią, a także infekcje zlokalizowane w innych okolicach Obciążenie genetyczne wystąpieniem nowotworu, ropne zmiany skórne, problemy z krzepliwością krwi, cukrzyca, nadciśnienie czy zaburzenia psychiczne – również uniemożliwiają przeprowadzenie operacji powiększenia piersi.

Rozmawiała Beata Szyndler Estehticon.pl, listopad 2016

Aktualizowane: 14.12.2016

Dotyczące tematu

taleria  |  Gość  |  kujawsko-pomorskie
  • 3 odpowiedzi
Nie wiem czy poddałabym się takiemu zabiegowi. Słyszałam o tym,że daje dobre efekty ale co z tego jak jest to zabieg na pól roku. Nie na dłużej ? To chyba już wolałabym operację chirurgiczną. Też nieprzyjemne ale przynajmniej efekt na stałe ?
Aktualnie czekam na tabletki perfect bust. Dziewczynyna forach mnie namówiły. Mam nadzieję,że pomogła ( zdecydowałam sie na zamówienie tabletek razem z ich kremem na na powiekszanie).
jmalina  |  Gość  |  Delaware
  • 2 odpowiedzi
Tabletki? Ile mniej więcej udało Ci się powiekszyć piersi? Nie wiem czy takie tabletki by mi pomogły poniewaz jestem totalnie płaska jak deska :( Tak więć powiekszenie jesli byłoby to pewnie byłoby praktycznie niewidoczne.
taleria  |  Gość  |  kujawsko-pomorskie
  • 3 odpowiedzi
Właśnie im mniejsze ma się piersi tym powiększenie jest jeszcze bardziej widoczne. Na przykład sama mam biust o rozmiarze B i na wiele sie nie nastawiałam ale po tabletkach mam teraz rozmiar niewielkie C. Polecam jednak nastawić sie na dlugą kurację. Jeśli będziesz brała je tylko miesiąc to nie zobaczysz nic bo sama pierwsze efekty widzialam w drugim miesiącu ( w sumie wiedziała,że tak będzie bo na wizażu , na którym dziewczyny mi poleciły te tabetki równiez pisało,że jest to długoterminowa kuracja).

Odpowiedź na: taleria

jmalina  |  Gość  |  Delaware
  • 2 odpowiedzi
Zastanowię się nad tym jeszcze mam jedno pytanie.Mianowicie czy stosowałaś same tabletki czy jeszcze jakieś ćwiczenia?

Odpowiedź na: jmalina

taleria  |  Gość  |  kujawsko-pomorskie
  • 3 odpowiedzi
Tabletki dwa razy dziennie plus oczywiście partia ćwiceń na ujędrnenie ( w sieci jest baaardzo wiele propozycji cwiczeń tak wiec wystarczy jedynie sobie poczytać). Plus krem z serii perfect bust, który znałam wczęsniej. Waro poniewaz jak pierwsi się powiekszają to mogą powstać rozstępy. Jeśli stosuje się regularnie krem to rozstępów nie bedzie,

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni