Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Rewitalizacja pochwy – jaką metodę wybrać?

Rewitalizacja pochwy – jaką metodę wybrać?
Specjalista ginekologii i położnictwa, ekspertka w dziedzinie ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Współwłaścicielka prywatnej kliniki FemiClinic w Warszawie.
Utworzono: 17 maj 2022 · Zaktualizowano: 18 maj 2022

Dr Marta Blumska-Janiak to specjalistka położnictwa i ginekologii z wieloletnim doświadczeniem oraz ekspertka w zakresie ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Jest jedną z prekursorek w dziedzinie ginekologicznych zabiegów laserowych w Polsce. Jest wykładowcą i członkiem seniorem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej (ESAG) oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR). Zawodowo związana z kliniką FemiClinic w Warszawie, której jest założycielką. Dzisiaj dzieli się z nami swoją wiedzą o zabiegach rewitalizacji pochwy.

Czym jest zabieg rewitalizacji pochwy?

Rewitalizacja pochwy jest zabiegiem, który ma na celu odmłodzenie pochwy lub przywrócenie jej do zdrowia poprzez poprawę jej struktury oraz budowy histologicznej.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Wskazaniami do zabiegu rewitalizacji pochwy są:

  • Nawracające zapalenia pochwy;
  • Bolesne współżycie płciowe (dyspareunia);
  • Bolesna blizna po operacjach pochwy i/lub nacięciu krocza;
  • Zespół poporodowej luźnej pochwy;
  • Pogorszenie jakości współczucia po ciążach, porodach oraz wraz z wiekiem;
  • Atrofia urogenitalna: pochwa menopauzalna, suchość pochwy, dyskomfort w pochwie, menopauzalne zapalenia pochwy, pieczenie pochwy, świąd pochwy, nawracające zapalenia dróg moczowo płciowych;
  • Nietrzymanie moczu: mieszane, wysiłkowe, pęcherz nadreaktywny z parciem lub bez parć naglących;
  • Uczucie obniżenia narządu rodnego;
  • Nieestetyczny wygląd przedsionka pochwy;
  • Trudność w osiągnięciu satysfakcji seksualnej;

Jakie urządzenia są stosowane podczas zabiegów rewitalizacji pochwy?

Urządzenia służące do rewitalizacji pochwy to tzw. EBD (ang. energy-based devices), czyli urządzenia zasilane energią, takie jak: laser CO2, aparaty wykorzystujące technologie radiofrekwencji (RF), ultradźwięki oraz dostępna od niedawna innowacyjna metoda – radiofrekwencja mikroigłowa ginekologiczna.

Klinika ginekologiczna
FemiClinic, którego współzałożycielką jest dr Marta Blumska-Janiak, to nowoczesna klinika ginekologii w Warszawie, oferująca szeroki zakres zabiegów, w tym z wykorzystaniem innowacyjnych technologii

Jaka technika – HIFU, ultradźwięki, laser czy fale radiowe – jest najskuteczniejsza?

Zgodnie z praktycznie wszystkimi badaniami naukowymi na świecie efekty działania wyżej wymienionych urządzeń są podobne w zakresie leczenia nietrzymania moczu i rozluźnienia pochwy. Laser CO2 powoduje również złuszczanie śluzówki pochwy niezbędne w leczeniu objawów atrofii urogenitalnej, tego typu efektu nie daje RF i ultradźwięki. Nowością w zakresie nowoczesnej, nieinwazyjnej ginekologii jest RF mikroigłowa, która ma szerszy zakres działania niż zwykła RF.

Od czego zależy wybór metody służącej rewitalizacji pochwy?

Najważniejsze jest określenie rozpoznania oraz efektów, które pacjentka chce osiągnąć i możliwości ich osiągnięcia. Niezwykle istotne jest doświadczenie ginekologa, z którego bezpośrednio wynika bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów.

Czy któraś z wyżej wspomnianych technologii zapewnia krótszy okres rekonwalescencji?

Rekonwalescencja po nieinwazyjnych zabiegach jest krótka, nie wyklucza pacjentek z normalnego funkcjonowania. Po RF i ultradźwiękach zaleca się powstrzymanie od współżycia oraz kąpieli w wannie i basenie przez kilka dni, a po laserze CO2 około 7 dni, gdyż po nim następuje złuszczenie śluzówki, które często ma swoje uzasadnienie.

Jakie są podstawowe różnice między waginoplastyką a rewitalizacją pochwy?

Waginoplastyka, polegająca na plastyce przedniej lub tylnej ściany pochwy oraz krocza, jest operacją plastyczną, czyli procedurą inwazyjną. Konieczne jest przygotowanie, badania krwi przed zabiegiem. Po procedurze należy mieć czas na dojście do siebie – czas rekonwalescencji to około 6 tygodni. Rewitalizacja pochwy jest natomiast zabiegiem nieinwazyjnym, gdzie czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy.

Kiedy zabieg rewitalizacji pochwy wystarczy, a kiedy będzie konieczna waginoplastyka?

Proces i metoda leczenia uzależnione są od zaawansowania schorzenia oraz od celu, jaki pacjentka chce osiągnąć. Aby ustalić plan leczenia, konieczna jest konsultacja u ginekologa doświadczonego w technikach inwazyjnych i nieinwazyjnych.

Jakie są zalety zabiegów rewitalizacji pochwy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii?

Zaletą małoinwazyjnych zabiegów mających na celu rewitalizację pochwy jest krótka rekonwalescencja, brak działań niepożądanych, a także dość szybki efekt zabiegów.

Czym się kierować przy wyborze lekarza, do którego pacjentka zwróci się z takim problemem?

Należy kierować się doświadczeniem lekarza, umiejętnością posługiwania się zarówno technikami inwazyjnymi, jak i nieinwazyjnymi.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.