Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Czego możesz spodziewać się po hymenoplastyce (a czego zdecydowanie nie)?

Czego możesz spodziewać się po hymenoplastyce (a czego zdecydowanie nie)?
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 25 sty 2024 · Zaktualizowano: 25 sty 2024
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Wokół błony dziewiczej narosło wiele mitów i przekonań. Hymenoplastyka to zabieg odtworzenia błony dziewiczej, co do którego przeciętna kobieta ma jeszcze więcej wątpliwości. Czy hymenoplastyka sprawia, że pochwa staje się ciaśniejsza? Czy dzięki niej ponownie będziesz dziewicą? Czy pozytywnie wpłynie na jakość współżycia? Dzisiaj rozprawiamy się z fałszywymi założeniami i odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące błony dziewiczej i zabiegu jej rekonstrukcji.

Błona dziewicza (hymen) to cienka, różowawa membrana, która zakrywa wejście do pochwy. Znajduje się około na wysokości około pół cala wewnątrz kanału pochwy. Mimo że nie ma co do tego absolutnej pewności, zakłada się, że funkcją błony dziewiczej jest ochrona pochwy przed przedostawaniem się do niej bakterii w okresie dzieciństwa i dojrzewania. Zazwyczaj (choć nie zawsze) błona dziewicza ulega przerwaniu podczas pierwszego stosunku seksualnego.

Zabieg odtworzenia błony dziewiczej wykonywany jest przez specjalistę ginekologa i wymaga zastosowania znieczulenia, zwykle miejscowego. Aby uzyskać dostęp do błony śluzowej przedsionka pochwy, specjalista wykonuje poprzeczne nacięcie na tylnej ściance pochwy. Następnie wykonuje rekonstrukcję błony, łącząc ze sobą skrawki tkanki pozostałe po przerwanej błonie, korzystając z wchłanialnych szwów, które rozpuszczą się po upływie 15-21 dni.

Mity i założenia dotyczące błony dziewiczej

Czy błona dziewicza pełni określoną funkcję?

Nie, błona dziewicza nie spełnia żadnej konkretnej funkcji w naszym ciele, a przynajmniej jest tak w przypadku ludzi. Uważa się, że u niektórych ssaków jej funkcją jest ochrona waginy przed przedostaniem się do jej wnętrza bakterii.

Czy hymen jest błoną skórną?

U większości kobiet błona dziewicza nie jest gładką, zwartą powłoką, a ma szczeliny, co umożliwia wydostawanie się krwi podczas miesiączki.

Czy hymen zostaje przerwany, czy ustępuje?

W większości przypadków dochodzi do obu procesów. Hymen to bardzo elastyczna membrana, dlatego możesz korzystać z tamponów, jeżeli jeszcze nie przeszłaś inicjacji seksualnej – błona dopasowuje się do niego.

Iniciacja seksualna wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej
Iniciacja seksualna wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej

Czy przerwanie błony dziewiczej boli?

W wyniku penetracji podczas pierwszego stosunku lub wystarczająco silnego nacisku spowodowanego jakimkolwiek innym czynnikiem błona dziewicza rozrywa się na kilka fragmentów, które momentalnie się goją. Samo „pęknięcie” hymenu zwykle nie jest bolesne. Tak naprawdę w większości przypadków, jeśli pierwszy stosunek płciowy jest bolesny, ma to więcej wspólnego z brakiem nawilżenia (z powodu czynników takich jak nerwy) lub brakiem rozluźnienia mięśni ściany pochwy niż z przerwaniem błony dziewiczej.

Czy podczas pierwszego stosunku seksualnego zawsze występuje krwawienie?

Do przerwania błony dziewiczej zwykle dochodzi podczas pierwszego stosunku, a konkretnie w momencie penetracji, chociaż hymen może zostać uszkodzony także podczas uprawiania sportu lub masturbacji. W większości przypadków pojawia się krwawienie, które zwykle jest niewielkie, a u niektórych kobiet może się nie pojawić wcale. Wbrew pozorom brak krwawienia wcale nie jest rzadki.

Czy wszystkie kobiety mają błonę dziewiczą?

Być może zaskakujący okaże się dla niektórych informacja, że niektóre kobiety rodzą się bez błony dziewiczej. Na drugim końcu tego spektrum znajdują się kobiety, u których hymen całkowicie zakrywa wejście do pochwy, a tkanka jest bardzo gruba i trudno może być ją przerwać podczas penetracji. W takich przypadkach stosuje się zabieg tzw. hymenotomii, czyli przerwania błony dziewiczej.

Kraków, Małopolskie
Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek
Brak opinii
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Najczęstsze wątpliwości dotyczące hymenoplastyki

Czy hymenoplastyka jest skuteczna?

Zależy, jak zdefiniujemy skuteczność. Zabieg odtwarzania błony dziewiczej to wykonywany jest z wielu powodów – kulturowych, religijnych czy psychologicznych. Zabieg pozwala zrekonstruować hymen, jednak nie przywróci dziewictwa w znaczeniu psychologicznym.

Czy to zabieg chirurgiczny?

Hymenoplastykę można wykonać, stosując następujące techniki:

  • Rekonstrukcja błony, która polega na odtworzeniu membrany z żywych tkanek pobranych na przykład z warg mniejszych, jeżeli szczątki przerwanej błony są niewystarczające.
  • Zszycie błony, czyli technika polegająca na zszyciu skrawków pozostałych po błonie dziewiczej przy użyciu wchłanialnych szwów.
  • W najbardziej skrajnych przypadkach (i jako ostatnia opcja), gdy w ciele brakuje tkanek, które można wykorzystać do rekonstrukcji błony dziewiczej, stosuje się technologię Alloplant. Jest to sztuczny biomateriał wykorzystywany również w przeszczepach. Mimo że to rozwiązanie wymaga zastosowanie sztucznego materiału, wrażenie rozrywania błony po zabiegu jest podobne.

Czy wykonanie hymenoplastyki zagwarantuje krwawienie?

W większości przypadków podczas pierwszego aktu seksualnego po wykonaniu hymenoplastyki dochodzi do rozerwania zrekonstruowanej błony dziewiczej i pojawia się krwawienie. Mimo to nie ma stuprocentowej gwarancji, że podczas pierwszego stosunku po zabiegu dojdzie do krwawienia, ponieważ hymen – zarówno pierwszy, jak i po rekonstrukcji – jest niezwykle elastyczny, a stopień ukrwienia pochwy może być różny, przez co krwawienie może nie wystąpić.

Hymenoplastyka ginekolog
Zabieg hymenoplastyki wykonuje ginekolog

Czy błona dziewicza pozostaje nienaruszona przez długi czas po hymenoplastyce?

Odtworzona błona dziewicza zazwyczaj pozostaje nieprzerwana do momentu pierwszego stosunku po wykonaniu zabiegu. Należy podkreślić, że po operacji pacjentka powinna odczekać z ponownym rozpoczęciem aktywności seksualnej (zwykle 6-8 tygodni). Prawdopodobnie błona pozostanie nienaruszona tak długo, jak pacjentka nie odbędzie stosunku seksualnego (nawet jeżeli będzie to kilka miesięcy), jednak aby ją chronić, warto unikać forsownych aktywności, nie podnosić ciężkich przedmiotów i wykonywać zabiegów iniekcji w obrębie pochwy i sromu.

Czy dzięki hymenoplastyce pochwa staje się ciaśniejsza?

Wykonanie hymenoplastyki oddziałuje jedynie na okolicę błony dziewiczej i zwykle sprawia, że tkanki membrany wzmacniają się. Wskutek hymenoplastyki mięśnie w tej okolicy napinają się, a podczas stosunku partner natrafia na węższą przestrzeń. Zabieg nie ma jednak wpływu na szerokość kanału pochwy.

Czy to prawda, że hymenoplastyka to stosunkowo prosta, ambulatoryjna procedura, a rekonwalescencja jest bardzo krótka?

Mimo że hymenoplastyka nie jest obarczona wysokim ryzykiem komplikacji, nie należy zapominać, że jest to procedura medyczna i interwencja w organizm. Z tego względu warto przygotować się do zabiegu, stosując się do kilku zaleceń: unikaj palenia papierosów i spożywania alkoholu miesiąc przed zabiegiem, zrezygnuj z uprawiania sportu i aktywności seksualnej w ciągu dwóch miesięcy, nie stosuj tamponów, a także nie korzystaj z saun ani basenów.

Bibliografia

Agrawal, S. Hymenoplasty: Procedure, recovery, cost and side effects of hymenoplasty treatment (01.07.2023) Lybrate. https://www.lybrate.com/topic/…

Osińska, K. Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – przebieg, opinie, przeciwwskazania (27.08.2018). https://wylecz.to/ginekologia/odtwarzanie-blony-dziewiczej/

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.