Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Wady i zalety implantów okrągłych i anatomicznych

Wady i zalety implantów okrągłych i anatomicznych
Chirurg plastyczny, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, American Society of Plastic Surgeons i International Society of Aesthetic Plastic Surgery.
Utworzono: 11 sty 2024 · Zaktualizowano: 11 sty 2024

Dr n. med. Szymon Kołacz jest specjalistą chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej oraz doktorem nauk medycznych z zakresu chirurgii plastycznej. Na co dzień kieruję Oddziałem Chirurgii Plastycznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego. im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu oraz współpracuję z Kliniką Kolasiński oraz Dubai London Clinic and Hospital w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dzisiaj rozwiewa wątpliwości dotyczące doboru implantów piersi, które spędzają sen z powiek wielu kobiet marzących o tym zabiegu.

Jakie czynniki mają wpływ na wybór kształtu implantu?

Wybór kształtu implantu piersiowego zależy od wielu czynników. Decyzję podejmuje się wspólnie z pacjentką, uwzględniając jej indywidualne preferencje, budowę ciała, styl życia oraz oczekiwania. Ogólnie implanty piersiowe możemy podzielić ze względu na kształt na anatomiczne (w kształcie „łezki”) oraz okrągłe, dające większe uwypuklenie górnego bieguna piersi – dekoltu. Główne czynniki mające wpływ na wybór kształtu implantu piersiowego:

  1. Anatomia pacjentki: czyli sylwetka, rozmiar klatki piersiowej, ilość tkanki tłuszczowej i gruczołowej oraz elastyczność skóry są kluczowymi czynnikami wpływającymi na wybór implantu.
  2. Indywidualne preferencje pacjentki: niektóre kobiety preferują naturalny wygląd, podczas gdy inne mogą chcieć uzyskać bardziej zaokrąglony kształt piersi. Zawsze uwzględniam estetyczne oczekiwania i upodobania pacjentki.
  3. Styl życia: aktywność fizyczna, wybór ubrań i ogólny styl życia mogą wpływać na wybór kształtu implantu. Na przykład kobiety aktywne fizycznie mogą preferować implanty o bardziej naturalnym kształcie.
  4. Budowa klatki piersiowej: w przypadku klatki piersiowej wypukłej, świetnie zdadzą egzamin implanty anatomiczne, które niwelują nierówności, jednocześnie nadając naturalny wygląd piersi.
  5. Lokalizacja umieszczenia implantów: mogą być umiejscowione pod mięśniem piersiowym lub nad mięśniem podpowięziowo, co również wpływa na wybór ich kształtu. W przypadku umiejscowienia podpowięziowego preferuję implanty okrągłe.

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o implantach piersiowych skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który może pomóc dostosować wybór implantu do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjentki.

Przed i po powiększaniu piersi
Przed i po powiększaniu piersi

Jakie implanty najczęściej wybierają Pana pacjentki – anatomiczne czy okrągłe?

Zdecydowana większość moich pacjentek stawia na naturalność. Zarówno jeżeli chodzi o wielkość, jak i o kształt implantów piersiowych, i dlatego wybiera miękkie implanty okrągłe, tzw. ergonomiczne. W przypadku gdy jest jakaś asymetria lub zaburzenie budowy klatki piersiowej, to wtedy po dokładnym badaniu i rozmowie często decydujemy się na implanty anatomiczne.

Jakie są wskazania do zastosowania implantów okrągłych? Jakie efekty możemy uzyskać, wybierając ten kształt implantów?

Implanty okrągłe stosuję w różnych przypadkach, a ich wybór może zależeć od indywidualnych preferencji pacjentki, jej anatomii oraz oczekiwań. Najczęstszym wskazaniem do zastosowania implantów okrągłych jest brak objętości górnej części piersi wskutek polaktacyjnego zaniku gruczołu piersiowego. W tym wypadku implant okrągły może stworzyć pełniejszy i zaokrąglony wygląd. Innym wskazaniem jest zmniejszenie asymetrii piersi, a implanty te pomogą uzyskać bardziej jednolity kształt. Natomiast jednym z ważniejszych argumentów są walory estetyczne – części pacjentek zależy na uzyskaniu większej projekcji piersi (co oznacza, że implant bardziej odstaje od klatki piersiowej) oraz bardziej zarysowanego dekoltu.

Dla kogo przeznaczone są implanty anatomiczne i jakie rezultaty możemy dzięki nim osiągnąć?

Implanty anatomiczne są zaprojektowane w taki sposób, aby przypominać naturalny kształt piersi. Są one przeznaczone dla pacjentek, które dążą do uzyskania bardziej naturalnego wyglądu piersi. Dlatego są preferowane u pacjentek szczupłych, ze słabo wykształconym gruczołem piersiowym. Ze względu na swoją budowę oraz stabilność żelu silikonowego, świetnie zdają egzamin u osób z asymetryczną klatką piersiową, jak i asymetrycznym gruczołem piersiowym.

Dobór implantów piersi
Wybór implantów piersi to kluczowa decyzja, która spędza sen z powiek większości pacjentek

Jakie implanty zaleca się dla bardzo szczupłych pacjentek?

W mojej ocenie nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od oczekiwań i preferencji pacjentki. Należy tu wspomnieć, że na efekt końcowy wyglądu piersi ma wpływ także umiejscowienie implantu. To, czy będzie on umiejscowiony pod mięśniem lub pod powięzią mięśnia piersiowego, będzie wpływało na ostateczny dobór implantu piersiowego. Dlatego tak ważna jest konsultacja oraz rozmowa i zrozumienie oczekiwań pacjentki.

Jaki kształt implantów jest wskazany w przypadku piersi tubularnych?

W przypadku piersi tubularnych, czyli piersi o nietypowym kształcie charakteryzującym się wąską podstawą, małym rozmiarem oraz uwypukleniem gruczołu przez kompleks brodawka-otoczka, podejście do wyboru implantu musi wymagać specjalnej uwagi oraz techniki operacyjnej. Najczęściej stosuję implanty okrągłe „ergonomiczne” ze względu na specjalną technikę operacyjną, która umożliwia jednoczasowe wydłużenie dolnego bieguna piersi, wyrównanie objętości piersi oraz nadanie naturalnego kształtu piersi.

Który rodzaj implantów – okrągłe czy anatomiczne – poleciłby Pan pacjentkom, które często uprawiają sport?

Podczas konsultacji w sprawie doboru implantów piersiowych, zauważyłem często pokutujący mit, że implanty anatomiczne nie są wskazane u pacjentek często uprawiających sport. Jest to spowodowane obawą o rotację implantu. Jednak w pracach naukowych nie udowodniono wpływu wysiłku fizycznego na jego przemieszczenie i rotację. Reasumując, jedne i drugie są równie bezpieczne, jak i możliwe do wykonania. Ważne jest tylko ścisłe przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.

Przed i po powiększeniu piersi
Przed i po powiększeniu piersi

Jaki kształt implantów powinno się stosować w przypadku pacjentek z ptozą piersi?

Jestem zwolennikiem praktyki, w której pacjentki z ptozą piersi, czyli opadaniem piersi, powinna mieć w pierwszej kolejności wykonany lifting piersi, czyli podniesienie piersi. Jeżeli pacjentce zależy na powiększeniu piersi, to dodatkowo możemy wszczepić implanty piersiowe. Najczęściej stosuję wtedy implanty okrągłe, głównie ze względu na niedobór tkanek w okolicy górnego bieguna piersi, celem jego maksymalnego wypełnienia.

Który rodzaj implantów wiąże się z większym ryzykiem powikłań? Jakie komplikacje mogą wystąpić po zastosowaniu implantów okrągłych, a jakie w przypadku protez anatomicznych?

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno implanty okrągłe, jak i anatomiczne, mogą wiązać się z pewnym ryzykiem powikłań. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj implantów jest bardziej ryzykowny, ponieważ to zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnej sytuacji pacjentki, przestrzegania zaleceń pooperacyjnych oraz umiejętności i doświadczenia chirurga plastycznego. Do ogólnych najczęstszych powikłań po powiększeniu piersi, niezależnie od rodzaju implantu, można zaliczyć:

  • krwiak;
  • infekcja w okolicy operowanej;
  • przykurcz torebki łącznotkankowej;
  • seroma;
  • przesunięcie się implantu.

Jeżeli o chodzi powikłania związane konkretnie z kształtem implantu, to jest to rotacja związana z implantem anatomicznym. Pozostałe powikłania się takie same.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.