Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Komplikacje po podaniu kwasu hialuronowego

kika85
kika85
Użytkownik wyróżniony
17 sty 2020 · Ostatnia odpowiedź: 19 sty 2020

Witam, 20.12 miałam wykonany zabieg wypełniania doliny łez. Zaraz po coś mi nie pasowało, ale myślałam, że to tak jak lekarz mówi zastój limfy. Po 2 tyg zgłosiłam się do lekarza - kazał masować dalej mówić, że to zastój limfy. Wtedy mniej więcej pojawiły się u mnie bóle w okolicy nosa, zatok. Pojechałam do niego zbagatelizowal sprawę mówiąc, że to przeziebone zatoki. Po 2 dniach ból straszny przyjęła mnie inna lekarka. Podała dawkę hialuronoidazy nie dużą i dała antybiotyk i encorton. Powiedziała, że kwas mam źle podany za płytko. Bóle na parę dni ustały, ale potem wróciły. Trafiłam do innego lekarza, który też potwierdził źle podany kwas, za płytko, efekt tyndalla. Rozpuścił kwas, efekt: górek zniknął, ale ból nie minął. Czuje rozpieranie w okolicy nosa i ból. Byłam u laryngologa, który wykluczył zatoki. Nie wiem już, gdzie się udać i szukać pomocy, czy to może być jeszcze po preparacie. Jakaś relacja alergiczne. Martwię się, czy coś tam gdzieś jeszcze nie zostało źle podane i nie uciska na coś.

Reklama

odpowiedzi (3)

Odpowiedzi na wszystkie pytania udzielili prawdziwi lekarze
Dr. Marek Kacki MD
Dr. Marek Kacki MD
Brak opinii
17 sty 2020
Najlepsza odpowiedź
Opisane przez Panią objawy mogą sugerować więcej niż jedną możliwość zakładając że możliwy przy zbiegu okoliczności problem z zatokami został wyeliminowany.
"Tyndall effect" i zastój limfy to dwa rożne zjawiska. Pierwszy to zjawisko optyczne związane z koncentracją cząsteczek w płynie , w tym wypadku kwasu hialuronowego. Tyndall effect nie musi powodować obrzęku; jednymi z pierwszych opisanych przypadków zauważono u pacjentów po wstrzyknięciu do bruzd nosowo-wargowych bez obrzęku. Jeżeli substancja wstrzyknięta względnie powierzchownie przekroczy pewną ilość cząsteczek wówczas krótsze fale spektrum światła odbijają się od nich dając wrażenie koloru niebieskiego. Głębokość wstrzyknięcia jest wartością bardzo względną dlatego też twierdzenie że wypełniacz został podany zbyt płytko nie jest do końca słuszny.
Dolna powieka ma najcieńszą skórę w obrębie twarzy. W strzyknięcie kwasu hialuronowego doskórnie, a więc najbardziej powierzchniowo jak technicznie jest możliwe, składające się z kilkunastu lub więcej depozytów minimalnej ilości kwasu hialuronowego nie stworzy efekty Tyndalla o ile ilość ta jest naprawdę minimalna. Natomiast wstrzykniecie podskórne, a więc głębsze, może łatwo wywołać ten efekt jeżeli zbyt duża ilość kwasu hialuronowego wstrzyknięto w jedno miejsce lub gdy wybór wypełniacza nie był zbyt szczęśliwy.
Obrzęk w ciągu kilku dni po wstrzyknięciu nie jest zjawiskiem rzadkim i jest odpowiedzią na uraz zabiegu. Obrzęk który trwa przez ponad 10-14 dni, lub obrzęk
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.
Dr. Marek Kacki MD
Dr. Marek Kacki MD
Brak opinii
19 sty 2020
Ja niezbyt zrozumiale opisałem sprawę reaktywacji wirusów. Zgadzam się że reaktywacja Herpes simplex 1 nie jest bardzo rzadkim wydarzeniem; szacuje się że reaktywacja tego wirusa występuje u około 1.4% pacjentów. Częstotliwość ta jest prawdopodobnie większa gdyż nie wszystkie przypadki wymagają interwencji jak i wizyty u lekarza. Każda osoba dorosła, bez względu na to czy kiedykolwiek miała opryszczkę czy też nie, jest uważana za nosiciela tego wirusa. U tych którzy mają objawową opryszczkę dość często, niektóre zabiegi na twarzy (nie koniecznie na ustach), połączone są z profilaktycznymi dawkami leków przeciw-wirusowych acyclovir lub valacyclovir. Leki te brane nawet w bardzo dużych dawkach przez długi okres czasu, jak np. po przeszczepach organów, niezmiernie rzadko powodują jakiekolwiek objawy uboczne ponieważ są te leki tylko i wyłącznie aktywowane w obecności wirusa, a więc w komórkach z wirusem .
Mój komentarz odnosił się do znacznie rzadziej spotykanych przypadków reaktywacji wirusa ospy wietrznej/półpaśca objawiające się bólami neuralgicznymi, często bez zauważalnych zewnętrznych oznak choroby. W komentowanym przypadku, lokalizacja objawów jest zgodna z anatomicznym przebiegiem nerwów najczęściej "atakowanych" przez wirus ospy wietrznej i półpaśca.
Jeśli chodzi o używanie w przypadkach opryszczki hialuronidazy, mimo że nigdy o tym osobiście nie słyszałem, nie widzę tu żadnego mechanizmu który mógłby być pomocny nawet w najmniejszym stopniu. Sam kwas hialuronowy
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.
Dr. Marek Kacki MD
Dr. Marek Kacki MD
Brak opinii
18 sty 2020
Z jakiegoś powodu nie mogę otworzyć zdjęcia. Powiększając je wydaje się że jest to Teosyal Rodensity II. Jest to bardzo szczególny wypełniacz hialuronowy z fizyko-chemicznym profilem specjalnie dostosowanym do optycznego "rozjaśniania" okolicy dolnej powieki. Jak zwykle w przypadku każdego kwasu hialuronowego, niefortunne umieszczenie go w tej okolicy może powodować obrzęki limfatyczne. Nietrudno jest sobie wyobrazić że lokalny wzrost objętości z powodu płynu (limfy) lub rozszerzeniem się kwasu hialuronowego pod wpływem wody powoduje miejscowy wzrost ciśnienia. Ten wzrost ciśnienia uciska sąsiednie tkanki które są na to podatne.
Np. dawno opisany zastój żylny w okolicy nosa po nadmiernej ilości rozszerzającego się wypełniacza hialuronowego w górnej części bruzdy nosowo-wargowej. Wzrost ciśnienia powoduje że podatna i miękka żyła zamyka się gdy z drugiej strony jej podporą jest kość.
Mechanizm ten może mieć odzwierciedlenie w Pani przypadku z następującego powodu: rozszerzony wypełniacz na pewnej głębokości może być niezauważalny na powierzchni; wzrost ciśnienia może spowodować wyżej opisanym mechanizmem ucisk na głębszą żyłę częściowo blokując odpływ krwi. Mimo że odpływ jest zablokowany, dopływ krwi trwa. Akumulująca się krew powoduje wzrost miejscowego ciśnienia wewnątrz-żylnego. Powoduje to że ciśnienie rozprzestrzenia się w stronę napływającej krwi i do sąsiednich gałęzi żylnych stanowiących dopływy uciśniętej żyły. Niektóre z tych gałęzi odprowadzające krew z bardzie
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.
Reklama

Znajdź więcej pytań

Podobne pytania

Kwas hialuronowy
11 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 4 lis 2019
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
10 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 11 cze 2019
Kwas hialuronowy
4 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 1 gru 2015
Kwas hialuronowy
3 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 3 mar 2022
Kwas hialuronowy
1 odpowiedź, ostatnia odpowiedź w dniu 17 sty 2024
Kwas hialuronowy
2 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 2 lis 2021
Kwas hialuronowy
1 odpowiedź, ostatnia odpowiedź w dniu 24 kwi 2014
Korekta nosa
3 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 26 paź 2019
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
3 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 5 kwi 2017
Kwas hialuronowy
2 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 25 lip 2020

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Udziel porady