Życie z implantami piersi

Autor: MUDr. David Tomášek

Wykonanie zabiegu powiększenia piersi za pomocą implantów, jest dla kobiety ważnym krokiem w jej życiu. Oprócz tego, że operacja ta i jej efekt może być dla kobiety źródłem radości i czynnikiem powodującym zwiększenie pewności siebie, niesie ona też z sobą konieczność długotrwałej troski i pielęgnacji. Co to dokładnie oznacza, oraz jak bardzo będzie to wymagało od kobiety poświęcenia i starania się nowe piersi ? Odpowiedź na te pytania powinna znać każda kobieta decydująca się na zabieg powiększenia piersi.

Pierwsze dwa tygodnie po zabiegu augmentacji

Po operacji pobyt w klinice wynosi średnio od jednego do dwóch tygodni, po czym pacjentka jest wypisywana do domu. Nie oznacza to  jednak od razu powrotu do pełnej sprawności, dlatego warto wtedy pomyśleć o poproszeniu kogoś o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się, sprzątanie, gotowanie. Augmentacja   jest zabiegiem stosunkowo skomplikowanym i co się z tym wiąże bolesnym, dlatego lekarz powinien przepisać odpowiednie leki przeciwbólowe, które można stosować od dwóch do  pięciu dni, w zależności od nasilenia dolegliwości bólowych. Po operacji może wystąpić  obrzęk piersi, mogą się też pojawić niewielkie krwiaki.  Najczęściej znikają one po upływie czterech, sześciu tygodni, pomocne może być zastosowanie leku np. Aescin. Na proces gojenia dobry wpływ ma też  laser biostymulacyjny, lub żele silikonowe.  Te w formie płynnej mogą być aplikowane po usunięciu szwów, 2x dziennie, bezpośrednio na bliznę (nawilżają bliznę). Natomiast te o stałej konsystencji, zwane inaczej silikonowymi prążkami, przykłada się również bezpośrednio na bliznę, ale ważne jest aby czas aplikacji był jak najdłuższy, można stosować je całą dobę (chodzi tu o wywierany ucisk na bliznę, który w konsekwencji nie pozwala na jej przerost). Lekarze często przepisują też  Wobenzym. Niektóre kliniki chirurgii plastycznej oferują powyższe preparaty swoim pacjentom w ramach opieki pooperacyjnej.  Szwy są usuwane z blizny między siódmym a dziesiątym dniem po operacji. W drugim tygodniu po zabiegu dolegliwości bólowe ustępują, a pacjentka powoli wraca do czynności codziennych. Co prawda czynności wymagające podnoszenia rąk do góry, będą jeszcze sprawiały problemy, dlatego należy starać się w ciągu 6 tygodni od operacji ich unikać. Do pracy można powrócić najwcześniej po 14-tu  dniach od operacji, ale jedynie w przypadku, że charakter pracy nie wymaga wykonywania intensywnych fizycznych czynności. Palenie tytoniu może mieć negatywny wpływ na przebieg procesu gojenia się rany, dlatego ważne jest aby pacjentka w czasie rekonwalescencji nie paliła. Masaże blizny są bardzo polecane, ale wymagają oczywiście od pacjentki dużej dozy cierpliwości.  Kwestią sporną są masaże piersi. Opinie na temat wpływu masażu na gojenie okolic implantu są zróżnicowane, dlatego warto w tej kwestii poradzić się swojego lekarza chirurga i poprosić go, aby zademonstrował właściwą technikę tych masaży. „Ważny jest ruch całego implantu przez gruczoł, co oznacza że kobieta chwyci implantat w całej jego objętości i obwodzie tak, że cały gruczoł i z mięśniem jakby „ociera” o implantat. Implant nie powinien być cały czas w jednym miejscu. Dlatego kobieta powinna wykonywać opisaną powyżej czynność każdego dnia, zaraz po obudzeniu i wieczorem przed snem. Dzięki temu w łagodny sposób można wpływać na stan implantów.“, wyjaśnia  MUDr. David Tomášek, specjalista chirurgii plastycznej, kierownik Centrum chirurgii plastycznej i estetycznej w Pradze.

Pierwsze miesiące po augmentacji

Cięższe prace domowe, wizytę na siłowni czy podnoszenie ciężkich przedmiotów należy odłożyć na minimalnie miesiąc lub nawet dwa po operacji. Istotną kwestią jest długotrwałe dbanie o blizny. Po usunięciu szwów należy skórę dobrze nasmarować i ochraniać przed promieniowaniem słonecznym. Świeże blizny eksponowane na promieniach UV mają większą tendencję do pigmentacji, mogą stawać się bardziej widoczne i ciemniejsze. Dobrze jest też minimalnie 3 miesiące po operacji zakrywać rany plastrami, lub używać kremu z wysokim filtrem ochronnym. Ochrona przed słońcem nie dotyczy tylko samych blizn, ale i całej piersi.  „Czasami w czasie operacji tworząc zagłębienie dla implantu, dostajemy się bardzo głęboko pod skórę. Powstaje wówczas miejscowy stan zapalny, który ma tendencje do pigmentacji. W takim właśnie miejscu,  po zejściu opalenizny może powstać brązowa plama. Jest to częsty problem np. kobiet na Florydzie, które wychodzą na słońce zbyt wcześnie po operacji,“ wyjaśnia MUDr. Tomášek.

Po upływie trzech miesięcy piersi powinny osiągnąć swój ostateczny, trwały wygląd. Obrzęki  i siniaki zanikają a piersi przestają być wrażliwe na ból. Jeżeli stanie się, że po tym okresie piersi jeszcze zmieniają swój wygląd, należy skontaktować się z chirurgiem. Również po każdym większym urazie w obszarze klatki piersiowej, trzeba udać się na kontrolę do kliniki gdzie wykonywany był zabieg. Siódmego lub dziesiątego dnia po operacji wyjmowane są szwy i zarazem odbywa się kontrola pooperacyjna. Następna wizyta kontrolna ma miejsce miesiąc po operacji, potem po trzech miesiącach, kiedy to chirurg obserwuje ostateczny kształt i wygląd piersi. Następne coroczne kontrole są zalecane ale zależą już od decyzji pacjentki.

Prewencja  - podstawa zdrowia i piękna

Nie należy zapominać, że wizyta kontrolna u chirurga to nie koniec dbania o piersi po operacji ich powiększenia. Większość ogólnych lekarzy nie ma dostatecznego doświadczenia jeżeli chodzi o piersi, które zostały powiększone za pomocą implantów. Każda kobieta niezależnie od tego czy ma implanty piersi czy nie, powinna co najmniej raz w roku udać się na kontrolę piersi u ginekologa.  Piersi powiększone za pomocą augmentacji powinny być dokładnie kontrolowane, nie tylko pod kątem obecności możliwych  komplikacji pooperacyjnych, ale także w celu wykluczenia ewentualnych zmian nowotworowych, które u pacjentek z implantami piersi są znacznie gorzej rozpoznawalne.

Po zabiegu powiększenia piersi metodą augmentacji, co dwa lata lekarz ginekolog lub chirurg –mammolog, powinien zlecić  wykonanie  kontrolnego badania ultrasonograficznego gruczołów. Dzisiejsza medycyna dysponuje szeregiem metod diagnostycznych, umożliwiających zbadanie i analizę tkanki. Najprostszą a zarazem w przypadku implantów najlepszą metodą jest badanie ultrasonograficzne. Urządzenie do mammografii nie jest w stanie analizować i diagnozować  okolice implantu, a oprócz tego może wywierać niekorzystny wpływ na sam implant. Z całej gamy metod diagnostycznych w tym przypadku najlepszym, ale zarazem najdroższym jest wykonanie badania za pomocą urządzenia do rezonansu magnetycznego.

Co kobieta może zrobić sama dla siebie?

Każda kobieta powinna minimalnie jeden raz w miesiącu sama badać swoje piersi. Zasada ta powinna być przestrzegana przez wszystkie kobiety, zwłaszcza zaś przez te które miały powiększone piesi za pomocą augmentacji. To właśnie kobieta zna swoje piersi najlepiej, dlatego jako pierwsza  jest w stanie uchwycić wszelkie zmiany i anomalie, które mogą się pojawić.  Badanie piersi powinno być wykonywane pod koniec miesiączki, lub zaraz po jej zakończeniu. Kobiety po menopauzie również powinny badać swoje piersi w regularnych odstępach czasowych, najlepiej zawsze tego samego dnia w miesiącu.

Właściwy sposób badania piersi prezentuje się następująco: Powinno zacząć się od oceny wizualnej piersi, oglądając je dokładnie przed lustrem. Mając opuszczone ramiona wzdłuż ciała zwracamy uwagę przede wszystkim na symetrię gruczołów piersiowych, kolor skóry lub na obecność ewentualnych zmian skórnych. Zmiany te mogą występować formie obrzęków, zaczerwienia, wzniesień, zaburzenia symetrii lub wklęśnięcia brodawki, czy wciągnięcia skóry. Następnie należy podnieść ręce do góry, założyć je za głowę i przyglądać się piersią w taki sam sposób jak poprzednio.  Następnie wykonujemy badanie za pomocą dotyku. Podzielmy pierś na cztery części (przyśrodkową górną, przyśrodkową dolną, boczną górną i boczną dolną), piątą częścią będzie brodawka a szóstą obszar pod pachą. Każdy z tych umownych obszarów należy dokładnie, głęboko zbadać palpacyjnie (dotykiem), naciskać na nie. Badać należy w pozycji stania a później leżąc. Ważne jest aby badać dokładnie, wykonując ruchy okrężne od brodawki na zewnątrz. Na koniec należy delikatnie ująć brodawkę kciukiem i palcem wskazującym i delikatnie ścisnąć. Ten ostatni manewr pozwala nam na wykrycie ewentualnych patologicznych wydzielin. Jeżeli w badaniu stwierdzisz jakąkolwiek niepokojącą zmianę, powinnaś zwrócić się do ginekologa, a w przypadku piersi po augmentacji należy też udać się na kontrolę do chirurga, który wykonał zabieg powiększenia piersi. Zostanie wykonane szczegółowe badanie oraz zalecony zostanie dalszy sposób postępowania. Nie odkładaj wizyty kontrolnej po operacji powiększenia piersi, jedynie regularne badania są gwarancją, że Twoje nowe piersi będą nie tylko piękne, ale też i zdrowe.

Artykuł powstał dzięki uprzejmej pomocy MUDr. Davida Tomáška.

 

Aktualizowane: 16.02.2010

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni