Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Laserowe zabiegi dermatologii estetycznej

Warto
94%
Warto
Na podstawie 11 historii
Średnia cena
1.045 zł
Średnia cena
Według 69 specjalistów
  • Znieczulenie nie jest wymagane
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 tygodniu
  • Efekty tymczasowe

Czym są laserowe zabiegi medycyny estetycznej?

Laserowe zabiegi dermatologii estetycznej to grupa małoinwazyjnych zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń laserowych, stosowanych głównie w celu poprawy wyglądu skóry poprzez zniwelowanie oznak starzenia lub też innych defektów, takich jak blizny, rozstępy, nierówny koloryt itp. 

Lasery medyczne wykorzystywane są do terapii wielu schorzeń. Znajdują one swoje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, między innymi w chirurgii naczyniowej, reumatologii, neurologii czy okulistyce. Lasery, ze względu na swoje właściwości – precyzyjne działanie skupionej wiązki światła o określonej długości fali i bezkontaktowy charakter kontaktu z tkankami – szybko przyjęły się również w działach medycyny związanych z estetyką: chirurgii estetycznej, stomatologii estetycznej i kosmetologii. Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej przekłada się na rozwój technologii laserowych. Dzięki laserom przeprowadza się bezkrwawą liposukcję i leczy chroniczną nadpotliwość przez odsysanie gruczołów potowych. Zyskują na popularności zabiegi laserowego wybielania zębów, a depilacja laserowa jest obowiązkową pozycją w ofercie każdego profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Bez lasera trudno wyobrazić sobie jakikolwiek gabinet medycyny estetycznej. Lasery leczą, korygują defekty urody, przywracają skórze witalność i młodość.

Na czym opiera się działanie lasera?

Laserowa odmładzanie przed i po

Efekty zabiegu laserem frakcyjnym (Lecznica Melitus)

Większość zabiegów wykorzystujących działanie lasera ma na celu eliminację konkretnego defektu skóry, np.: zmiany skórnej, przebarwienia czy poszerzonego naczynka. Aby skutecznie usunąć niechcianą zmianę lub skazę konieczne jest dotarcie do jej przyczyny: substancji albo struktury odpowiedzialnej za jej istnienie. Te struktury (ewentualnie substancje) nazywane są chromoforami lub fotoakceptorami. Jak wyjaśniają specjaliści z Ars Estetica, dzięki dopasowaniu odpowiedniej długości fali emitowanej przez laser, można dotrzeć do fotoakceptora, jednocześnie omijając otaczające go tkanki.

Laser działa selektywnie, a więc niszczy wybrany chromofor, którym może być woda, hemoglobina (w zabiegach zamykania naczyń krwionośnych), melanina (gdy usuwane jest przebarwienie) lub inne białka. Chromofor poddany działaniu lasera jest niszczony za sprawą procesu fototermolizy. Upraszczając, można działanie lasera opisać następująco: fotoakceptor absorbuje światło, co prowadzi do wytworzenia ciepła i jego przegrzania, a w konsekwencji uszkodzenia.

Rodzaje urządzeń

Technologia laserowa

Technologia laserowa ma wiele zastosowań w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej wykorzystywane są różne rodzaje laserów. Ze względu na typ ośrodka czynnego, który odpowiedzialny jest za wytworzenie wiązki laserowej, wyróżnia się: lasery z ciałem stałym, lasery gazowe, lasery płynne i półprzewodnikowe. W gabinetach medycyny estetycznej spotkać można w związku z tym:

  • lasery z ciałem stałym, np.: Nd:Yag (neodymowo-yagowy, stosowany m.in. do zamykania poszerzonych naczyń krwionośnych, usuwania małych guzków), Er:Yag (erbowo-yagowy, używany w zabiegach fotoodmładzania skóry), laser rubinowy (przydatny przy usuwaniu tatuaży i przebarwień);
  • lasery gazowe, np.: bardzo popularny laser CO2 (wykorzystywany do usuwania blizn, zmian skórnych, zmarszczek), laser argonowy (stosowany do usuwania przebarwień skórnych, leczenia trądziku różowatego);
  • lasery płynne, tzw. barwnikowe;
  • lasery półprzewodnikowe (diodowe) – stosowane m.in. przy epilacji.

Lasery mogą mieć różną moc działania. Lasery o największej mocy działają najsilniej, ale i dają najbardziej widoczne rezultaty. Wykorzystuje je się m.in. do usuwania zmian skórnych i tatuaży. Te o średniej i małej mocy nie przerywają ciągłości skóry, działają delikatniej, a przydają się np. przy wygładzaniu zmarszczek. Lasery małej mocy dają również pozytywne efekty w leczeniu łysienia kobiet i mężczyzn, pobudzając metabolizm komórek mieszkowych włosów.

Ważnym rozróżnieniem jest podział laserów na ablacyjne i nieablacyjne. Lasery ablacyjne powodują odparowanie tkanek pod wpływem wysokiej temperatury, która wytwarza się w wyniku działania lasera. Lasery nieablacyjne wywołują jedynie denaturację białek, bez odparowania struktur. Innymi słowy, lasery ablacyjne działają delikatniej, wywołują mniej spektakularne efekty, ale przy tym nie wymagają tak długiego czasu rekonwalescencji. Skóra po zabiegach nieablacyjnych szybciej się regeneruje i goi.

Bibliografia:

Estetica Nova Dr Ewa Rybicka (data nieznana). Laser frakcyjny Er: Yag [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/.... [dostęp: 24.02.2020].

Formmed Es Chirurgia Plastyczna i Medycyna Estetyczna (data nieznana). Laserowe usuwanie zmian naczyniowych – zdrowa skóra bez przebarwień [online]. Dostępny: https://formmedes.pl/.... [dostęp: 25.02.2020].

Kupczyńska D. (2017). Czy każdy tatuaż można usunąć laserowo? [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp: 24.02.2020].

Lasermed Centrum Dermatologii Laserowej i Chirurgii Estetycznej (data nieznana). Usuwanie przebarwień [online]. Dostępny: http://www.lasermed.pl/.... [dostęp: 25.02.2020].

Legocka M. (2019). Laserowe usuwanie blizn – wskazania, przebieg zabiegu i efekty leczenia [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp: 24.02.2020].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów