Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Punkty rubinowe - dlaczego się pojawiają i jak je usunąć?

Punkty rubinowe - dlaczego się pojawiają i jak je usunąć?
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 22 gru 2023 · Zaktualizowano: 22 gru 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Punkty rubinowe (inaczej zwane naczyniakami rubinowymi, naczyniakami starczymi, objawem de Morgana, a nawet rubinkami) to niegroźne, czerwone, bordowe bądź fioletowe wykwity skórne, które przybierają formę małych, intensywnie czerwonych grudek lub plamek, zazwyczaj nie większych niż kilka milimetrów. Cechą charakterystyczną naczyniaków rubinowych jest ich wzrost wraz z wiekiem, przy czym zmiany te są równie częste u mężczyzn, jak i u kobiet. Zwykle zaczynają się pojawiać po ukończeniu 30. roku życia, a w okolicach 60-70 lat ich obecność na skórze jest zazwyczaj znacznie bardziej zauważalna. Warto zaznaczyć, że zmiany te nie swędzą ani nie bolą.

Punkty rubinowe zwykle pojawiają się na ramionach i tułowiu, ale mogą występować również na innych częściach ciała. Są to zmiany wynikające z proliferacji naczyń krwionośnych, ale nie mają one charakteru nowotworowego. Dlatego też, naczyniaki rubinowe nie powinny być powodem do niepokoju. Chociaż naczyniaki rubinowe mogą być defektem estetycznym, nie mają one negatywnego wpływu na ogólny stan zdrowia. Należy jednak pamiętać, że zawsze, gdy pojawi się niepokój związany z jakąkolwiek zmianą na skórze, warto skonsultować się z lekarzem. Nie należy bagatelizować takich problemów i zawsze warto poddać je ocenie specjalisty, aby wykluczyć ewentualne ryzyko czy inne schorzenia skórne.

Jakie są przyczyny powstawania punktów rubinowych?

Przyczyny powstawania naczyniaków starczych nie zostały dotąd jednoznacznie ustalone. Mimo że dokładne przyczyny rozwoju naczyniaków starczych pozostają niejasne, istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do ich powstawania.

Do tych potencjalnych przyczyn należą:

  • predyspozycje genetyczne;
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego;
  • długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV;
  • zmiany hormonalne związane z ciążą, laktacją lub menopauzą;
  • nieprawidłowa dieta;
  • spożywanie pikantnych posiłków;
  • używki;
  • choroby wątroby;
  • choroby skóry;
  • długotrwały stres.

Czy punkty rubinowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Naczyniaki rubinowe są niezłośliwymi zmianami skórnymi, które powstają z powodu nadmiernego rozwoju komórek naczyń krwionośnych. Nie są one więc w zdecydowanej większości przypadków powodem do niepokoju i nie wpływają one negatywnie na ogólny stan zdrowia. Jednak ważne jest, aby uważnie monitorować te zmiany skórne.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli naczyniak:

  • zaczyna się powiększać,
  • krwawi nawet przy drobnych urazach,
  • zmienia swój kolor lub kształt.
Punkty rubinowe
Punkty rubinowe to w większości przypadków zmiany łagodne

W niektórych przypadkach, szybkie pojawienie się wielu naczyniaków rubinowych może sygnalizować inne problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia hormonalne lub układu trawiennego. Chociaż bardzo rzadko, może to także wskazywać na obecność nowotworów neuroendokrynnych (NET), które najczęściej lokalizują się w przewodzie pokarmowym. Często występowanie naczyniaków rubinowych może być spowodowane również stałym podrażnieniem skóry podczas codziennych czynności. Warto wtedy rozważyć ich usunięcie i skorzystać z możliwości, jakie obecni oferuje medycyna estetyczna, aby uniknąć potencjalnych stanów zapalnych w tych obszarach.

dr n. med. Wiktor Pascal
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie
Dr Ewa Rybicka
Warszawa, Mazowieckie

Z czym można pomylić punkty rubinowe?

Naczyniaki rubinowe mogą być mylone z następującymi zmianami skórnymi:

  • naczyniak gwieździsty,
  • naczyniak jamisty,
  • trądzik różowaty,
  • teleangiektazje,
  • czerniak,
  • mięsak Kaposiego.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niepokoju dotyczącego zmian na skórze zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, który będzie w stanie dokładnie ocenić i potwierdzić diagnozę.

Jakie są metody usuwania punktów rubinowych?

Usuwanie naczyniaków rubinowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zazwyczaj interwencji chirurgicznej. Najpopularniejszymi metodami usuwania naczyniaków starczych są laseroterapia, kriochirurgia i elektrochirurgia.

  1. Laseroterapia – usuwanie naczyniaków rubinowych za pomocą laserów to metoda, która wykorzystuje skoncentrowane wiązki światła do celowanego i skutecznego niszczenia zmienionych naczyń krwionośnych. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowaną głowicę z systemem chłodzenia, dzięki czemu zapewnia pacjentom komfort podczas zabiegu i minimalizuje ryzyko poparzeń skórnych. Energia jest precyzyjnie skoncentrowana na naczyniaku, bez uszkadzania sąsiednich komórek skóry. Zwykle przeprowadza się od jednej do trzech sesji laserowych, aby skutecznie usunąć punkty rubinowe, przy czym liczba sesji zależy od wielkości i ilości tych zmian skórnych. Po zabiegu laserowym mogą wystąpić niewielkie siniaki, które zazwyczaj ustępują w ciągu tygodnia.
  2. Kriochirurgia – terapia zimnem jest efektywna w usuwaniu różnorodnych zmian skórnych, w tym naczyniaków starczych i może być stosowana u pacjentów w różnym wieku. W procesie wymrażania wykorzystuje się ciekły azot o ekstremalnie niskiej temperaturze. Stosuje się go na zmianę skórną za pomocą specjalistycznego urządzenia kriochirurgicznego, co powoduje skurcz naczyń krwionośnych, obniżenie temperatury tkanek i zahamowanie procesów metabolicznych. W wyniku tego procesu na zmianie tworzy się mały pęcherzyk, który zwykle samodzielnie odpada po około dwóch tygodniach.
  3. Elektrochirurgia – to kolejna metoda, która pozwala na usunięcie niechcianych punktów rubinowych. Metoda ta wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do likwidacji zmian dermatologicznych. Specjalne elektrody umożliwiają kontrolowaną denaturację białek w tkankach naczyniaków, co prowadzi do ich absorpcji przez układ krwionośny i ostatecznego usunięcia z organizmu. Ta procedura zapewnia trwałe zlikwidowanie czerwonych grudek. Należy jednak pamiętać, że zabieg elektrochirurgii może być odczuwalny i w przypadku większych obszarów zmian, może być konieczne zastosowanie miejscowego znieczulenia.
Laseroterapia
Skuteczną metodą usuwania punktów rubinowych jest laseroterapia

Czy efekty są trwałe?

Efekty zabiegów usunięcia punktów rubinowych są trwałe, co oznacza, że raz usunięte naczyniaki rubinowe nie pojawiają się ponownie. Dodatkowo, procedura ta ma tę zaletę, że po usunięciu zmian nie pozostają żadne blizny, co jest istotnym aspektem, szczególnie w przypadku zabiegów w widocznych częściach ciała.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegów usunięcia punktów rubinowych?

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegów usunięcia naczyniaków rubinowych są:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • zażywanie leków, ziół światłouczulających lub sterydów;
  • stosowanie preparatów z witaminą A;
  • obecność świeżej opalenizny;
  • aktywna faza łuszczycy;
  • obecność infekcji bakteryjnych, wirusowych lub stanów zapalnych;
  • żółtaczka typu B i C;
  • padaczka;
  • AIDS;
  • zarażenie wirusem HIV;
  • przebyta i/lub obecna choroba nowotworowa;
  • bielactwo;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • skłonność do powstawania bliznowców;
  • niektóre choroby hormonalne lub choroby układu krwionośnego.

Czy powstawaniu punktów rubinowych można zapobiegać?

Główną profilaktyką zapobiegającą powstawaniu naczyniaków rubinowych jest kompletna fotoprotekcja, polegająca na regularnym stosowaniu kremów z filtrem UV o wysokim współczynniku ochrony, na poziomie 30 lub 50 SPF. Niestety, nie istnieją żadne inne znane metody zapobiegające powstawaniu tym zmianom skórnym.

Kiedy zdecydować się na usunięcie punktów rubinowych?

Ostateczna decyzja dotycząca usunięcia naczyniaka rubinowego zależy od indywidualnych preferencji. Większość osób wybiera tę opcję ze względów estetycznych lub w przypadku, gdy zmiana zaczyna krwawić. Innym czynnikiem, który może skłonić do usunięcia naczyniaka, jest jego umiejscowienie w miejscu podatnym na częste podrażnienia, na przykład przez ramiączka odzieży lub zapięcie biustonosza. Jeśli jednak zależy Ci na usunięciu tego defektu kosmetycznego, warto wybrać jedną z nowoczesnych metod, jakie oferuje dzisiejsza medycyna estetyczna, która pozwala na bezpieczne i szybkie pozbycie się punktów rubinowych.

Ile kosztuje usuwanie punktów rubinowych?

Koszt usunięcia naczyniaków rubinowych rozpoczyna się od ok. 300 złotych, przy czym ostateczna cena zależy od wielkości i liczby tych zmian skórnych.

Bibliografia

Stachura, K. (20.10.2023). „Mam pełno czerwonych punkcików na skórze. Czy to tak?” Pytam dermatologa o punkty rubinowe. Poradnik Zdrowie. https://www.poradnikzdrowie.pl...

Narbutt, J. (2019). Najczęstsze dermatozy w praktyce lekarza rodzinnego. Wydawnictwo Edra Urban & Partner. 

Dąbkowski, J., Czubiński D. (2019). Atlas dermatoskopii. Wydawnictwo Czelej.

Nowak, P. (26.05.2020). Jak leczyć naczyniaki starcze i gwiaździste?. Portal abcZdrowie. https://portal.abczdrowie.pl/j... 

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.