Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Co warto wiedzieć o plastyce powiek?

Co warto wiedzieć o plastyce powiek?
Lek. Piotr Turkowski
Specjalizuje się w chirurgii odtwórczej włosów metodą FUE. Związany z Kliniką Ambroziak i Kliniką Chirurgii Plastycznej CKMP w Warszawie. W trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej.
Utworzono: 21 maj 2019 · Zaktualizowano: 26 lip 2022
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Proces starzenia się pociąga za sobą wiele bezlitosnych zmian zachodzących w naszym organizmie. Ponieważ nasza twarz jest praktycznie nieustannie wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, a skóra z biegiem czasu traci swoją jędrność i elastyczność, szybciej ulega procesom starzenia. Wyjątkowo niekorzystnie przekłada się to na jej wygląd, szczególnie w okolicy oczu; dotyczy to zarówno powiek górnych, jak i dolnych. Skóra w tych okolicach jest wyjątkowo cienka i narażona na częste dotykanie, pocieranie dłońmi czy płatkami kosmetycznymi.

Starzenie się skóry w okolicach powiek powoduje jej rozciąganie oraz pojawianie się tzw. worków pod oczami. Związane jest to z utratą napięcia i zwiększenia objętości tkanek. Obwisła skóra powiek staje się nie tylko estetycznym problemem wielu osób w dojrzałym wieku, ale może również spowodować zaburzenia wzroku, przysłaniając pole widzenia.

Skąd pochodzi nazwa blefaroplastyka?

Plastyka powiek jest w nazewnictwie medycznym określana jest jako blefaroplastyka. Nazwa tego zabiegu wywodzi się z języka greckiego, a konkretnie od słowa „blepharon”, oznaczającego powiekę oka, oraz od wyrazu „plastos”, określającego „formowanie”.

Pierwszy raz nazwa blefaroplastyka została użyta w literaturze w 1818 roku przez von Graefego w charakterystyce rekonstrukcji powieki, która została przez niego przeprowadzona w 1809 roku.

Na czym polega operacja plastyczna powiek?

Operacja plastyczna powiek to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej oraz części wiotczejących włókien mięśni powieki, znajdujących się w bezpośredniej okolicy oka. Zabieg ten może dotyczyć zarówno dolnej, jak i górnej powieki.

W zależności od sytuacji estetycznej oraz potrzeb pacjenta zabieg może obejmować korektę opadającej powieki (powieka górna) lub usunięcie worków pod oczami (powieka dolna), czyli tzw. przepuklin tłuszczowych powstających w wyniku przemieszczania się fragmentów tkanki tłuszczowej wyścielających oczodół bliżej powierzchni skóry.

Dr Katarzyna Lepska
Katowice, Śląskie
Polanica-Zdrój, Dolnośląskie
Warszawa, Mazowieckie

Jakie są wskazania do zabiegu plastyki powiek?

Blefaroplastyka to idealne rozwiązanie dla tzw. ptozy (porażenia mięśni powieki oka), opadania powiek, przepuklin tłuszczowych lub połączenia wymienionych wad. Korekta powiek może być rozszerzona o operację zwaną kantopexia lub tzw. kantoplastyka.

Kantopexia to operacja dotycząca zewnętrznego kąta oka, której celem jest jego napięcie. Kantoplastyka umożliwia natomiast rozluźnienie (bocznego) więzadła zewnętrznego kącika oka.

Należy jednak podkreślić, że zabieg nie wyeliminuje zmarszczek typu kurze łapki, czy problemu obniżonych brwi. Nie rozwiąże on również problemu nieestetycznych cieni pod oczami

Jak przebiega blefaroplastyka?

Operację plastyki powiek przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, po podaniu środka uspokajającego. Zabieg trwa zazwyczaj od 60 minut do 90 minut. Nacięcia korekcyjne przywracające estetykę wyglądu górnych lub dolnych powiek ukrywa się w naturalnym załamaniu powieki.

Na powiece chirurg rysuje linie, po których będzie prowadził cięcia zabiegowe. Pierwsza linia rysowana jest w miejscu, gdzie linia powieki naturalnie załamuje się. Następnie chirurg chwyta pęsetą nadmiar skóry i rysuje drugą linię – przedłużoną na boki. Ważne jest, aby rysunek był wykonany perfekcyjnie, co pomoże chirurgowi usunąć dokładny nadmiar skóry, zapewniając jednocześnie swobodę ruchów powiek. Gdy zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, pacjent odczuwa jedynie ukłucia znieczulenia.

Kolejny etap zabiegu przebiega bezboleśnie. Podczas operacji dokonuje się usunięcia nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych. Usunięcie przepuklin powiek dolnych nie jest zabiegiem prostym. Wyższy stopień trudności zabiegu na powiekach dolnych wynika z faktu trudniejszego anatomicznego usytuowania. Znajdują się one głębiej i dodatkowo pod mięśniami oka.

Po wycięciu nadmiaru skóry chirurg zakłada na powiece szew ciągły, który polega na zszyciu jedną nicią chirurgiczną całej powieki. Na szew zakłada się plaster. Miejsca zabiegu zabezpiecza się opatrunkiem uciskowym przez około 6 godzin. Zabieg jest małoinwazyjny.

Szwy są usuwane po około 5-6 dniach, a pacjent bardzo szybko wraca do normalnych czynności życiowych. Na zabieg trzeba udać się z osobą towarzyszącą, która pomoże w dotarciu do domu. Jeżeli blefaroplastyka przebiegła bez komplikacji, pacjent może wyjść do domu bez konieczności pozostawania na obserwacji.  W ciągu tygodnia od plastyki powiek pacjent powinien pojawić się na wizycie kontrolnej.

Jakie są zalecenia po zabiegu plastyki powiek?

Przez co najmniej 2 doby po zabiegu należy zadbać o wysokie ułożenie głowy pacjenta oraz stosować sterylne opatrunki chłodzące. Przez kilka dni zaleca się również oszczędzać swój organizm i unikać wytężonego wysiłku fizycznego, który podnosi ciśnienia krwi, co jest efektem mocno niepożądanym. Należy też zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych przez okres około 2 tygodni.

Ważne jest również, aby chronić oczy przed nadmierną ekspozycją na światło. Najlepszym zabezpieczeniem jest noszenie ciemnych okularów przez okres około dwóch tygodni.

Częstymi objawami po zabiegu są odrętwienie i zawroty głowy. Są to dość często występujące symptomy po tego typu operacjach. Pacjentowi zaleca się odpoczynek w pozycji na plecach z lekko uniesioną głową.

Jakich efektów możemy się spodziewać po zabiegu korekcji powiek?

Najbardziej wyraźna i mocna opuchlizna zniknie po zastosowaniu specjalnych okładów już w ciągu pierwszych dni. Można też wspomóc się drenażem limfatycznym wykonanym przez specjalnie przeszkolonego fizjoterapeutę. Co do zasady, po kilku tygodniach blizny będą praktycznie niezauważalne. Na początku będą jedynie lekko zaróżowione, jednak z czasem staną się niemal niewidoczne.

Jeżeli chodzi o trwałość efektów zabiegu, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji fizycznych pacjenta. Duży wpływ na utrzymanie efektu plastyki powiek ma np. nasza genetyka czy rodzaj skóry. Zdarza się, że po 10-15 latach od zabiegu może dojść do nowego uwypuklenia się tłuszczu i konieczne stanie się wykonanie kolejnej operacji. Chirurg może wówczas wykorzystać te same miejsca nacięć, aby nie wykonywać dodatkowej blizny.

Pierwsze efekty możemy ocenić i podziwiać dopiero po zdjęciu szwów i zejściu zasinień oraz opuchlizny, czyli po około 4 tygodniach od dokonania zabiegu. Zalecana jest wówczas wizyta kontrolna.

Jakie są przeciwskazania dla plastyki powiek?

Przeciwwskazaniem do zabiegu plastyki powiek jest m.in.:

  • wysokie nadciśnienie,
  • choroby serca,
  • zespół suchego oka,
  • choroby siatkówki,
  • jaskra,
  • cukrzyca,
  • problemy z krzepliwością krwi.

Zabieg nie powinien być przeprowadzony również u osób z aktywną opryszczką, aktywną infekcją wirusową lub bakteryjną. Odradza się także przeprowadzenia zabiegu u osób ze słabą ogólną kondycją organizmu.

Szczególnie należy podkreślić fakt, że plastyka powiek nie może być wykonywana u kobiet w trakcie miesiączki. Przed zabiegiem nie powinno się również palić papierosów ani spożywać alkoholu. Zabrania się zażywania leków mających wpływ na krzepliwość krwi (np. aspiryny). Zabiegu nie można także przeprowadzić podczas stosowania antybiotyków, czyli podczas aktywnej choroby pacjenta.

Czy przed plastyką powiek wymagana jest konsultacja medyczna?

Przy podejmowaniu decyzji o jakimkolwiek zabiegu medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej, trzeba taki krok dokładnie przemyśleć i koniecznie odbyć konsultację z lekarzem. Przed zabiegiem plastyki powiek lekarz dokładnie informuje pacjenta, w jaki sposób należy przygotować się do zabiegu.

Konieczne jest wykonanie morfologii, oznaczenie grupy krwi, poziomu glukozy we krwi, czasu krzepnięcia oraz elektrolitów. Jeżeli pacjent zażywa leki wpływające na krzepliwość krwi, należy je odstawić na dwa tygodnie przed zabiegiem.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.