Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Korekcja okolicy oka

Korekcja okolicy oka
Medical Margaret SPA
Margaret Medical Spa to pierwsze medyczne spa w centralnej Polsce, a konkretnie w Łodzi. Kierują nim doświadczeni specjaliści: chirurg plastyczny dr Maciej Brocki i dermatolog dr Joanna Brocka.
Utworzono: 25 mar 2021 · Zaktualizowano: 22 mar 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Wstęp

Korekcja okolicy oka ma na celu przywrócenie młodego wyglądu powiek oraz skóry otaczającej oko. Można ją przeprowadzić za pomocą małoinwazyjnych metod. Wśród nich największą popularnością cieszą się terapie wypełniaczami, w tym kwasem hialuronowym pozwalającym modyfikować tzw. „dolinę łez”. Poprawę wyglądu okolic oka można przeprowadzać także za pomocą mezoterapii igłowej czy terapii osoczem bogatopłytkowym. Lekarze często stosują laser frakcyjny CO2 pozwalający poprawić napięcie skóry. Warto jednak pamiętać, że małoinwazyjne techniki pozwalają utrzymać rezultat zabiegu przez określony czas. O wiele trwalsze efekty daje chirurgiczna plastyka powiek.

Mówi się, że oczy to zwierciadła duszy i głównie na nich skupiamy swoją uwagę w kontaktach międzyludzkich. Niestety jest to również obszar, gdzie objawy starzenia obserwujemy najwcześniej, a więc krótko mówiąc najczęściej zdradzają nasz wiek. Utrata elastyczności skóry, zmarszczki, opadające powieki, kurze łapki, sińce pod oczami, gromadzenie się płynu obrzękowego, worki, tłuszcz okołogałkowy, dolina łez – wszystkie te dolegliwości, niekoniecznie uzależnione od wieku, sprawiają, że mamy bardziej zmęczony i starszy wygląd. Nie możemy zatrzymać procesu starzenia, ale większość powyższych zmian możemy skorygować, przywracając prawidłowy wygląd okolicy oka. Istnieje wiele metod służących korekcji okolicy oka, które możemy podzielić na: techniki małoinwazyjne i nieinwazyjne, inwazyjne procedury operacyjne.

Przed podjęciem decyzji o wyborze zabiegu niezwykle istotne jest przeprowadzenie dokładnego badania kwalifikacyjnego. Lekarz musi bowiem zająć się nie tylko samym przebiegiem procesu starzenia, ale uwzględnić wszelkie choroby powiek i twarzy.

Zabiegi okolicy oka
Istnieje wiele sposobów, by poprawić wygląd okolicy oka

Małoinwazyjne techniki korekcji okolicy oka

Małoinwazyjne techniki odmładzania oraz unoszenia powiek górnych i dolnych mogą dawać różne efekty, utrzymujące się przez różny czas w zależności od zastosowanej metody. Łączy je jednak jedno: na ogół rezultaty te nie są tak spektakularne jak w przypadku operacyjnej korekcji powiek, nie są też w stanie utrzymać się tak długo. Takie zabiegi zalecane są głównie w celach profilaktycznych u młodych pacjentów w przedziale 25-40 lat, aby zapobiegać procesom starzenia i opóźnić wdrożenie procedur operacyjnych. Zabiegi małoinwazyjne należy powtarzać w seriach, gdyż często jednorazowe wykonanie zabiegu nie przynosi pozytywnych rezultatów. Wszystko wynika z faktu, że operacyjna plastyka powiek to ingerencja w głębokie warstwy skóry, polegająca na chirurgicznym wycięciu skóry powiek, części mięśnia, tkanki tłuszczowej, podczas gdy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oddziałują najczęściej na płytkie warstwy skóry.

Mniejsza inwazyjność daje łagodniejsze efekty: powieki mogą być napięte, mogą na jakiś czas zostać uniesione, jednak rezultaty takich zabiegów utrzymują się dużo krócej, podczas gdy efekty chirurgicznej plastyki powiek utrzymują się nawet przez 10-15 lat.

Małoinwazyjna korekcja powiek
Chcesz poprawić wygląd okolicy oka? Masz wiele opcji
dr n. med. Wiktor Paskal
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie
dr n. med. Katarzyna Lorenc-Podgórska
Brak opinii
Kraków, Małopolskie
dr n. med. Grzegorz Kierzynka
Brak opinii
Jelenia Góra, Dolnośląskie

Do małoinwazyjnych zabiegów odmładzających okolice oczu należą:

  • mezoterapia bezigłowa
  • płaty kwasu hialuronowego
  • endermologia
  • karboksyterapia
  • peelingi TCA
  • osocze bogatopłytkowe
  • laseroterapia
  • toksyna botulinowa
  • usieciowany kwas hialuronowy
  • radiofrekwencja mikroigłowa
  • technologia HIFU wykorzystująca ultradźwięki
  • nici liftingujące

Mezoterapia bezigłowa w korekcji okolicy oka

Mezoterapia bezigłowa to zabieg odmładzający (anty-aging), stymulujący, ujędrniający, zapobiegający powstawaniu zmarszczek wokół oczu, przywracający skórze gładkość, blask i świeżość.

Płaty kwasu hialuronowego w korekcji okolicy oka

Jest to zabieg wygładzający, wybielający i drenujący wokół oczu, szczególnie polecany na dolne partie pod oczami. Likwiduje drobne linie i zmarszczki, działa rozjaśniająco na cienie pod oczami i obrzęki. Przywraca napięcie i blask zmęczonej i wrażliwej skórze oraz stymuluje procesy naprawcze.

Endermologia w korekcji okolicy oka

Endermologia to masaż mechaniczny z precyzyjnie regulowanym podciśnieniem, zwalczający efekty starzenia, wpływający pobudzająco na układ limfatyczny, poprawiający napięcie i wygląd skóry. Dodatkowo daje uczucie komfortu, pomaga zwalczać stres i relaksuje. Wskazany u osób z „zasinieniem” pod oczami i obrzękami dolnej powieki oka. Zaleca się wykonanie w zależności od potrzeb 2 zabiegi tygodniowo w serii 10 zabiegów oraz zabieg podtrzymujący wykonany raz w miesiącu.

Karboksyterapia powiek górnych i dolnych

Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym precyzyjnym wstrzykiwaniu kontrolowanych dawek dwutlenku węgla przy użyciu urządzenia medycznego. W wyniku podania dwutlenku węgla w skórze i tkance podskórnej powstaje chwilowe niedotlenienie tkankowe, co powoduje: wzrost przepływu krwi i chwilowe rozszerzenie naczyń włosowatych, aktywne uwalnianie tlenu z hemoglobiny do tkanek, tworzenie się nowych naczyń kapilarnych, w obszarze poddawanym zabiegowi dochodzi ponadto do znaczącego wzrostu produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, co łącznie z aktywacją przepływu naczyniowego i zwiększeniu dopływu tlenu oraz substancji odżywczych prowadzi do redukcji zmarszczek i regeneracji skóry. Karboksyterapia wykazuje zastosowanie w: leczeniu cieni, obrzęków pod oczami, poprawie sprężystości skóry oraz redukcja zmarszczek poprzez stymulację produkcji kolagenu oraz poprawę ukrwienia skóry.

Peelingi TCA na powieki górne i dolne

Peeling TCA skutecznie i delikatnie redukuje zmarszczki wokół oczu , rozświetla skórę pod oczami, daje bezpieczny efekt wygładzenia bardzo delikatnych obszarów skóry.

Osocze bogatopłytkowe w korekcji okolicy oka

Osocze bogatopłytkowe to preparat pozyskiwany z krwi pacjenta. Zawiera on cenne składniki takie jak komórki i czynniki wzrostu odpowiedzialne za tworzenie kolagenu i regenerację. Do przygotowania preparatu pobiera się około 20 ml krwi od pacjenta. Uzyskane po odwirowaniu z krwi osocze wstrzykuje się w wybrane miejsca skóry okolic oczu. Jest jeden z bezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej ze względu na autologiczny skład preparatu. Polecany jest alergikom, którzy nie tolerują obcych preparatów. Bardzo ważnym aspektem w zastosowaniu osocza bogatopłytkowego jest poinformowanie pacjenta o zakazie stosowania NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) 7 dni przed i 7 dni po zabiegu, gdyż mogą one powodować dezaktywację czynników wzrostu, co przełożyłoby się na brak rezultatów zabiegu.

Laser frakcyjny lub CO2 w korekcji powiek

Laserowy resurfacing powiek górnych i dolnych – w zabiegach tego rodzaju wykorzystywane są lasery frakcyjne lub lasery CO2.

Ich istotą jest wywołanie trwałej i całkowitej regeneracji skóry poprzez wytworzenie głębokich, punktowych uszkodzeń. Dzięki zachowaniu przestrzeni zdrowej skóry pomiędzy uszkodzeniami proces gojenia przebiega szybko. Resurfacing laserowy prowadzi do intensywnej stymulacji produkcji nowego dobrego kolagenu w skórze.

Dla osiągnięcia zadowalających efektów najczęściej konieczne jest wykonanie serii 2-3 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach (w trakcie jednej procedury możliwe jest uszkodzenie tylko 15-30% skóry). Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po kilku dniach, na ostateczne trzeba poczekać nawet do sześciu miesięcy od zakończenia kuracji – czas ten jest potrzebny do pełnej regeneracji skóry i stymulacji komórek – fibroblastów do produkcji kolagenu.

Zabieg okolicy oka
Zabieg w Medical Margaret Spa

Toksyna botulinowa na kurze łapki

Promieniście ułożone zmarszczki wokół oczu nazywane są „kurzymi łapkami”. W świadomości społecznej wciąż utrzymuje się przekonanie, że toksyna botulinowa uczyni z twarzy maskę – nic bardziej mylnego. Dobrze wykonany zabieg odświeży i wygładzi skórę, nie powodując dyskomfortu pacjenta wywołanego obawą o naturalny wygląd twarzy. Toksyna botulinowa powoduje relaksacje mięśni okrężnych oka, co przyczynia się do lekkiego unieruchomienia mięśni i „rozprostowania” zmarszczek – kurzych łapek. Jest to jedyny zabieg dający bardzo pozytywne efekty dla tej okolicy.

Ostateczny efekt wygładzenia występuje po 15-20 dniach od zabiegu, utrzymuje się na ogół 4-6 miesięcy, niekiedy nawet 8 – co jest zależne od indywidualnych cech organizmu, typu codziennych aktywności, ekspozycji na słońce i innych czynników mających wpływ na aktywność mięśni twarzy. Zabieg można powtarzać co pół roku, by uzyskać optymalne rezultaty.

Korekcja doliny łez usieciowanym kwasem hialuronowym

Tworzenie się doliny łez powoduje, że twarz nabiera zmęczonego i smutnego wyglądu. Budowa anatomiczna pacjenta, grubość tkanki tłuszczowej na twarzy oraz tryb życia (np. promieniowanie UV, palenie tytoniu zwiększają ryzyko powstania doliny łez jak i cieni pod oczami – skóra traci swoją elastyczność) mają zdecydowany wpływ na tworzenie się doliny łez. Dzięki zabiegom iniekcyjnym przy użyciu kwasu hialuronowego można zniwelować dolinę łez.

Nieco poniżej powieki dolnej, a zarazem w górnej części policzka znajduje się w obrębie tkanki podskórnej warstwa tłuszczu, tworząca tzw. poduszeczkę tłuszczową. Wraz z wiekiem od brzegu dolnej powieki ukośnie do linii nosa, w dół, na policzku zanika tkanka tłuszczowa, przez co skóra tej okolicy wiotczeje. Dodatkowo zachodzą również procesy wiotczenia powięzi i mięśni tworzących rusztowanie okolicy policzka i oczodołu.

W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry pod okiem w obrębie oczodołu, przechodzące skośnie na policzek. Zagłębienie to (przypominające dolinę) prowadzi od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, tak jak płyną łzy – stąd nazwa: dolina łez.

Przyczyna powstania doliny łez jest bardzo podobna do cieni pod oczami. Dolina łez tworzy się na skutek utraty tkanki tłuszczowej przyśrodkowej części powieki dolnej i policzka, natomiast cienie pod oczami powstają, gdy zanikowi ulega warstwa tłuszczu na całej szerokości powieki dolnej. Dolinę łez można zniwelować poddając się zabiegowi wypełniającemu z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego.

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wiotczenie skóry okolicy powiek dolnych, obecność zagłębień skóry pod oczami w obrębie oczodołów, przechodzących skośnie na policzki i tworzących dolinę łez oraz utrata podskórnej tkanki tłuszczowej tej okolicy.

Wypełnienie zagłębienia daje efekt wypoczętej i odmłodzonej twarzy. Kwas hialuronowy dodatkowo ma zdolność zatrzymywania wody, przez co skóra zostaje nawilżona i przybiera świeży oraz jędrny wygląd. Zastosowanie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego pozwala na jednoczesne rozjaśnienie cieni utworzonych przez dolinę łez i osiągnięcie tym samym satysfakcjonującego efektu kosmetycznego.

Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy

Radiofrekwencja mikroigłowa w korekcji okolicy oka

Technologia wykorzystuje działanie fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej w połączeniu z mikronakłuwaniem skóry nawet do głębokości 3,5 mm. Radiofrekwencja mikroigłowa stymuluje produkcję kolagenu w tkance podskórnej.

Efekt jędrniejszej i bardziej elastycznej, odmłodzonej skóry uzyskujemy już po jednym zabiegu.

HIFU w korekcji okolicy oka

Zabieg modeluje i liftinguje skórę za pomocą ultradźwięków wysokiej częstotliwości. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju głowic generujących ultradźwięki można docierać na różną głębokość skóry, działając zarówno na skórę, jak i pod tkankę podskórną, czyli na tzw. warstwę mięśniowo-powięziową – SMAS. Efekt zabiegu jest widoczny od razu, ale potęguje się wraz z upływem czasu.

HIFU jest z powodzeniem stosowany w celu poprawy napięcia i uniesienia skóry, a efekt działania jest porównywalny z chirurgicznym liftingiem.

Inwazyjne metody odmładzania okolicy oka

  • chirurgiczna korekcja powiek górnych
  • chirurgiczna korekcja powiek dolnych

Wraz z rozwojem chirurgicznych metod odmładzania twarzy żadnej okolicy nie poświęcono tyle uwagi co oczodołowej. Techniki chirurgii plastycznej powiek rozwijały się od dość prostych zabiegów obejmujących redukcję skóry i tkanki tłuszczowej do złożonych zabiegów opartych na anatomii i estetycznym uformowaniu powiek. Pierwsza resekcja nadmiaru skóry powiek została wykonana już ponad 2000 lat temu.

Korekcja powiek
Zabieg chirurgicznej korekty powiek zwany jest blefaroplastyką

Wzory starzenia się okolicy oczu

Istnieją liczne wzory starzenia się okolic oczu. Z wiekiem zmniejsza się objętość tkanek miękkich w obszarze górnego brzegu oczodołu i powieki górnej, jej przyśrodkowej części i całej brwi, rozciągając się aż do skroni. Gałka oczna nie zmienia swoich wymiarów z upływem czasu. Jednak częstym objawem starzenia jest zmniejszenie oczu. Jest to tylko pozorne, gdyż bezpośrednią przyczyną jest skrócenie poziomej szpary powiekowej oraz przesunięcie łuku górnej powieki.

Ciemne cienie wokół oczu powiększają się z wiekiem, co sprawia, że połączenie powiekowo-policzkowe staje się bardziej uwydatnione. Z wiekiem skóra powiek wiotczeje, pojawia się zmarszczka nakątna, która nadaje oczom kształt migdała.

Niezwykle istotne jest przeprowadzenie dokładnego badania kwalifikacyjnego przed operacją w celu wykrycia opadnięcia powiek czy innych chorób powiek i twarzy.

Chirurgiczna korekcja powiek

Przed operacją powiek bardzo ważnym i istotnym aspektem jest wykonanie dokładnego rysunku cięć na powiekach. Nacięcie wykonuje się w naturalnych załamaniach powiek. Po wykonanym znieczuleniu (lidokaina z adrenaliną) odpreparowuje się i wycina skórę i nacina mięsień okrężny oka. Uwidocznione zostają w ten sposób powięź leżąca pod mięśniem okrężnym oka oraz przegroda oczodołowa.

W trakcie zabiegu lekarz-operator wykonuje kilkakrotnie zamykanie naczyń tkanek oczodołu, hemostaza przeprowadzana jest za pomocą specjalistycznego urządzenia diatermii bipolarnej. Po zidentyfikowaniu przegrody oczodołowej przecina się ją w części środkowej i uwidoczniony zostaje tłuszcz, którego nadmiar jest usuwany. Przyśrodkowa poduszka tłuszczowa jest częściej większa niż środkowa. Do jej uwidocznienia często niezbędne jest przecięcie przegrody włóknistej. Po usunięciu poduszeczek tłuszczowych i hemostazie chirurg-okuloplastyk wykonuje estetyczny szew ciągły który jest mało widoczny i nie pozostawia blizenek pozabiegowych. Zdjęcie szwów wykonywane jest na 7-8 dobę po zabiegu.

Operacja plastyczna opadających powiek górnych pozwala osiągnąć bardzo spektakularne efekty. Prawidłowo przeprowadzony zabieg skutecznie unosi zwiotczałą skórę, zapewniając powiekom odpowiednie napięcie. Spojrzenie pacjenta nabiera świeżości i wyrazistości, a cała twarz wygląda na wyraźnie wypoczęta i odmłodzoną . Pełne efekty chirurgicznej korekcji powiek są widoczne po upływie kilku do kilkunastu tygodni od zabiegu. Istotne jest również to, że rezultaty operacji są długotrwałe – utrzymują się zazwyczaj około dziesięciu lat, czasem nawet dłużej.

Korekcja powiek: przed i po
Korekcja powiek: przed i po (Medical Margaret Spa)
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.