Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Jak dobrać rozmiar implantów piersi?

Jak dobrać rozmiar implantów piersi?
Dr n. med. Justyna Jończyk
Chirurg plastyczny, specjalizujący się w chirurgii piersi oraz zabiegach w obrębie głowy i szyi. Przynależy do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE).
Utworzono: 4 lis 2022 · Zaktualizowano: 22 mar 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Na pytania odpowiedziała dr n. med. Justyna Jończyk, specjalistka chirurgii plastycznej. Ekspertka w dziedzinie chirurgii piersi, prowadząca liczne badania naukowe dotyczące tematu. Zawodowo związana z Kliniką Timeless w Warszawie.

Dr Justyna Jończyk
Dr Justyna Jończyk

Jakie czynniki wpływają na wybór rozmiaru implantu?

Wybór rozmiaru implantów piersi to trudny temat, spędzający sen z powiek wielu pacjentek. W wyborze implantów trzeba się przede wszystkim kierować budową anatomiczną klatki piersiowej i samych piersi. Musimy wziąć pod uwagę szerokość i kształt klatki piersiowej, sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z wadą klatki piersiowej (klatka tzw. szewska lub kurza), a także wziąć pod uwagę szerokość mostka, szerokość i rozstaw piersi, ich wysokość, wielkość obecnych piersi, napięcie skóry oraz jakość i grubość pokrywy piersi.

Ja zwykle zaczynam dobieranie implantów z pacjentką od wykonania wszystkich tych niezbędnych pomiarów. Dzięki nim jestem w stanie zaproponować pewien przedział wielkości implantów, dopasowanych do budowy pacjentki. Oczywiście wynik moich pomiarów trzeba skonfrontować z oczekiwaniami i preferencjami pacjentki. Jeśli pacjentka chce wybrać implant większy niż te w proponowanym przeze mnie zakresie, zawsze zastanawiam się, jak w bezpieczny sposób spełnić jej oczekiwanie. Przykładowo u pacjentek o wąskich klatkach, które pragną mieć większe piersi, dobieram implanty o wyższej projekcji. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których wprost mówię, że wybrany rozmiar jest za duży i wiąże się z większym ryzykiem powikłań czy nienaturalnym wyglądem.

Czy programy komputerowe do symulacji 3D to pomocne narzędzie podczas procesu wyboru rozmiaru implantu? Czy stosuje je Pani w swojej praktyce?

Uważam, że systemy symulacji 3D są bardzo pomocne w procesie wyboru rozmiaru implantów. Cały proces, jak już wspomniałam, jest bardzo trudny i często jak pierwszy raz przychodzą do mnie pacjentki, to nie do końca potrafią sobie wyobrazić, co w praktyce oznacza implant 300 ml czy 350 ml i jak one by z takimi implantach wyglądały. Zwykle podchodzę do tego tematu wielotorowo. Po wykonaniu pomiarów daję pacjentce do przymierzenia specjalne „sizery”, czyli wkładki do stanika imitujące implanty o konkretnych rozmiarach. Dzięki temu panie mogą poczuć na sobie konkretny rozmiar implantu.

Nie daje to jednak poglądu na to, jak piersi będą wyglądać bez ubrania, czy jak będą się prezentować implanty o różnych kształtach. W tej sytuacji niezastąpiona jest symulacja 3D, dzięki której jestem w stanie pokazać, jak będą w przybliżeniu wyglądały piersi konkretnie u danej pacjentki. System ma wprowadzone implanty wszystkich wiodących firm, dzięki czemu jeszcze lepiej możemy pokazać różnice między implantami. Na co dzień mam możliwość korzystania z wizualizacji 3D w Klinice Timeless w Warszawie.

Dr Konrad Kochan
Warszawa, Mazowieckie
Poznań, Wielkopolskie
Ars Estetica
Wrocław, Dolnośląskie
lek. Jakub Kulesza
Warszawa, Mazowieckie

Jakie rozmiary implantów stosuje Pani w swojej pracy najczęściej?

Pacjentki najczęściej decydują się na implanty w przedziale 300-400 ml. Większe implanty też są oczywiście wybierane, ale zwykle nie przekraczają 550 ml. Mniejsze implanty również cieszą się coraz większą popularnością zwłaszcza u kobiet, które kładą szczególny nacisk na naturalny wygląd piersi. Oczywiście na wygląd piersi oprócz rozmiaru mają wpływ także rodzaj, producent czy projekcja implantu.

W jaki sposób dobiera się rozmiar implantów piersi u pacjentek z asymetrią? Czy stosuje się wówczas implanty o różnych rozmiarach, czy też można rozwiązać ten problem innymi metodami?

Po pierwsze, trzeba zauważyć, że u większości pacjentek występuje jakiś rodzaj asymetrii. Nasze piersi najczęściej nie są równej wielkości i kształtu. Do tego dochodzą nierówności w obrębie klatki piersiowej, obojczyka czy kręgosłupa, które mają wpływ na ostateczny wygląd piersi. Nie jesteśmy symetryczni i pewien stopień asymetrii jest zwykle do zaakceptowania.

W przypadku większych asymetrii dysponujemy pewnym zakresem działań, które możemy podjąć. Wszystko zależy od rodzaju asymetrii. Jeśli kształt piersi jest podobny, a różnią się one jedynie wielkością, możemy zastosować implanty o różnych rozmiarach. Tutaj znowu pomocne wydają się programy do symulacji 3D, ponieważ program oblicza nam przybliżoną różnicę w objętości piersi. Zwykle weryfikuję też rodzaj różnicy w objętości przy pomocy wkładek do biustonosza o konkretnych rozmiarach. Drugim, też świetnym rozwiązaniem, jest zastosowanie przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej w celu wyrównania asymetrii. Dzięki temu możemy wyrównać piersi i nadać im bardziej pożądany kształt.

Inna sytuacja występuje, gdy piersi różnią się nie tylko rozmiarem, ale też kształtem. Może się tak zdarzyć w przypadku niektórych wad wrodzonych, np. zespołu Polanda, czy piersi tubularnych lub gdy jedna pierś jest opadająca, a druga nie. Wtedy musimy dodatkowo zastosować metody podniesienia piersi, czyli mastopeksji. Tak jak mówiłam, do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie i zaadresować problem w zależności od sytuacji anatomicznej i preferencji pacjentki.

Dr Justyna Jończyk
Dr Justyna Jończyk podczas operacji

Czy profil (projekcja) implantu wpływa na rozmiar piersi po zabiegu?

Sam profil implantu nie ma wpływu na rozmiar piersi po zabiegu. Implant o przykładowej objętości 300 ml o średniej projekcji będzie po prostu trochę szerszy niż implant o tej samej objętości, a wyższej projekcji. Krótko mówiąc, im większa projekcja, tym węższy implant. Może to jednak wpływać na wrażenie wielkości piersi. Implanty o wyższej projekcji niejako bardziej odstają od klatki, więc mogą wydawać się większe od implantów o niższej projekcji, ale tej samej objętości. Zwykle w procesie dobierania implantów najpierw próbuję ustalić z pacjentką docelowy rozmiar (objętość) wymarzonych implantów, a później dobieram kształt i projekcję w zależności od oczekiwać pacjentki co do ostatecznego kształtu piersi.

Na naszym forum możemy znaleźć wiele pytań o to, jaki rozmiar implantu wybrać, aby uzyskać konkretny rozmiar piersi (np. C lub D). Jak dokładnie chirurg jest w stanie przewidzieć, jaki rozmiar piersi będzie miała pacjentka po operacji?

To dość trudny temat. Wiele pacjentek przychodzi do mnie z prośbą o jakąś konkretną miseczkę po zabiegu i ja się staram jak najlepiej tę prośbę spełnić. Staram się jednak nie posługiwać się nomenklaturą miseczek typu A, B, C czy D. Po pierwsze dlatego, że nie jest to wystandaryzowana miara i u każdego producenta bielizny rozmiary te delikatnie się różnią. Jako kobieta wielokrotnie w sklepie bieliźniarskim też usłyszałam, że tak naprawdę rozmiar mojej miseczki nie jest taki, jak mi się wydawało. Niestety z tego powodu może to doprowadzić do pewnych nieporozumień. Co więcej, rozmiar miseczki to stosunek między obwodem pod piersią i obwodem na wysokości piersi. Oznacza to, że np. pacjentka bardzo szczupła z rozmiarem miseczki np. 65B będzie miała całkowicie inną objętość piersi, niż pacjentki z rozmiarem 85B. Ten sam implant u pierwszej pacjentki może powiększyć piersi o 2 rozmiary, a u drugiej pacjentki zaledwie o jeden. Niemniej jednak istnieje pewna uniwersalna reguła, że przeciętnie implant o objętości 150-200 ml powiększa piersi o jeden rozmiar. Jednak tak jak wspomniałam wcześniej, są pacjentki, u których będzie trzeba w tym celu wykorzystać implant o rozmiarze 300 ml. Zawsze staram się jak najlepiej dostosować implanty do wymarzonego rozmiaru miseczki, ale w rozmowie z pacjentkami podkreślam, że nie jest to precyzyjny sposób komunikacji i raczej staram się im uzmysłowić, co dany implant o danej objętości będzie w jej konkretnym przypadku znaczył.

Bezpośrednio po operacji piersi są opuchnięte, co znacząco wpływa na ich wygląd. Czy pacjentki często są zaniepokojone rozmiarem i wyglądem piersi krótko po zabiegu?

Rzeczywiście po zabiegu piersi mogą być obrzęknięte, twarde i mogą występować zasinienia. Jednak moje pacjentki nie są tym zwykle zaniepokojone. Wynika to z faktu, że dużo przed zabiegiem rozmawiamy o tym, czego mogą się spodziewać po operacji, jak będą wyglądać piersi w pierwszych dniach, jak będą się zmieniać z czasem i co mogłoby je ewentualnie zaniepokoić. Na każdej wizycie kontrolnej też tłumaczę, z czego wynika obecny stan i je uspokajam, że wszystko przebiega jak najbardziej prawidłowo.

Jak zmienia się rozmiar i wygląd piersi w ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji? Kiedy możemy ostatecznie ocenić efekty i rozmiar biustu po zabiegu?

Początkowo po zabiegu piersi są obrzęknięte, zasinione i często twarde. Obrzęk może narastać w ciągu pierwszych 2-3 dni, później stopniowo ustępuje. Najczęściej opuchlizna w większości znika w ciągu 2-3 tygodni po zabiegu. U każdego jednak proces gojenia przebiega trochę inaczej. Piersi przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu są też dość twarde i napięte. Wynika to z faktu, że zarówno skóra, jak i inne tkanki wymagają czasu, żeby się rozciągnąć i ułożyć nad implantem. Zanim to się stanie, implant też jest do pewnego stopnia „ściśnięty”, co wiąże się z tym, że nie wygląda on jeszcze tak, jak powinien. Często zajmuje to około 3-6 miesięcy, zanim zauważymy efekt ostateczny. Blizny natomiast przebudowują się do roku, o czym też trzeba pamiętać.

Dobór implantów piersi
Parametry brane pod uwagę podczas procesu doboru implantów piersi

Co może zrobić pacjentka, która jest niezadowolona z rozmiaru piersi po operacji? Czy można wówczas wykonać reoperację? Jak dużo czasu powinno upłynąć od pierwszego zabiegu, aby można było wykonać drugą operację?

Wszystko zależy od tego, czy jest niezadowolona, ponieważ piersi są za małe, czy dlatego że są za duże? W przypadku pacjentek, które są niezadowolone, ponieważ piersi wydają im się za małe, mamy dwie możliwości. Możemy pacjentce zaproponować powiększenie objętości tłuszczem własnym lub wymianę implantów na większe. W przypadku piersi za dużych problem jest trochę bardziej skomplikowany, ponieważ po rozciągnięciu skóry przez implant powstaje jej nadmiar. Jeśli wymieniamy implanty na mniejsze, skóry może być na tyle dużo, że dojdzie do opadania piersi nad implantem, co nie jest korzystne estetycznie. W takim przypadku konieczne jest wykonanie mastopeksji czyli podniesienia piersi, co wiążę się z dodatkowymi bliznami.

Odczekałabym jednak z wykonywaniem jakiegokolwiek zabiegu naprawczego do co najmniej roku czasu z kilku powodów. Po pierwsze tkanki i blizny w pierwszej fazie przebudowy przez kilka pierwszych miesięcy po zabiegu są dość kruche i mają większą tendencję do krwawienia i reoperujemy w tak krótkim czasie jedynie w sytuacjach bezwzględnie wymagających takiej interwencji. Po drugie, tak jak wspomniałam wcześniej, piersi i blizny zmieniają się przez pierwszy rok po zabiegu i dobrze jest poczekać z oceną na efekt ostateczny. Po trzecie, bywa tak, że pacjentki początkowo mają wrażenie, że rozmiar jest nieodpowiedni, a z czasem przekonują się, że z takim rozmiarem jest im dobrze.

Czy często spotyka się Pani z takimi przypadkami?

Wyjątkowo rzadko spotykam się z takimi sytuacjami u moich pacjentek. Podczas procesu dobierania implantów przykładam dużą wagę do zrozumienia potrzeb pacjentki i do jak najlepszego wytłumaczenia przewidywanego rozmiaru piersi po zabiegu. Nie zmienia to faktu, że wybór implantów spędza sen z powiek niejednej kobiecie i zdarza się, że 2 tygodnie przed zabiegiem zmienia decyzję i w efekcie zamawiamy nowe implanty. Z moich obserwacji wynika, że panie bardziej boją się tego, że piersi po zabiegu wyjdą za małe niż tego, że wyjdą za duże.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.