Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Na czym polega usuwanie żylaków metodą EVLT?

Na czym polega usuwanie żylaków metodą EVLT?
dr n. med. Andrzej Popow
Specjalista chirurgii ogólnej i flebologii, specjalizujący się w małoinwazynych metodach leczenia żylaków. Prowadzi prywatną praktykę lekarską DuoMed w Hajnówce.
Utworzono: 31 sie 2021 · Zaktualizowano: 9 mar 2023

Żylaki, czyli trwałe poszerzenia żył powierzchownych, są następstwem przewlekłej niewydolności żylnej. Stanowią one poważny problem zarówno zdrowotny, jak i estetyczny. Nieleczone, mogą prowadzić do powstania zakrzepicy lub bolesnych, trudno gojących się owrzodzeń. Występowanie żylaków uwarunkowane jest genetycznie. Sprzyja mu też długotrwała pozycja siedząca, brak ruchu, nadwaga, przyjmowanie leków hormonalnych oraz ciąża.

Profilaktyka na co dzień

Celem profilaktyki w początkowym stadium choroby jest usprawnienie odpływu krwi z nóg oraz wzmocnienie ścian żył. Mam tu na myśli aktywność fizyczną, stosowanie uciskowych wyrobów profilaktycznych oraz leków flebotropowych, które mogą opóźnić rozwój choroby. W wielu przypadkach żylaki nie powodują istotnych powikłań. Bywa jednak, że stają się przyczyną stanów zapalnych, które uwidaczniają się bolesnym stwardnieniem i zaczerwienieniem skóry. Jest to wynik zakrzepicy żylnej, która może dotyczyć żył powierzchownych oraz głębokich. Powstała w żyle skrzeplina może „zawędrować” do płuc lub mózgu, powodując np. zator płucny lub udar mózgowy. Następstwem nieleczonych żylaków są również uciążliwe owrzodzenia powodujące kalectwo. 

Metod leczenia żylaków jest wiele, w tym m.in. klasyczne operacyjne wycięcie chorych naczyń krwionośnych czy skleroterapia, która polega na podaniu specjalnego środka do chorej żyły w celu jej zniszczenia, a w następstwie zarośnięcia i wyłączenia z krwiobiegu. Skuteczną metodą walki z żylakami jest także laseroterapia.

Na czym polega metoda EVLT?

Technika laserowa pozwala na usuwanie żylaków, które kwalifikowane są do leczenia operacyjnego. Jest zatem alternatywą dla zabiegu chirurgicznego. Jednak w odróżnieniu od niej zabieg ten nie wymaga znieczulenia ogólnego ani przewodowego i wykonywany jest ambulatoryjnie. Zabieg jest zalecany pacjentom, którzy nie kwalifikują się do skleroterapii; interwencja jest niemal bezbolesna i nie pozostawia blizn.

Polega na wprowadzeniu światłowodu, za pomocą specjalnego portu naczyniowego, do chorej żyły. Następnie wykonuje się tzw. tumescencję, czyli ostrzyknięcie całego przebiegu żyły specjalnym płynem znieczulającym, za pomocą specjalnej pompy. Wyciągając światłowód naświetla się przez około 10 minut chore naczynie. Dodatkowo ostrzykuje się pianą obocznice i poszerzenia żylne. Po zabiegu zakłada się opatrunek oraz pończochę uciskową, a także podaje zastrzyk przeciwzakrzepowy, jak tłumaczy doktor Andrzej Popow. 

Zalety laserowego leczenia 

Opisywana metoda charakteryzuje si€:

  • brakiem ryzyka poparzeń oraz przebarwień;
  • brakiem efektu karbonizacji tkanki w żyle i krwi na światłowodzie;
  • wysoką skuteczność zabiegu.

Zalecenia pozabiegowe

Zabieg laserowego usuwania żylaków obarczony jest minimalnym ryzykiem powikłań. Dolegliwości bólowe także są znikome i nie zakłócają normalnego trybu życia. Bezpośrednio po zabiegu zalecam pacjentowi półgodzinny spacer. Jeśli chodzi o dalsze zalecenia to po około 48 godzinach można wykapać się w pończosze, a następnie wymienić ją (pacjent otrzymuje dwie pończochy). Stosowanie pończochy uciskowej zaleca się kontynuować przez kolejne siedem dni, całodobowo, z możliwością codziennej kąpieli. Następnie przez miesiąc, do wizyty kontrolnej, powinno się nosić pończochę w ciągu dnia, na noc można ją już zdejmować. Korzystne jest stosowanie pończochy także w dłuższym okresie – do podróży, ciężkiej pracy, czy w czasie lotu samolotem. W okresie 14 dni po zabiegu nie powinno się wykonywać ciężkich prac fizycznych oraz długotrwale siedzieć lub stać w jednej pozycji. Wskazane są za to codzienne, około godzinne spacery.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Reklama

Być może zainteresuje Cię też...