Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Powakacyjne problemy ze skórą: przebarwienia i suchość

Powakacyjne problemy ze skórą: przebarwienia i suchość
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 lis 2019 · Zaktualizowano: 27 cze 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Przebarwienia – jak powstają?

Przebarwienia pojawiają się wszędzie tam, gdzie skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych: twarz, dekolt, ręce oraz łydki. Powstają w wyniku kontaktu skóry z promieniowaniem UV lub w związku ze zmianami hormonalnymi. Substancje fotouczulające, które można znaleźć w lekach, kosmetykach i perfumach, również mogą powodować przebarwienia. Co więcej, procesy starzenia również przyspieszają pojawianie się zmian skórnych związanych z pigmentacją. Ze względu na związek między promieniowaniem słonecznym a powstawaniem przebarwień, zmiany pigmentacyjny to typowy defekt estetyczny, który może pojawić się po urlopie. Innym problemem, z którymi możemy się zmagać po powrocie z wakacji, jest przesuszona skóra. Nie należy się jednak zanadto martwić.

Obecne postępy w medycynie estetycznej oferują wiele rozwiązań, a wśród nich liczne rodzaje peelingów i innych zabiegów, które pomogą nam walczyć z problemem przebarwień. To bardzo istotne, aby przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. Poniżej przedstawiamy różne metody walki z problemami 

Peeling kawitacyjny

Najmniej inwazyjną opcją jest skorzystanie z zabiegu peelingu kawitacyjnego. To bezbolesny zabieg, który polega na rozluźnieniu wierzchniej warstwy zrogowaconego naskórka poprzez penetrację warstwy wody na skórze za pomocą fali ultradźwięków. Peeling kawitacyjny jest mało inwazyjny, w związku z czym może on pomóc pozbyć się płytkich przebarwień. Zabieg trwa krótko i może być wykonywany raz w tygodniu, przez co jest idealnym rozwiązaniem przed bardziej inwazyjnymi zabiegami lub aby podtrzymać efekty innych zabiegów depigmentacji.

Kraków, Małopolskie
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
dr n. med. Adriana Pascal
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie
Kraków, Małopolskie

Peeling chemiczny

Lekarz medycyny estetycznej czy kosmetolog mogą również zasugerować peeling chemiczny, który pozwala na złuszczanie również głębszych warstw skóry, w tym błony podstawnej, a co za tym idzie zlokalizowanych tam przebarwień. Istnieje wiele rodzajów substancji stosowanych do peelingu i lekarz lub wykwalifikowany kosmetolog po indywidualnej konsultacji doradzi, który preparat przyniesie najbardziej pożądane efekty, w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta. Do wykonania peelingu chemicznego stosuje się różne substancje, między innymi takie jak kwas trójoctowy TCA (ang.: trichloroacetic acid), kwas kojowy, który dodatkowo rozjaśnia skórę, czy kwas azelainowy, który ma właściwości antybakteryjne, a także obniża produkcję melaniny, czyli pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry.

Aby zmaksymalizować efekty, warto zapytać lekarza medycyny estetycznej, czy można wykonać inny zabieg estetyczny podczas tej samej wizyty. Efekt synergii pomaga osiągnąć najlepsze rezultaty. Wybranie kilku zabiegów działających na różne poziomy skóry podczas jednej wizyty pomoże w osiągnięciu spektakularnych efektów. Co więcej, ważne jest to, jak dbamy o skórę po zabiegu. Zaleca się używanie kremów rozjaśniających, na przykład z dużą ilością witaminy C, całoroczne nakładanie kremów z wysokim filtrem SPF, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem oraz odpowiedni ubiór, to znaczy taki, który w słoneczne dni ochroni nas przed bezpośrednim wystawieniem skóry na promienie słońca.

↪️ Zobacz też: Laserowy peeling węglowy

Mikrodermabrazja 

Jeśli przebarwienia znajdują się głębiej odpowiednim rozwiązaniem może okazać się mikrodermabrazja. Jest to metoda, która działa na zasadzie podobnej do peelingu kawitacyjnego. Jednak zamiast używania ultradźwięków, naskórek usuwany jest mechanicznie przy pomocy strumienia mikrokryształków. Oprócz złuszczania zabieg ten pozwala skórze przyswoić więcej tlenu, a także wspomaga produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry.

Peeling chemiczny
Zabiegi złuszczające, takie jak peeling czy mikrodermabrazja, pozwolą usunąć przebarwienia posłoneczne.

Sucha skóra

Sucha skóra to taka, która wytwarza sebum w niewystarczających ilościach. W związku z tym napina się, brakuje jej blasku i może się nieco łuszczyć. Niedobór lipidów oznacza, że skórze brakuje składników niezbędnych w strukturze warstwy lipidowej – części błony komórkowej – która chroni to, co znajduje się w środku, między innymi nasz kod genetyczny.

Czynniki genetyczne niezwykle rzadko uwarunkowują suchą skórę. Znacznie częściej to czynniki środowiskowe mają na to wpływ – zimne i suche powietrze podczas długich lotów samolotem, gorące letnie powietrze w mieście, promieniowanie UV, które przedostaje się do naszej skóry, jeśli nie nakładamy kremu z wysokim filtrem SPF albo zapominamy o ponownym jego nakładaniu w trakcie dnia. Niektóre leki, szczególnie diuretyki, które są używane u pacjentów z nadciśnieniem, wpływają na poziom nawodnienia. Co więcej, skóra zaczyna robić się bardziej sucha w okresie menopauzy w związku ze zmianami hormonalnymi i osłabioną pracą gruczołów łojowych.

Powinniśmy rozróżnić dwa typy suchej skóry: odtłuszczoną, która ma zmniejszoną ilość wydzielanego łoju oraz odwodnioną, występującą przy nadpotliwości i braku dodatkowego nawodnienia, aby wyrównać powstały niedobór. Lekarz medycyny estetycznej doradzi, jaki zabieg lub zabiegi będą najlepsze, dobierając je do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem, gdzie odpowiednio dobrane preparaty są wstrzykiwane bezpośrednio w głąb skóry (nawet to 4 mm w głąb). Poprzez ominięcie wierzchniej warstwy naskórka dobroczynne substancje mogą trafić do głębszych warstw skóry, gdzie będą mogły w pełni zadziałać. Dodatkowo, choć proces nakłuwania skóry nie jest najprzyjemniejszym (oczywiście można użyć preparatu znieczulającego, na przykład kremu Emla), samo naruszenie bariery skóry pobudza ją do wzmożonego napływu krwi, która dostarcza komórkom skóry tlen i składniki odżywcze.

Wspomniane wcześniej substancje aktywne wprowadzane w głąb skóry podczas zabiegu mezoterapii umożliwiają pacjentom osiągnięcie niesamowitych efektów w stosunkowo krótkim czasie. Do tych substancji zaliczają się kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, witaminy, aminokwasy, sole mineralne oraz pierwiastki śladowe.

Mezoterapia mikroigłowa

Oprócz mezoterapii igłowej, istnieje też mezoterapia mikroigłowa, która pozwala dotrzeć do płytszych warstw skóry (0,5 mm-2,5 mm). Wybór między mezoterapią igłową a mikroigłową to decyzja co do głębokości perforacji skóry, która jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Ten zabieg (podobnie do mezoterapii igłowej) polega na wykonaniu mikroskopijnych dziurek w skórze, które zwiększają przepuszczalność naskórka, co ułatwia substancjom odżywczym przenikanie w głąb skóry.

Podczas zabieguspecjalista może wykonać nawet 1300 nakłuć na sekundę, dzięki czemu zabieg mezoterapii może zostać wykonany szybciej i sprawniej, co podniesie komfort pacjenta. Powstała siateczka celowych mikrouszkodzeń na wybranym obszarze skóry sprawia, że ciało uruchamia procesy regeneracji takie jak odbudowa kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Urządzenie jest niewielkie, dzięki czemu nawet tak niewielkie obszary skóry jak okolice ust czy oczu mogą być poddane zabiegowi.

Mezoterapia kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ciele człowieka w postaci hialuronianu sodu, który niczym klej trzyma komórki razem. Razem z elastyną i kolagenem ma wpływ na sprężystość, elastyczność i gładkość skóry. Dodatkowo, ponieważ kwas hialuronowy ma właściwości higroskopijne, jest on świetnym składnikiem, aby nawodnić i odżywić skórę. Należy pamiętać, że od około 25 roku życia kwas hialuronowy ulega procesom degeneracji i po pewnym czasie jego ubytek zaczyna być zauważalny na skórze w formie zmarszczek i jej pogorszonej elastyczności. Dlatego też substancje oparte na bazie kwasu hialuronowego są używane w zabiegach medycyny estetycznej, aby przywrócić skórze sprężystość i blask.

↪️ Zobacz też: Mezoterapia igłowa – 5 przykładów najczęstszych zastosowań

Wampirzy lifting 

Innym zabiegiem, który może pomóc suchej skórze jest tak zwany wampirzy lifting, czyli zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP). Wampirzy lifting działa podobnie do mezoterapii, jednak zamiast kwasu hialuronowego, używane składniki odżywcze pochodzą wprost z krwi pacjenta. Jest to rozwiązanie idealne dla osób poszukujących produktów naturalnych lub tych pacjentów, u których przeciwwskazane jest używanie niektórych preparatów.

Osocze to największy płynny składnik krwi, w którym zawieszone są pozostałe jej elementy. Jest ono wodnym roztworem składników odżywczych krążących we krwi, takich jak aminokwasy, monosacharydy oraz soli jonów. Osocze bogatopłytkowe uzyskiwane jest poprzez pobranie krwi żylnej od pacjenta, następnie jej odwirowanie, tak aby cięższe komponenty krwi znalazły się na dole, a osocze z płytkami krwi, które są lżejsze, na górze probówki. Składniki aktywne w osoczu bogatopłytkowym zawierają wiele czynników niezbędnych do odbudowy skóry w miejscach nakłuć, pobudzają fibroblasty do wytwarzania kolagenu oraz aktywują namnażanie komórek macierzystych, które pomagają nadać skórze młodszy wygląd przez zwiększone napięcie i elastyczność skóry.

Nawilżanie skóry
Po wakacjach warto zadbać o nawilżenie skóry, stosując odpowiednią pielęgnację w domu oraz wybierając odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej.

Jak w domu zmaksymalizować efekty zabiegów estetycznych?

Aby zmaksymalizować wyniki zabiegu, w domu można nałożyć krem nawilżający z kwasem hialuronowym na twarz, szyję i dekolt, a następnie zwilżyć te same obszary wodą termalną i delikatnie wklepać czystym ręcznikiem (inaczej warstwa wody na skórze wyparuje, co zniweluje działanie kosmetyków). Zamiast mgiełki termalnej można użyć serum, na przykład z witaminą C, jeśli oprócz suchości skóry problemem są też przebarwienia, albo z witaminą B5, która również pomoże w nawilżeniu skóry. Aby przeciwdziałać ponownemu wysychaniu skóry, warto nakładać krem z wysokim SPF przez cały rok w ciągu dnia, co pozwoli nam też uniknąć uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Dobrze jest również stosować wieczorem nawilżający krem na noc albo wyciskany na zimno olejek arganowy lub z maruli. Warto też pamiętać o piciu wody (najlepiej w małych porcjach) w regularnych odstępach czasu tak, aby ciało miało skąd czerpać nawilżenie.

Niezależnie od problemów, jakie mogły pojawić się na skórze podczas wakacji, warto zgłosić się do lekarza, aby zbadać stan skóry. Obecne postępy w medycynie estetycznej dają nadzieję, że przy odpowiednich zmianach stylu życia możemy utrzymać młody i świeży wygląd na długie lata.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.