Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Wciągnięte brodawki

Warto
100%
Warto
Na podstawie 3 historii
Średnia cena
4.535 zł
Średnia cena
Według 71 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • 1-3 godziny
  • 1 dzień rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 tygodniu
  • Trwałe efekty

Czym są wciągnięte brodawki?

Wciągnięte brodawki to nietypowa cecha anatomiczna, która może dotyczyć jednej lub obu piersi i polega na tym, że sutek nie jest wypukły, a płaski lub wklęsły.

Piersi postrzegane są przez kobiety jako jeden z największych walorów ich urody i kobiecości. Kształtny, jędrny i proporcjonalny w stosunku do sylwetki biust wpływa na kobiece poczucie atrakcyjności, podnosi samoocenę i dodaje pewności siebie w wielu, zwłaszcza intymnych, sferach życia. Niektóre cechy piersi, np. zbyt duży lub zbyt mały rozmiar czy defekty brodawek, mogą również przyczyniać się do obniżenia ogólnego samopoczucia, a nawet gorszego stanu zdrowia. Nie dziwi zatem fakt, że do gabinetów medycyny estetycznej i klinik chirurgii plastycznej zgłasza się bardzo duża grupa kobiet zainteresowanych poprawą wyglądu swojego biustu.

Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń w dziedzinie chirurgii plastycznej, dr Joanna Wiśniewska-Goryń ocenia, że najwięcej pacjentek zgłasza się do specjalistów w celu powiększenia lub pomniejszenia piersi oraz podniesienia biustu, czyli liftingu. Istnieje ponadto bardzo duża grupa kobiet, które pragną zmienić wygląd otoczki i brodawki sutkowej, bo również te elementy piersi znacząco wpływają na ich urodę. Dr n. med. Kamil Pietrasik wyjaśnia, że w wielu przypadkach, u kobiet z nabytymi lub wrodzonymi zniekształceniami brodawek, takimi jak: przerost, wydłużenie lub wciągnięcie brodawek, wykonuje się plastykę brodawek piersi. Współczesna medycyna jest w stanie znaleźć skuteczne rozwiązania prowadzące do usunięcia wszelkich defektów estetycznych, które dotyczyć mogą piersi i dzięki temu uczynić je bardziej atrakcyjnymi w ocenie pacjentek i ich otoczenia.

Wciągnięcie brodawki sutkowej: przyczyny

Kobiece piersi: brodawki

Wciągnięte sutki? Przyczyny mogą być różne

Wygląd brodawki zmienia się w toku rozwoju człowieka. Dr n. med. Agnieszka Burkacka z Ars Estetica wyjaśnia, iż spłaszczenie otoczki z jednoczesnym uwypukleniem brodawki ma miejsce w okresie młodzieńczym (16.-20. rok życia) i to wówczas ustala się indywidualny wygląd tej partii piersi. Kształt i rozmiar sutka są różne u poszczególnych kobiet, jednak prawidłowo rozwinięty biust charakteryzuje się zawsze wspomnianą wypukłością brodawki.

Szacuje się, że nawet około 10-20% (Nagaraja Rao D, Winters R. Inverted Nipple. [Updated 2021 Sep 28]. In: StatPearls [Internet]. 2021 Jan-.) kobiet zmaga się z tym defektem. Dr n. med. Dariusz Rychlik informuje, że przyczyną wciągnięcia brodawki pod poziom skóry jest zazwyczaj jej nieprawidłowa budowa. Chodzi o obecność zbyt krótkich przewodów mlecznych. Wada rozwojowa piersi jest jedną z najczęstszych przyczyn skrycia się brodawki w głąb otoczki. Dr n. med. Piotr Pietruski wyjaśnia jednak, że przypadłość może mieć również charakter nabyty. Wciągnięcie brodawki może być wówczas następstwem zmian hormonalnych, stanów zapalnych w piersiach, chorób gruczołów piersiowych lub karmienia. Specjaliści z kliniki Linea Corporis wskazują ponadto, że cofnięcie brodawki może również wystąpić u niewielkiej grupy kobiet po operacji piersi. Nabyte w toku życia cofnięcie brodawki sutkowej w głąb otoczki może być także jednym z następstw zmian nowotworowych w obrębie piersi. Dr n. med. Joanna Jędrys w związku z tym przestrzega, że każda dojrzała kobieta, u której nagle pojawi się wciągnięcie brodawki, musi ten fakt pilnie zgłosić lekarzowi. Konieczne są wówczas badania diagnostyczne (mammografia i USG piersi) oraz konsultacja onkologiczna.

Metody leczenia

Nipplete

Na rynku dostępne są urządzenia pomagające czasowo skorygować wciągnięte sutki

Wada polegająca na wciągnięciu brodawki jest problemem estetycznym, ale także funkcjonalnym. Schowana w otoczce brodawka może utrudnić lub uniemożliwić karmienie w okresie laktacji, ponieważ dziecku trudniej jest wówczas prawidłowo ją uchwycić i skutecznie ssać. Z tego powodu oraz w celu poprawy wyglądu sutka u kobiet, dla których ten defekt wiąże się z dyskomfortem psychicznym, stosuje się różne metody leczenia istniejącego deficytu. Wciągnięta brodawka może być objęta różnymi formami terapii zachowawczej, takimi jak: masaż, stosowanie nakładek formujących brodawki, piercing. Są to metody zalecane kobietom, które zamierzają karmić piersią oraz pacjentkom, które nie mają wklęsłych brodawek „na stałe”, tzn. da się je samodzielnie wysunąć, dotykając je lub stymulując masażem.

Wyżej wymienione metody według specjalistów nie zawsze są skuteczne oraz nie gwarantują trwałych efektów, dlatego niektórym pacjentkom zaleca się interwencję chirurgiczną. Zdaniem dr Joanny Kurmanow kobiety, u których wyciągnięcie brodawki nie jest w ogóle możliwe (mówi się wówczas o 3. stopniu wciągnięcia brodawek) mogą zdecydować się na operacyjną korekcję wady. Metody zachowawcze mogą bowiem być bezradne w tym stopniu deformacji, który zwykle łączy się ze skróceniem i zwłóknieniem przewodów mlecznych.

Bibliografia:

Chirurgia Plastyczna Dr Piotr Pietruski (data nieznana). Korekta kompleksu brodawka – otoczka [online]. Dostępny: https://drpietruski.com/korekta-kompleksu-brodawka-otoczka/. [dostęp: 18.02.2020].

Chirurgia Plastyczna Dr Kamil Pietrasik (data nieznana). Plastyka brodawki [online]. Dostępny: http://drpietrasik.pl/piersi/31. [dostęp: 17.02.2020].

Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej (2020). Piękne piersi po ciąży i karmieniu dziecka – czy to możliwe? [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/blog/.... [dostęp: 18.02.2020].

Elite Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki (data nieznana). Plastyka brodawek [online]. Dostępny:https://www.elite.waw.pl/chirurgia-plastyczna/plastyka-brodawek/. [dostęp: 17.02.2020].

Nagaraja Rao D, Winters R. Inverted Nipple. (28.09.2021). W: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Dostępny: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563190/. [dostęp: 23.11.2021].

Wiśniewska-Goryń J. (2017). Chirurgia piersi. Dlaczego warto poddać się operacji i czym powinnyśmy się kierować przy wyborze kliniki? [online]. Dostępny:
https://czs.damian.pl/specjali.... [dostęp: 17.02.2020].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów