Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Otoplastyka – czy to takie proste?

Otoplastyka – czy to takie proste?
dr Jamont Chirurgia Plastyczna
Specjalista chirurgii dziecięcej i plastycznej, prowadzi Prywatny Gabinet Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej Dr Jamont w Zielonej Górze. Przynależy do PTChPRiE.
Utworzono: 19 gru 2022 · Zaktualizowano: 19 gru 2022
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Dr Robert Jamont jest lekarzem specjalistą chirurgii plastycznej. W 1989 r. ukończył Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W 1995 r. został specjalistą I stopnia chirurgii dziecięcej, a w 2002 r. ukończył specjalizację z chirurgii plastycznej. Aktualnie jest kierownikiem Oddziału Chirurgii Plastycznej i Oparzeń w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Nowej Soli, a także prowadzi prywatny Gabinet Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej Dr Jamont w Zielonej Górze.

Czym jest zabieg otoplastyki, czyli chirurgicznej korekcji uszu?

Jest to zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie defektu nadmiernego odstawania uszu od czaszki.

Z jakich powodów pacjenci decydują się na zabieg otoplastyki?

Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg ze względów estetycznych, przeważnie z uwagi na doskwierające im od młodości nadmierne odstawanie małżowin usznych. Przychodzi taki moment, że pacjenci dojrzewają do decyzji, aby pozbyć się swojego kompleksu.

dr n. med. Katarzyna Lorenc-Podgórska
Brak opinii
Kraków, Małopolskie
dr n. med. Adriana Pascal
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie
dr n. med. Łukasz Ulatowski
Warszawa, Mazowieckie

Czym należy kierować się podczas kwalifikacji pacjenta do otoplastyki? Jakie są przeciwwskazania do tej interwencji?

W pierwszej chwili należy ocenić, czy pacjent obiektywnie wymaga zabiegu otoplastyki. Oczekiwania pacjenta co do spodziewanych efektów muszą być współmierne do możliwości interwencji chirurgicznej, w innym przypadku rezultaty mogą się okazać dla pacjenta rozczarowujące.

Przeciwwskazania są podobne jak przy standardowej planowanej interwencji chirurgicznej, tj. powinniśmy zrezygnować z zabiegu u pacjentek ciężarnych i karmiących. Z zabiegu dyskwalifikują też poważne zaburzenia krzepliwości krwi, niewyrównane choroby metaboliczne oraz miejscowe stany zapalne skóry.

Czy korektę uszu można wykonać u dzieci? Jaki jest minimalny wiek wykonania zabiegu? Jakie są za i przeciw w tym przypadku?

Korektę uszu jak najbardziej można wykonać u dzieci, wtedy chrząstka stanowiąca rusztowanie małżowiny usznej jest najbardziej plastyczna. Wraz z wiekiem zabieg staje się trudniejszy, a ostateczny efekt mniej pewny.

Zabieg otoplastyki można wykonać w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym nasiękowym. Ja preferuję znieczulenie miejscowe, wtedy zabieg możemy wykonać bezpiecznie już u dziecka 7-letniego, jeśli jest odpowiednio zmotywowane do wykonania zabiegu i współpracujące z chirurgiem. Młodsze dzieci mogą być operowane tylko w znieczuleniu ogólnym.

Otoplastyka - przed i po
Przed i po otoplastyce

Czy otoplastyka pozwala uzyskać efekty jedynie estetyczne, czy też można spodziewać się poprawy pod względem funkcjonalnym?

W przypadku tego zabiegu względy estetyczne są naszym głównym celem, jednakże dodatkowo możemy spodziewać się chociażby poprawy komfortu użytkowania okularów, słuchawek czy maseczek.

Jakie techniki zabiegowe są najczęściej stosowane w przypadku korekcji uszu? Od czego zależy wybór techniki?

Wybór techniki operacyjnej jest zawsze zależny od danego przypadku i preferencji operatora. Ja najczęściej decyduję się na otoplastykę metodą Mustarde z pewnymi modyfikacjami. Blizna pozabiegowa jest schowana z tyłu małżowiny i praktycznie niewidoczna.

Jakie defekty oprócz odstających uszu pozwala skorygować otoplastyka?

Coraz bardziej popularne stają się operacje zmniejszania płatka ucha czy małżowin usznych. Ponadto możliwe są operacje modelowania kształtu małżowin usznych na przykład w przypadku ich nadmiernego zwinięcia.

Jakich zaleceń należy przestrzegać, aby efekt był zadowalający?

Aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo osiągnięcia efektów satysfakcjonujących pacjenta i lekarza, a także zminimalizować ryzyko powikłań należy ściśle stosować się do podanych przez operatora zaleceń pozabiegowych. Konieczna jest m.in. dbałość o opatrunki i higiena rany pooperacyjnej według udzielonego instruktażu. Trzeba stawiać się na wyznaczonych wizytach kontrolnych i należy nosić specjalną opaskę na uszy zgodnie ze wskazaniami operatora.

Czy rezultaty są trwałe?

Zjawisko ponownego odskoczenia i odstawania prawidłowo zoperowanych małżowin usznych jest bardzo rzadkie. Efekty zabiegu są trwałe i w ogromnej większości przypadków zadowalające już po pierwszej interwencji.

Jakie są możliwe efekty uboczne?

W przypadku prawidłowego gojenia ran za małżowinami usznymi pozostaną mało widoczne blizny. Jak już wspomniałem wcześniej, możliwą komplikacją jest nawrót odstawiania uszu – wtedy konieczna może być ponowna operacja. Rewizja rany jest również wskazana w przypadku powstania pozabiegowego krwiaka. Bardzo rzadko rany pooperacyjne ulegają bakteryjnym zakażeniom, które leczymy antybiotykoterapią. Odległym powikłaniem może by powstanie bliznowców.

Czy może Pan przedstawić jakiś konkretny przypadek pacjenta, z którym zetknął się Pan w swojej praktyce? Jaki był jego/jej problem? Jak przebiegł zabieg? Jak zmieniło się życie pacjenta po operacji?

Najbardziej w pamięć zapadł mi 67-letni pacjent, który przez całe życie zmagał się z kompleksem odstających uszu, na operację nie zgadzała się jego żona. Zoperował się dopiero po jej śmierci i stwierdził, że teraz umrze szczęśliwy.

Drugim przypadkiem by 23-letni mężczyzna, który nie wychodził z domu i nie nawiązywał bliższych relacji z rówieśnikami; po operacji stał się normalnym, szczęśliwym, młodym mężczyzną.

Jakich rad może Pan udzielić pacjentom zainteresowanym korekcją uszu?

Każda decyzja o poddaniu się operacji powinna zostać podjęta świadomie po konsultacji z lekarzem. Z uwagi na specyfikę operacji estetycznych powinniśmy szukać wyłącznie doświadczonych chirurgów plastyków, którzy mają liczne grono zadowolonych pacjentów i wzbudzają nasze zaufanie.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.