Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Czy trądzik da się wyleczyć laserem?

Czy trądzik da się wyleczyć laserem?
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 13 lip 2023 · Zaktualizowano: 21 wrz 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Jeżeli do tej pory leczenie trądziku kojarzyło Ci się przede wszystkim z farmakoterapią, stosowaniem maści i innych preparatów o działaniu miejscowym, tytuł tego artykułu może Ci się wydawać zaskakujący. Lasery mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i dermatologii i od niedawna są stosowane także do leczenia właśnie trądziku pospolitego. Tutaj dowiesz się więcej, w jaki sposób laser może pomóc walczyć z tym schorzeniem.

Trądzik pospolity to choroba skóry, która często kojarzy nam się z wiekiem nastoletnim i rzeczywiście często jest to problem związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w wieku dojrzewania. Jednak trądzik problem ten dotyka także osoby dorosłe. Trądzik często wiąże się z powstawaniem blizn potrądzikowych i przebarwień pozapalnych, a także rumienia, w związku z czym może powodować kompleksy, a nawet stopniowe wycofywanie się z życia towarzyskiego.

Przyczyny trądziku

Trądzik to schorzenie o złożonym podłożu, dlatego też leczenie może być długie i wieloetapowe. Jedną z najczęściej występujących przyczyn trądziku są wspomniane wyżej zaburzenia hormonalne, a konkretnie nadmiar męskich hormonów płciowych. Ważną rolę odgrywają tutaj także czynniki genetyczne.

Inne czynniki odpowiedzialne za ten problem to głównie przyczyny egzogenne, czyli związane ze środowiskiem zewnętrznym i na które możemy mieć większy wpływ. Zaliczają się do nich m.in. dieta (złe nawyki żywieniowe, nietolerancje, alergie itp.), nieprawidłowa pielęgnacja skóry, stres, zanieczyszczenia środowiska naturalnego i przyjmowanie niektórych leków.

Rodzaje trądziku pospolitego

Trądzik jest wynikiem wzmożonej produkcji łoju, co powoduje stan zapalny w okolicy mieszków włosowych i powstawanie zaskórników. Zmiany ropne są wynikiem obecności bakterii Propionibacterium Acnes. Podstawowym objawem trądziku pospolitego jest obecność zamkniętych i otwartych zaskórników, jednak występować mogą także inne wykwity skórne. W zależności od rodzaju zmian trądzik pospolity możemy podzielić na między innymi:

  • trądzik zaskórnikowy – obecność zaskórników otwartych i zamkniętych;
  • trądzik grudkowy – obecność grudek i zaskórników;
  • trądzik krostkowy – obecność krost i zaskórników;
  • trądzik guzkowo-cystowy – obecność guzów, głęboko osadzonych cyst i zaskórników, co często powoduje blizny wklęsłe;
  • trądzik grudkowo-krostkowy – obecność grudek, krost i zaskórników;
  • trądzik bliznowcowy – pozostawia rozległe, przerosłe blizny (keloidy);
  • trądzik skupiony – obecność cyst i ropni, pozostawiających blizny;
  • ropowiczy – obecność torbieli ropnych i blizn;
  • neuropatyczny – spowodowany samouszkodzeniem skóry i rozdrapywaniem istniejących zmian.
Trądzik pospolity
Trądzik pospolity najczęściej występuje w wieku dojrzewania, chociaż może także dotyczyć dorosłych pacjentów
dr n. med. Katarzyna Lorenc-Podgórska
Brak opinii
Kraków, Małopolskie
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Leczenie trądziku pospolitego laserem

W przypadku pacjentów z trądzikiem mechanizm działanie lasera powoduje mikrouszkodzenia w gruczołach łojowych i pozwala na fotoaktywację porfiryn produkowanych przez bakterie. Zabieg zmniejsza ilość bakterii P. acnes odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe oraz obkurczenie gruczołów i zmniejszenie produkcji łoju. Aby osiągnąć pożądane efekty, zwykle zaleca się wykonanie 4-5 zabiegów co 4 tygodnie.

Zabieg trwa zwykle około 30 minut i w przypadku lasera typu KTP nie wymaga znieczulenia. Ostatnim etapem procedury jest nałożenie preparatów regenerujących skórę i ochronnych. Po zabiegu niezwykle ważne jest, aby pacjent stosował się do zaleceń lekarza, szczególnie dotyczących stosowania kremów przeciwsłonecznych.

Laser CO2 na zmiany trądzikowe

W leczeniu trądziku specjalista może także zalecić zabiegu tzw. resurfacingu laserowego, czyli złuszczania naskórka. Laser wywołuje reakcję termiczną i uszkodzenia naskórka, stymulując procesy regeneracyjne i zmniejszając zmiany trądzikowe. W tym przypadku stosowane są lasery ablacyjne CO2 i ze względu na silne działanie złuszczające konieczne jest znieczulenie – stosuje się krem znieczulający z lidokainą i prylokainą.

Laserowy peeling węglowy

Peelingi chemiczne to metoda często stosowana w przypadku skór tłustych i ze zmianami trądzikowymi. W tym przypadku zastosowany może też zostać inny rodzaj peelingu, a konkretnie laserowy peeling węglowy, zwany też zabiegiem Black Doll.

Jak przebiega i na czym polega zabieg? Procedura trwa około 30-40 minut i rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem skóry. Następnie na twarz nakładana jest specjalna koloidalna zawiesina węglowa, którą pozostawia się na 10-15 minut, aby węgiel przeniknął w głąb skóry. Kolejnym etapem jest naświetlanie tak przygotowanej okolicy zabiegowej laserem. Działanie lasera ułatwia wnikanie w głąb skóry drobinek węgla, które absorbują zanieczyszczenia, bakterie i wydzieliny. Dlatego zabieg ten zaleca się w przypadku trądziku w fazie aktywnej.

Zabieg pozwala leczyć nie tylko objawy trądziku, czyli zredukować łojotok i stan zapalny, oczyścić i zwęzić zatkane i rozszerzone pory oraz wyleczyć krosty, grudki i zaskórniki, ale też powikłania po trądziku, takie jak przebarwienia i blizny. Zwykle zaleca się wykonanie 3-5 zabiegów, aby osiągnąć opisywane rezultaty. Między zabiegami należ odczekać 2-4 tygodnie.

Przeczytaj też: Laserowy peeling węglowy

Jaki laser do leczenia trądziku?

W kwestii wyboru lasera powinniśmy zaufać specjaliście, ponieważ różne długości wiązki lasera działają na różnych głębokościach, przez co efekty jego działania będą inne.

Do leczenia trądziku stosuje się głównie lasery typu Nd:YAG/KTP, które są wyposażone w dwie długości fali 1064:532. Działanie krótszej wiązki pozwala stworzyć na powierzchni skóry środowisko nieprzyjazne dla namnażania się bakterii. Z kolei dłuższa wiązka ma za zadanie obkurczać i normalizować działanie gruczołów. Z kolei podczas zabiegu peelingu węglowego stosuje się zwykle laser typu Q-Switch o długości fali 1064.

Z kolei do niwelowania blizn i przebarwień potrądzikowych stosowane są lasery o silniejszym działaniu, w tym urządzenia typu Er:YAG lub lasery frakcyjne (ablacyjne) CO2.

Black Doll Zabieg
Laserowy peeling węglowy można łączyć z laserowym zabiegiem antybakteryjnym

Czy sam laser wystarczy, aby uporać się z trądzikiem?

W przypadku pacjentów, którzy zostaną prawidłowo zakwalifikowani do zabiegu i u których zastosowana zostanie odpowiednia technika, zabiegi laserowe przynoszą bardzo dobre rezultaty. Mimo to leczenie trądziku jest zwykle wieloetapowe, wymaga od pacjenta cierpliwości i wiąże się z łączeniem różnych technik. Podstawą walki z trądzikiem jest prawidłowa pielęgnacja skóry w domu; bez spełnienia tego warunku zabiegi i inne techniki są mniej efektywne.

W związku z tym może rodzić się pytanie, czy zabiegi laserowe można łączyć z innymi metodami leczenia trądziku. Odpowiedź na to pytanie brzmi: Nie zawsze. Przykładowo farmakoterapia i zabiegi laserowe często się wykluczają i nie powinny być stosowane jednocześnie. Dlatego niezwykle ważne jest skonsultowanie ze specjalistą, który rodzaj terapii będzie dla nas najodpowiedniejszy.

Terapie hybrydowe, czyli łączenie różnych technik leczenia, przynosi jednak dobre rezultaty. Różne zabiegi laserowe można łączyć ze sobą, czyli można stosować peeling węglowy i zabiegi laserem KTP. Zabiegi można też skutecznie łączyć z peelingami chemicznymi z zastosowaniem kwasów (salicylowego, pirogronowego, azelainowego itp.). Wybór metod zależy od rodzaju i zaawansowania schorzenia.

W przypadku leczenia trądziku niezwykle ważne jest indywidualne podejście do pacjenta, ponieważ jest to schorzenie o złożonym podłożu. Ważne są też konsekwencja oraz dyscyplina pacjenta, aby stosować się do zaleceń i uniknąć powikłań. 

Bibliografia

American Academy of Dermatology Association. Lasers and lights: How well do they treat acne? https://www.aad.org/public/dis...

Ars Estetica (17.05.2017). Laserowy peeling węglowy. https://www.estheticon.pl/nowo... 

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.