Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Mezoterapia igłowa – wszystko, co chcesz wiedzieć

Mezoterapia igłowa – wszystko, co chcesz wiedzieć
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 17 cze 2019 · Zaktualizowano: 24 mar 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Czym jest mezoterapia?

Mezoterapia to technika dostarczania skórze substancji aktywnych, aby poprawić jej wygląd i jakość. Jak sama nazwa wskazuje, mezoterapia igłowa polega na dostarczaniu składników techniką iniekcji (wstrzykiwania). Mezoterapię igłową zazwyczaj wykonujemy na skórze twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni, a także na brzuchu, udach czy pośladkach (podskórna mezoterapia).

W świecie pielęgnacji skóry istnieje także mezoterapia bezigłowa, która polega na wprowadzaniu do skóry substancji przy pomocy technologii ultradźwięków lub elektropolacji, oraz mezoterapia mikroigłowa, do które wykorzystywane jest urządzenie ze specjalnymi kartridżami, umożliwiające szybkie i płytkie nakłucia.

Historia mezoterapii igłowej

Świat branży estetycznej zaadaptował mezoterapię jako jeden z zabiegów profilaktyki anti-aging z medycyny konwencjonalnej.

Pierwszą osobą, która wykonała zabieg mezoterapii, był francuski lekarz, Michel Pistor, który wstrzyknął pacjentowi prokainę wokół małżowiny usznej. Zabieg nie poprawił słuchu pacjenta, jednak inne dolegliwości (takie jak szumy) znacznie ustąpiły. Pistor nazwał metodę nakłuć od ich umiejscowienia, czyli mezodermy i tak lekarze po kolei zaczęli próbować wprowadzać w skórę różne składniki.

Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
dr n. med. Diana Kupczyńska
Wrocław, Dolnośląskie
LORENS&LORENS
Brak opinii
Kraków, Małopolskie

Techniki mezoterapii

Preparaty wykorzystywane do mezoterapii możemy wprowadzać na różne głębokości, wykorzystując różne techniki. Przedstawiamy dwie podstawowe techniki mezoterapii:

Nappage – technika stosowana w celu biorewitalizacji skóry, która polega na wykonywaniu bardzo płytkich nacięć, co wiąże się z koniecznością zaastosowania preparatów o rzadkiej konsystencji. Podczas zabiegu wykonywane jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt nacięć na małej powierzchni skóry. Dzięki płytkiemu podaniu produktu nie dochodzi do powstawania depozytów, dlatego na ten zabieg zwykle decydują się osoby, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na kilkudniowy okres rekonwalescencji.

Punktowo – to rodzaj głębszej mezoterapii, która charakteryzuje się pozostawieniem tak zwanych depozytów. Te depozyty to przestrzeń, w której znajduję się nasz produkt (zazwyczaj jest to kwas hialuronowy z różnymi dodatkami). Pęcherzyki te w całości się wchłaniają, jednak przez chwilę, od 2 do 4 dni, są widoczne na twarzy. 

Laboratorium Saypha
Mezoterapia jest jednym z podstawowych zabiegów profilaktyki przeciwstarzeniowej

Jakie składniki wstrzykuję się w skórę?

W zależności od tego, na jakiej głębokości skóry lekarz będzie wykonywał zabieg i jakie chcemy uzyskać efekty, wybiera się odpowiedni produkt. Płycej podawane sąpreparaty o rzadszej konsystencji, czyli mezokoktajle zawierające np. witaminy i wyciągi roślinne (takie jak wąkrotka azjatycka).

W przypadku mezoterapii punktowej (depozytowej) stosuje się gęstsze produkty o konsystencji żelu, których głównym składnikiem jest kwas hialuronowy łączony z ttakimi substancjami jak aminokwasy, ceramidy, glicerol i bursztynian sodu.

Zalety mezoterapii igłowej

  • To zabieg dla wszystkich, ponieważ nawilżenie to nieodzowny element pielęgnacji.
  • Gwarantuje dużo efekty niż inne zabiegi rewitalizująco-nawilżające, ponieważ działa na głębszych warstwach skóry (mezoterapia depozytowa).
  • Sam proces nakłuwania skóry jest dla niej korzystny, ponieważ pobudza procesy naprawcze i produkcję kolagenu.
  • Z jednej strony to procedura bardziej inwazyjna, gdyż używamy igieł, z drugiej jednak jest bardzo bezpieczna, więc to dobry początek dla kogoś, kto nigdy nie korzystał z zabiegów medycyny estetycznej.
  • Zabieg można wykonywać niezależnie od pory roku.
  • Skóry trądzikowe i mieszane też potrzebują nawilżenia i stymulacji, więc nie jest to zabieg tylko dla cer suchych.
  • Seria zabiegów mezoterapii depozytowej raz do roku może poprawić stan skóry na tyle, że często niepotrzebne staje się używanie dużej ilości kremów nawilżających.
  • Intensywnie nawilża i odżywia skórę, nadaje jej blasku.
  • Redukuje drobne zmarszczki.

Czego można się spodziewać w trakcie i po zabiegu?

  • Może wystąpić reakcja alergiczna na któryś ze składników preparatu (zdarza się to jednak bardzo rzadko).
  • Niewielki dyskomfort podczas wykonywania procedury (zabieg wykonuje się po zastosowaniu kremu nawilżającego, jednak pacjent może odczuwać nieco wkłucia).
  • Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się małe siniaczki (jak przy każdym zabiegu medycyny estetycznej wykorzystującym technikę iniekcji).

Nawilżenie skóry, to nieodzowny element pielęgnacji skóry. Z wiekiem skóra traci wodę, a włókna kolagenowe ulegają degradacji, dlatego tak istotna jest profilaktyka i działania wspomagające mechanizmy obecne w naszym ciele. 

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.