Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Implantowy zawrót głowy - wybór implantów piersi

Implantowy zawrót głowy - wybór implantów piersi
dr n. med. Łukasz Ulatowski
Specjalista chirurg plastyk. Wieloletni nauczyciel akademicki Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
Utworzono: 3 maj 2019 · Zaktualizowano: 23 mar 2023

Czy tylko wielkość implantów się liczy?

Pacjentki rozważające powiększenie piersi zachodzą w głowę, jaki rozmiar implantów wybrać. Gorączkowo przeglądają fora internetowe, pytają koleżanek, czasem radzą się partnera.

W pierwszej kolejności kobieta musi sama określić, czego tak naprawdę oczekuje. Jeśli efekt ma być naturalny, podstawą doboru powinno być jego dopasowanie do szerokości klatki piersiowej. Implant zbyt szeroki będzie „wchodził” pod pachę i wyglądał nienaturalnie. Może też przeszkadzać w uprawianiu sportu. Większy implant to też większe obciążenie kręgosłupa, które może być przyczyną bólu.

Konsultujący chirurg plastyk jest w stanie prawidłowo wymierzyć klatkę piersiową i dobrać naturalnie wyglądające implanty. Dodatkowo należy wybrać ich profil, czyli tak zwaną projekcję. Efekt „pełnych piersi”, mniej wystających do przodu, dają implanty bardziej płaskie. Maksymalnie duże wysunięcie piersi w przód, szczególnie u szczupłych pacjentek z wąską klatką piersiową, zapewnią implanty o dużej lub bardzo dużej projekcji.

Jeśli kobieta jest zdecydowana na efekt XXL, powinna powiedzieć o tym swojemu lekarzowi już na wstępie. Wówczas pomiary mają mniejsze znaczenie – implant będzie duży, będzie wychodził poza zarys klatki piersiowej, nie będzie wyglądał naturalnie. Skóra rozciągnięta dużym implantem zacznie szybciej wiotczeć i może wymagać kolejnych operacji w przyszłości, np. podniesienia piersi. Z tych konsekwencji trzeba sobie zdawać sprawę. Warto tu podkreślić, że odsetek powikłań po wszczepieniu takich implantów jest wyższy.

Okrągłe czy anatomiczne?

Implanty mogą mieć kształt okrągły lub anatomiczny (przypominający kroplę). Zatem po raz kolejny trzeba dokonać wyboru podczas konsultacji z chirurgiem plastykiem. Jeśli kobiecie zależy na wypełnieniu górnego bieguna piersi, chce szczycić się dobrze wypełnionym dekoltem, wybór implantów okrągłych będzie trafiony.

Pacjentki, które preferują naturalny efekt, mogą zdecydować się na implanty anatomiczne. Są one często zalecane w przypadkach niedorozwoju piersi. Należy pamiętać, że implanty anatomiczne są nieco twardsze w dotyku. Zawarty w nich żel silikonowy ma „pamięć kształtu”, więc musi być gęstszy.

Implanty czasem mogą się obracać (rotować) np. po mocnym ucisku, urazie, podczas ćwiczenia. W przypadku implantów okrągłych nie ma to znaczenia, w przypadku anatomicznych może dojść do zniekształcenia piersi.

Teksturowane czy gładkie?

Powierzchnia implantu może być gładka lub chropowata (teksturowana – od angielskiego texture, czyli faktura).

Gładkie mogą być tylko implanty okrągłe. Implanty w kształcie anatomicznym zawsze mają chropowatą powierzchnię, co zapobiega ich rotacji i przemieszczaniu się. Ostatnio wysiłki firm są nakierowane na wytworzenie perfekcyjnej powłoki implantu, która zapewnia jego stabilne położenie i jest obojętna dla organizmu kobiety.

Codzienne aktywności a dobór implantów

Podczas konsultacji często pytam pacjentki, jaki jest ich tryb życia, charakter pracy, uprawiane sporty. Osoby aktywne, uprawiające sporty, fitness, bieganie powinny to uwzględnić podczas dobierania implantów.

Zbyt duży implant może po prostu przeszkadzać podczas ćwiczeń, stanowi też dodatkowe obciążenie. Pacjentki pragnące pogodzić duże piersi i sport mogą rozważyć zastosowanie ostatnio wprowadzonych na rynek implantów o 30% lżejszych niż klasyczne, silikonowe.

Wybór firmy produkującej implanty

Na rynku jest wiele konkurujących ze sobą firm produkujących implanty piersi. Warto wybrać implanty, które są już długo na rynku, cieszą się dobrą opinią i posiadają stosowne certyfikaty.

Nie warto szukać tanich zamienników. Wypełnienia mają być niezawodne i służyć przez wiele lat. Pamiętajmy, że chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo, nie opłaci się tutaj szukać oszczędności. Radzę też, by zwrócić uwagę, jaką gwarancję oferuje producent i przy jakich zdarzeniach medycznych możliwa jest bezpłatna wymiana implantu.

Czym się kierować przy wyborze lekarza?

Niemniej ważną kwestią jak dobór implantów jest wybór lekarza przeprowadzającego zabieg. Najlepiej zgłosić się do chirurga plastyka wykonującego na co dzień wiele tego typu operacji. Będzie służył radą i doświadczeniem podczas doboru implantów, a także perfekcyjnie przeprowadzi zabieg oraz zadba o odpowiednią opiekę pooperacyjną.

Coraz więcej tego typu procedur wykonują lekarze, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Wiele ich pacjentek trafia do mnie „do poprawki”. To znacznie trudniejsze operacje, nie zawsze zapewniające wymarzony efekt. Zatem lepiej wybierać z rozwagą.

Konsultacja przed powiększaniem piersi – czy będzie bolało?

Nadchodzi dzień długo oczekiwanej konsultacji. Wiąże się to ze zrozumiałymi emocjami. Trzeba wyjawić lekarzowi swoje najskrytsze marzenia. W dodatku trzeba będzie się rozebrać. Po przeczytaniu często sprzecznych treści w internecie, po obdzwonieniu koleżanek pacjentka przekracza próg gabinetu.

Należy postarać się w szczery sposób opisać swoje potrzeby, wątpliwości, obawy. Warto zapytać o możliwe powikłania, ryzyka, gwarancję na wybrane implanty. To bardzo ważny czas i trzeba go odpowiednio wykorzystać. Im więcej wyjaśni się w trakcie wizyty, tym lepsza będzie decyzja i większy spokój, gdy nadejdzie dzień operacji.

Podczas konsultacji chirurg zmierzy klatkę piersiową, określi symetrie i zaproponuje wielkość implantów zgodną z pomiarami, swoim doświadczeniem oraz sugestiami pacjentki. Często podczas konsultacji jest możliwość „przymierzenia” wybranych implantów. Niektórzy chirurdzy plastycy wykonują symulację komputerową.

Czasem pacjentki mają problem z ostatecznym wyborem implantu podczas pierwszej konsultacji. Warto wówczas  dać sobie czas, wszystko spokojnie przemyśleć i umówić się na kolejną konsultację. Pośpiech jest złym doradcą.

Lepiej nie pytać koleżanki

„Moja koleżanka ma czterysetki, ja też chcę takie!”. To częste żądanie, które słyszę podczas konsultacji.

Trzeba pamiętać, że taki sam implant założony u dwóch różnych kobiet da inny efekt wizualny. Szerokość klatki piersiowej, wysokość pacjentki, ilość tkanki podskórnej w znaczący sposób wpływa na to, jaki będzie końcowy efekt powiększenia piersi. Nie należy więc sugerować się wyborem innych.

Ostatecznie trzeba zaufać swojemu lekarzowi

Niezależnie od tego, jak wiele czasu potencjalna pacjentka spędzi na wertowaniu poradników, czytaniu forów internetowych czy konsultacjach z koleżankami, warto posłuchać rad doświadczonego chirurga plastyka, który będzie wykonywał operację. Bada on wiele pacjentek i jest w stanie przewidzieć efekt operacji. Zadaniem pacjentki jest jak najlepsze określenie, jakiego efektu oczekuje i przekazanie lekarzowi tej informacji w zrozumiały sposób.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.