Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

By-pass żołądka metodą walki z otyłością

By-pass żołądka metodą walki z otyłością
Nowoczesna klinika we Wrocławiu, która oferuje usługi w zakresie chirurgii plastycznej, ginekologii estetycznej, medycyny estetycznej, dermatologii i stomatologii pacjentom z Polski i zagranicy.
Utworzono: 9 cze 2021 · Zaktualizowano: 23 mar 2023
WhatsApp

Według danych z Narodowego Testu Zdrowia Polaków, z 2020 r. 21% Polek i 28% Polaków zmaga się z otyłością. Statystyki te są niewątpliwie zatrważające, co więcej, nie jest to problem wyłącznie natury estetycznej, ale prowadzi również do całego wachlarza konsekwencji zdrowotnych. Najczęściej spotykane choroby wywołane otyłością to: cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe na tle miażdżycy i nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego, niektóre nowotwory (np. nowotwór okrężnicy, gruczolak przełyku, czy nowotwór nerek), choroby zwyrodnieniowe kości, problemy psychologiczne czy ogólny spadek jakości życia. 

Jednym ze sposobów walki z otyłością jest operacja żołądka- by-pass żołądka. Jest to metoda charakteryzująca się wysoką skutecznością utraty wagi w przeciągu od 6 do 12 miesięcy po operacji. Należy pamiętać o tym, że metoda ta polecana jest osobą z BMI powyżej 35 i nie jest magicznym sposobem na zbędne kilogramy, a procedurą wymagającą operacji oraz specjalnej diety po zabiegu. 

Czym jest mini by-pass żołądka?

Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, polegający na podzieleniu żołądka na dwie komory. W ten sposób tworzy się tzw. mały żołądek, który jest bezpośrednio połączony dalszą częścią jelita cienkiego. Pozostała część żołądka pozostaje bez zmian, dalej produkując soki żołądkowe, niezbędne do trawienia pokarmu. W ten sposób ograniczona jest ilość spożywanego przez pacjenta pokarmu, oraz skrócony jest czas trawienia i wchłaniania pożywienia. 

Przygotowanie do zabiegu

Podczas pierwszych konsultacji przed zakwalifikowaniem pacjenta do operacji żołądka, pacjent proszony jest o dane takie jak:

  • wiek;
  • alergie na leki;
  • obecna waga, wzrost oraz czas utrzymywania się otyłości;
  • maksymalna waga jaką miał pacjent;
  • inne choroby pacjenta;
  • przyjmowane leki;
  • przebyte wcześniej operacje;
  • wyniki ostatnich badań.

Na podstawie wywiadu lekarz może zaakceptować pacjenta do kolejnego etapu, czyli badań. Zazwyczaj ustalana jest data, kiedy pacjent zostaje przyjęty do szpitala, gdzie przechodzi konsultacje dietetyczną, psychologiczną, chirurgiczną, anestezjologiczną oraz endokrynologiczną. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, pacjent może poddać się zabiegowi założenia by-passu żołądka. 

Proces gojenia się, procedura po zabiegu i dieta

Pacjent musi pozostać w szpitalu przez kilka dni po wykonaniu operacji. Powinien również przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwkrzepliwe.  Do codziennej aktywności można wrócić po kilku tygodniach od zabiegu - zalecane są spacery i niewymagająca aktywność fizyczna już po tygodniu, jednak do pracy można wrócić po około miesiącu - w zależności od wykonywanej pracy okres ten może się różnić. 

Zwykle cały  pobyt (od momentu przyjęcia pacjenta do szpitala, konsultacje, wykonanie zabiegu i okres obserwacji po operacji) trwa tydzień- jest to czas który pacjent spędza w ośrodku. 

Najistotniejsza po operacji jest dieta! Po wykonaniu zabiegu by-passu żołądka należy przestrzegać ściśle określonej diety ustalonej z dietetykiem. 

Pierwsze dwie doby po operacji pacjent otrzymuje głównie kroplówki, oraz niewielkie ilości wody. Następnym etapem jest spożywanie jedzenia w formie płynnej, np. jogurty pitne, zmiksowane zupy, czy niesłodzone napoje - dieta ta trwa do około dwóch tygodni po zabiegu. Dopiero w trzecim tygodniu po operacji można wprowadzać do swojej diety elementy pokarmu stałego, należy jednak zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami dietetyka. 

Ważne! W razie wątpliwości lub komplikacji zawsze należy skontaktować się z lekarzem który przeprowadzał zabieg. 

Należy również zadbać o jakość spożywanych produktów i unikać produktów ciężkostrawnych i takich powodujących problemy żołądkowo-jelitowe. 

Konieczne jest również przyjmowanie suplementów diety i witamin, zważywszy na to, że pokarm pozostaje w przewodzie pokarmowym o wiele krócej, a więc ma mniej czasu na pozyskanie niezbędnych wartości odżywczych. 

Koszt zabiegu

W przypadku otyłości trzeciego i drugiego stopnia możliwe jest zakwalifikowanie się na refundację by-passu żołądka z funduszu NFZ, jednak pacjent musi spełnić wiele warunków oraz znaleźć klinikę która oferuje wykonanie takiego zabiegu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Jeśli jednak pacjent nie kwalifikuje się na refundacje, z pomocą przychodzą prywatne kliniki. Cena oscyluje wokół 23 000 zł i jest ustalana przez kliniki. 

Zalety by-passu żołądka

Największą zaletą tego zabiegu jest niewątpliwie skuteczność. Pacjenci mogą stracić do 80% masy ciała w przeciągu 5 lat od operacji. Nie jest to jedyna zaleta - u pacjentów z cukrzycą można zaobserwować normalizację glikemii, a około 70% osób z zaburzeniami lipidowymi doświadczyło ustąpienia objawów. Ponadto, zabieg ten może pomóc osobą z chorobą refluksową. 

Wady i zagrożenia by-passu żołądka

Choć by-pass żołądka nie jet zabiegiem charakteryzującym się wysokim ryzykiem, mogą się z nim wiązać pewne zagrożenia, takie jak rozejście zespolenia w przewodzie pokarmowym, mogące powodować zapalenie otrzewnej. Co więcej, istniej możliwość wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, zatorowości płucnej czy niedrożności jelita. 

Po wykonaniu by-passu żołądka mogą pojawić się powikłania takie jak niedobory żywieniowe- niedobory witaminy B, mogące powodować uszkodzenia nerwów obwodowych; niedobór białka, mogący powodować powikłania sercowo-naczyniowe; niedobór witaminy D, powodujący rozrzedzenie kości; może również występować zespół poposiłkowy. Ponadto istnieje możliwość występowania zmian składu chemicznego żółci, co powoduje kamicę pęcherzyka żółciowego.

Szybka utrata wagi pacjenta może również sprawić, że na ciele pacjenta pozostanie duża ilość skóry, która utraciła swoją elastyczność. W tym przypadku pacjenci często decydują się na zabieg usunięcia nadmiaru skóry.

Należy pamiętać, że zabieg mini by-passu żołądka jest nieodwracalny i nie jest to procedura przeznaczona dla każdego. Decyzja na zabieg powinna być przemyślana, skonsultowana z lekarzem i poprzedzona innymi próbami utraty wagi. 

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Reklama

Być może zainteresuje Cię też...