Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Jak dobrze wyglądać z profilu? Plastyka brody i nie tylko

Jak dobrze wyglądać z profilu? Plastyka brody i nie tylko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 13 gru 2023 · Zaktualizowano: 13 gru 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Wygląd od starożytności odgrywał ogromną rolę, bo określał atrakcyjność, która miała szczególnie duże znaczenie zwłascza dla kobiet. Do dziś pod tym względem nic się nie zmieniło, poza dostępnością zabiegów, które pozwalają zmieniać defekty profilu twarzy.

Niezależnie od tego, czy wady są wrodzone lub nabyte, na skutek starzenia i urazów, zawsze jest możliwość skorygowania niedoskonałości. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna oraz medycyna estetyczna.

Jak wygląda idealny profil?

Idealny profil jest wówczas, gdy prawa strona twarzy jest odbiciem lewej, a poszczególne elementy, jak: czoło, oczy, nos, broda i uszy są ustawione proporcjonalnie względem siebie. Chirurdzy plastyczni nazywają ten podział – złotym. Równowaga twarzy oraz idealna symetria są kluczowymi elementami piękna.

Ładna twarz ma duże oczy, smukły nos, wysokie kości policzkowe, dobrze zarysowane linie żuchwy i podbródka. Urodziwa osoba ma kształtne i pełne usta, a ich dolna warga jest odrobinę większa od górnej. Idealny profil jest wtedy, gdy szerokości oka odpowiada odległości między oczami, długość ucha i nosa są takie same, a kształt i struktura czoła są dopasowane do twarzy.

Operacje, dzięki którym uzyskasz idealny profil

Piękna twarz jest marzeniem każdego człowieka, ale niestety nie wszyscy zostali obdarzeni urodą. Większość osób coś by zmieniła w swoim profilu dla lepszego samopoczucia i postrzegania przez środowisko. Porównując się z aktorami występującymi w reklamach, czy gwiazdami wyjątkowej urody, nietrudno dorobić się kompleksów.

Warto jednak podkreślić, że wielu celebrytów poddaje się zabiegom, które skutecznie poprawiają ich wygląd. Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z pewnych aspektów naszego wyglądu, możemy to zmienić. Trzeba jednak przyjąć do wiadomości smutną prawdę, że skóra wraz z wiekiem staje się mniej atrakcyjna, ponieważ zmianie ulega profil twarzy. Skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, opadają policzki, a kontur szczęki staje się mniej zarysowany.

Odpowiedzią na upływ czasu są nowoczesne zabiegi, poprawiające wygląd twarzy, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Operacje plastyczne stały się obecnie bardzo popularne, ponieważ skutecznie pomagają w uzyskaniu atrakcyjnego profilu. Decyzja o poddaniu się zabiegowi powinna być przemyślana, a następnie skonsultowana z chirurgiem plastycznym, który wykluczy przeciwskazania. Wybierając klinikę, trzeba bezwzględnie upewnić się, że lekarz jest specjalistą w swojej dziedzinie. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami, żeby mieć wiedzę jakie operacje wybrać w celu zmiany profilu twarzy.

1. Plastyka brody, czyli genioplastyka

Genioplastyka jest zabiegiem chirurgii plastycznej, który pozwala zmienić kształt brody. Przeprowadzane operacje poprawiają proporcje twarzy i funkcje żucia oraz kształt brody. Plastyka zbyt wydatnej brody czy też jej powiększenie lub zmniejszenie wpływa na symetrię profilu. Zabieg chirurgiczny zmienia wygląd i koryguje zbyt wystający lub cofnięty podbródek. W tym celu stosuje się implanty, wypełniacze, tłuszcz czy materiał kostny pacjenta. Jeśli chirurg musi zmniejszyć podbródek, przeprowadza piłowanie oraz modelowanie kości. Istnieje kilka rodzajów genioplastyki, jak: augmentacyjna, redukcyjna, przemieszczająca osteotomiczna i osłabiająca, więc specjalista dobiera odpowiednią metodę do potrzeb pacjenta.

Plastyka brody
Plastyka brody i korekta nosa to operacje, które znacznie wpływają na wygląd profilu

2. Korekcja nosa

Nos jest w centrum twarzy i ma decydujący wpływ na urodę. Od jego wyglądu zależy również w jaki sposób jest każdy postrzegany i czy zaskarbi sobie sympatię otoczenia. Jeśli więc jest długi, spiczasty, orli, garbaty, wąski czy zadarty może stać się poważnym kompleksem, powodem zaniżania samooceny.

Defekty nosa chirurg może skorygować podczas operacji plastycznej, co pozwoli nadać twarzy nowego wyglądu. Lekarz zmieni kształt i proporcje, dzięki czemu buzia nabierze nowego wyrazu. Rhinoplastyka (korekcja nosa) poprawia estetykę, uwydatniając harmonię rysów, eliminując wady wrodzone lub też nabyte podczas kontuzji. Zabieg wskazany jest również w przypadku krzywej przegrody, która utrudnia oddychanie, a więc przekłada się na komfort życia.

3. Chirurgia szczękowo-twarzowa

Chirurgia szczękowo-twarzowa, nazywana również ortognatyczną, leczy wiele schorzeń, wad i urazów twarzy, szczęki i jamy ustnej. Łączy elementy kilku dziedzin medycyny – stomatologii, chirurgii plastycznej i szczękowej, traumatologii, onkologii oraz ortodoncji. Zajmuje również kształtowaniem profilu twarzy.

Operacje przeprowadzane są w celu korekty defektów i w celach estetycznych. Zabiegi są bardzo zaawansowane, bo obejmują leczenie wad zgryzu, złamań i przesunięć się szczęki i żuchwy, rozszczepów warg oraz podniebienia. Wykonuje się je w celach zdrowotnych, ale też poprawienia asymetrii i estetyki twarzy

4. Zabiegi łączone

Poprawa profilu wymaga niekiedy kilku różnych zabiegów, w celu nadania twarzy właściwej proporcji i estetyki. Operacje przeprowadzane są przy znieczuleniu miejscowym, a niekiedy i pod narkozą, więc jeśli to możliwe zabiegi są łączone. Takie rozwiązanie jest oszczędnością czasu i pieniędzy, a przy tym pacjent tylko raz przechodzi rekonwalescencję.

Rinoplastykę (korektę nosa) można przeprowadzić razem mentoplastyką (korektą brody) i chirurgią szczękowo-twarzową (wady zgryzu). Lifting twarzy może być wykonywany wraz z blepharoplastyką (plastyką powiek). Chirurg szczękowo-twarzowy w czasie przeprowadzania jednej operacji wykonuje korektę wad zgryzu i proporcji twarzy. W ten sposób można leczyć wady wrodzone jak na przykład rozszczep wargi i podniebienia.

dr n. med. Mateusz Dymek
Brak opinii
Rzeszów, Podkarpackie
Wrocław, Dolnośląskie
Dr Konrad Kochan
Warszawa, Mazowieckie
Wrocław, Dolnośląskie

Nieinwazyjne techniki, które pomogą poprawić wygląd profilu

Istnieją skuteczne techniki, które w sposób nieinwazyjny poprawiają wygląd profilu, przywracając właściwe proporcje twarzy. Nowoczesna medycyna ma do zaoferowania kilka sposobów na korektę brody i nosa.

Wygląd profilu
Również nieinwazyjne zabiegi, tak jak te z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i nici liftingujących, pomogą nam uzyskać idealny profil

1. Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy stosowany jest do wypełniania zmarszczek, ale też do korekcji defektów twarzy. Podczas zabiegu, lekarz wstrzykuje substancję w okolicę brody. Preparat jest całkowicie bezpieczny, ponieważ kwas hialuronowy naturalnie występuje w ciele człowieka, dzięki czemu skóra jest sprężysta, jędrna i nawilżona. Kiedy broda wraz z upływem lat, traci swoją objętość, wstrzyknięcie substancji umożliwia wyrównanie jej kształtu, podkreślenie konturów, zmniejszenie asymetrii i wypełnienie bruzd wargowo-bródkowych.

Kwas hialuronowy stosowany jest także do korekcji nosa, wypełniając niewielkie wklęsłości, a tym samym poprawiając jego kształt. Wstrzyknięta substancja uzupełnia występujące nierówności. Preparat ma doskonałe właściwości, ponieważ daje również możliwość zniwelowania defektu, jakim jest opadający koniec nosa. Kwasem hialuronowym koryguje się też inne części twarzy, przywracając im odpowiednie proporcje.

2. Nici liftingujące

Nici liftingujące są alternatywą dla zabiegów z użyciem skalpela, wypełniaczy i botoksu. Poprawiają kontur, wyrazistość i objętość części twarzy. Na tę metodę decydują się pacjenci oczekujący szybkiego rezultatu. Nici liftingujące są rozpuszczalne, a czas ich wchłaniania wynosi ok. 200 dni. Wszczepione pod skórę sprawiają, że cera staje się jędrniejsza, gładsza i nabiera blasku. Nici liftingujące unoszą i napinają tkanki w danym obszarze twarzy.

Zastosowanie nici na brodzie poprawia jędrność, zwiotczałej skóry. Uniesienie linii żuchwy poprawia uwidacznia ich zarys. Zabieg wykonuje się nie tylko na brodzie, ale też i na nosie, w celu podniesienia jego grzbietu lub koniuszka. Doskonale poprawia proporcje dokonując również korekt kształtu tego centralnego elementu twarzy, uelastyczniając przy tym skórę. Nici liftingujące są skuteczne, dzięki temu, że pobudzają komórki do produkcji kolagenu. Zabieg jest przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym i trwa od 30 do 60 minut. W celu podtrzymywania efektów zalecane jest powtarzanie kuracji po ok. 1-1,5 roku.

Bibliografia

Kobus K., Katarzyna Kobus-Zaleśna: Chirurgia i estetyka twarzy, Wyd. Medsport, Warszawa 2017.

Krzeski A., Podstawy chirurgii nosa, Wyd. Via Medica, Gdańsk 2009.

Skotnicka B., (01.01.2014). W jakim wieku wykonuje się korekcję skrzywionej przegrody nosa?. MP.PL. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.4.8.

Mount Royal, N.J. (01.09.2023) Global survey 2022: Full report and press release in English. https://www.isaps.org/discover/about-isaps/global-statistics/reports-and-press-releases/global-survey-2022-full-report-and-press-releases/

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.