Implanty piersi a choroba BIA-ALCL: Nie trzeba się bać, warto wiedzieć

Autor: Michaela Petrovič

Media niedawno obiegła wiadomość, że we Francji wprowadzono zakaz stosowania niektórych makroteksturowanych implantów piersi. Ma to związek z bardzo rzadką chorobą BIA-ALCL, która jest kojarzona z implantami o tego typu powierzchni. Jednakże renomowane firmy i specjaliści chirurgii plastycznej twierdzą, że korzyści płynące z zastosowania implantów teksturowanych przewyższają ryzyko możliwych powikłań. Przedstawiamy odpowiedzi czołowych producentów implantów na pytania zadawane przez pacjentki, a także wyjaśniamy, dlaczego lekarze nie chcą zrezygnować z teksturowanych implantów.

Chirurdzy plastyczni nie podzielają i nie pochwalają paniki wokół BIA-ALCL 

Konkretne przyczyny rozwoju tego rzadkiego i uleczalnego typu chłoniaka nieziarniczego nazywanego BIA-ALC (z angl. Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma) są przedmiotem badań, ale kojarzone są z obecnością implantów piersi.

Dostępne dane sugerują, że u większości pacjentów z potwierdzonym BIA-ALCL, dużą rolę odgrywał teksturowany typ powierzchni implantów. Pomimo tego chirurdzy plastyczni nie chcą rezygnować z ich stosowania, ponieważ korzyści w niepodważalny sposób przewyższają możliwe ryzyka.

Występowanie BIA-ALCL w liczbach

Liczbę kobiet po augmentacji piersi na świecie szacuje się na 10 milionów, z czego:

  • potwierdzono 457 przypadków BIA-ALCL
  • odnotowano przypadki BIA-ALCL również po zastosowaniu gładkich implantów
  • potwierdzono 9 zgonów w związku z BIA-ALCL

Źródło: Aktualny raport  amerykańskiej  FDA - Agencji  Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration) na temat występowania BIA-ALCL, 03/2019  (>>szczegóły raportu<<)

Zalety implantów teksturowanych

Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ISAPS) dr Dirk Richter wydał oświadczenie ostrzegające, iż możemy spodziewać się większej ilości powikłań i mniejszej ilości zadowalających wyników po powiększeniu piersi gładkimi implantami.

Podkreślił, że liczba zachorowań jest bardzo niska w porównaniu z ilością przeprowadzanych operacji powiększenia piersi. Swoje oświadczenie uzasadnia również brakiem potwierdzonych naukowo dowodów, które wskazywałyby jednoznacznie na przyczynę powstawania tej choroby.

Z tym zgadza się także amerykańska FDA, która w swoim ostatnim oświadczeniu z dnia 2.05.2019 informuje, że oferta implantów piersi w USA pozostaje bez zmian (dostępne są implanty marki Allergan, Mentor i Sientra).

Zalety implantów teksturowanych

  • dają znacznie mniej powikłań w porównaniu z gładkimi implantami (patrz badania Handel 2006 - występowanie przykurczu torebki wynosi 15-30% dla tego typu implantów, a aż 30-50% dla gładkich implantów), 10-letnie badania kliniczne CPG Breast Implant Mentor Core Study z 2013 r. potwierdzają wynik 3,6% dla implantów mikroteksturowanych z powłoką Siltex
  • mają lepszą przyczepność do tkanek piersi, a tym samym pozwalają dłużej utrzymać pożądany kształt piersi, minimalizując rotację implantu
  • pozwalają na naturalny kształt dekoltu - tylko implanty teksturowane mogą bowiem mieć kształt anatomiczny lub kształt kropli

Zalety gładkich implantów

  • gładkie implanty są historycznie starszą i tańszą alternatywą implantów teksturowanych. Produkowane są przez wszystkie marki dostępne na rynku europejskim. Obecnie niektórzy producenci szukają sposobu na ponowne wykorzystanie potencjału gładkich powłok.
57172581 442497739853817 6254909504803045376 n
Implanty piersi o różnych powierzchniach. Górne zdjęcie to implant piersi o gładkiej powierzchni, dolne zdjęcie to implant z teksturą.

Chirurg plastyk pomoże Ci wybrać implanty

Podczas osobistej konsultacji chirurg plastyk wybierze implant dopasowany do Twoich proporcji ciała, który jednocześnie jak najlepiej spełni wyobrażenia o nowym wyglądzie. W celu ułatwienia orientacji w tematyce implantów uzyskaliśmy dla Państwa informacje bezpośrednio od producentów. Oto ich odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów w związku z BIA-ALCL.

Portfolio produktów producentów implantów

Jakie jest portfolio Państwa produktów?

Allergan:  implanty mikroteksturowane, makroteksturowane i gładkie
Mentor: implanty mikroteksturowane i gładkie
Motiva: implanty gładkie i mikroteksturowane 
Polytech implanty gładkie, mikroteksturowane i makroteksturowane, poliuretan

Programy gwarancyjne producentów implantów

Czy program gwarancyjny obejmuje również zachorowanie na BIA-ALCL?

Allergan:  Tak, obejmuje. Program gwarancyjny nie dotyczy jednak prewencyjnej wymiany/usunięcia implantu.
 Mentor:  Program gwarancyjny Mentora obejmuje wymianę implantu w przypadku późnej seromy, która ma związek z BIA-ALCL jako głównego objawu diagnostycznego, u kobiet operowanych po 2017 roku. Gwarancja nie dotyczy jednak prewencyjnej wymiany/usunięcia implantu
 Motiva: Program gwarancyjny implantów Motiva.
 Polytech: 

Nie. Związek między implantami piersi a BIA-ALCL nie został naukowo potwierdzony, tym bardziej w powiązaniu z konkretnym typem implantów. Pomimo tego Polytech oferuje swoim pacjentom jeden z najszerszych Programów gwarancyjnych.

Oświadczenia producentów implantów w związku z BIA-ALCL

Oświadczenie producentów implantów piersi na temat zachorowań na BIA-ALCL

Allergan:   Całe oświadczenie >>
Mentor:  Całe oświadczenie >>
Motiva:  Całe oświadczenie >>
Polytech:

 Całe oświadczenie >>

Fotolia 115330833 Subscription Monthly M
Implanty piersi poddawane są serii ścisłych kontroli.

Zalecenia dotyczące powiększania piersi

Amerykańska Agencja  Żywności i Leków (FDA) wzywa do uspokojenia sytuacji i paniki wykreowanej przez media, dodając:

  1. Jeśli oczekujesz na zabieg lub planujesz go w przyszłości, poproś swojego chirurga o wszelkie informacje na temat możliwości powiększenia piersi, powikłań i przebiegu rekonwalescencji.
  2. Jeśli jesteś po operacji, nie zaniedbuj samokontroli swoich piersi i regularnie przeprowadzaj profilaktyczne badania zalecane po augmentacji lub rekonstrukcji piersi. Jeśli nie odczuwasz bólu i nie dostrzegasz żadnego obrzęku w obrębie piersi, nie trać głowy, nie musisz poddawać się dodatkowym badaniom.

Do współpracy przy tworzeniu tego artykułu zaprosiliśmy wiodących producentów implantów piersi, aby odpowiedzieli na najczęściej zadawane pytania dotyczące BIA-ALCL i ich implantów: Mentor, Polytech, Allergan (Natrelle), Motiva, Eurosilicone, Nagor, Sebbin, Sientra.

Dziękujemy Allergan, Mentor, Motiva i Polytech za ich odpowiedzi.

Aktualizowane: 07.05.2019

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni