Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Brzydkie stopy – czy jest jakieś rozwiązanie?

Brzydkie stopy – czy jest jakieś rozwiązanie?
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 25 mar 2021 · Zaktualizowano: 31 sie 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna w ostatnich latach coraz dynamiczniej się rozwija. Być może słysząc o chirurgii plastycznej, naszym skojarzeniem będą najpopularniejsze zabiegi, takie jak powiększanie piersi, korekta nosa czy odsysanie tłuszczu, jednak nie wszyscy chcą poprawić wygląd piersi, nosa czy sylwetki – niektórzy mają dolegliwości i kompleksy z powodu stóp. Deformacje stopy zazwyczaj mają podłoże genetyczne, a operacje korekcyjne stopy najczęściej wykonuje się z powodów zdrowotnych i bólu odczuwanego przez pacjenta, choć zdarzają się także przypadki, w których celem jest poprawa wyglądu stóp. Nierzadko oba te problemy idą w parze. 

Chirurgia stopy – dla kogo? 

Kandydatami do chirurgicznego zabiegu korekcji stopy jest osoba, która ma dowolną deformację stopy, co powoduje trudności i ból podczas chodzenia, zakładania butów, a nawet stania. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, powodem może być także chęć uzyskania ładniejszych stóp. Należy jednak pamiętać, że chirurgia stopy to jedna z trudniejszych i bardziej skomplikowanych specjalizacji chirurgicznych, a same zabiegi mogą być skomplikowane i wiązać się z dłuższą rekonwalescencją, dlatego jeżeli operację wykonujemy jedynie z estetycznych pobudek, warto taką decyzję dogłębnie przemyśleć. 

Zadbane stopy

Do jakiego specjalisty się udać?

Jeżeli zmagasz się z takimi problemami jak nagniotki, odciski, modzele czy grzybica stóp możesz udać się do podologa, czyli specjalisty zajmującego się leczeniem schorzeń stóp, jak objaśnia mgr Ilona Vollmer z Instytutu Podologicznego. Podolog nie jest jednak lekarzem i z poważniejszymi schorzeniami powinniśmy udać się do ortopedy, a niekiedy nawet chirurga ortopedy. Przed wyborem takiego specjalisty warto sprawdzić jego kwalifikacje i poczytać opinie innych pacjentów w internecie. Dobrą wskazówką może być też sprawdzenie, czy dany specjalista przynależy do Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

Istnieje wiele schorzeń stóp oraz technik zabiegowych. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze zabiegi chirurgii stopy.

Schorzenia stóp leczą podolodzy i ortopedzi
Schorzenia stóp leczą podolodzy i ortopedzi

Haluksy, czyli jedno z najczęściej występujących zwyrodnień stóp

Wśród deformacji stopy, jedną z najczęściej występujących są haluksy (łac. hallux valgus); schorzenie dotyczy dużego palucha i zwane jest także „koślawym paluchem”, ponieważ polega ono na tym, że dochodzi do utworzenia się wybrzuszenia na zewnętrznej stronie palca na skutek rozszerzania się stawu. Haluksy pojawiają się głównie u kobiet po 25 roku życia i mogą mieć różne przyczyny, w tym predyspozycje genetyczne, nieodpowiednie obuwie i długość dużego palucha. Ten rodzaj zwyrodnienia może powodować u pacjenta ból, odciski oraz niezadowolenie z wyglądu stóp, wyjaśniają specjaliści ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Istnieją niechirurgiczne metody walki z tym problemem – podolog może na przykład zlecić noszenie specjalnego obuwia, aparatów korekcyjnych, specjalnych skarpet, osłon i innych. U niektórych pacjentów problem jest jednak na tyle zaawansowany, że metody zachowawcze okazują się nieskuteczne i konieczna jest wizyta u chirurga ortopedy. Operację tego rodzaju najczęściej wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym i wiąże się ona z interwencją w obrębie kości, stawów i tkanek miękkich. 

Istnieje wiele technik chirurgicznej korekty haluksów; oto trzy podstawowe typy: 

  • Metoda otwarta: to klasyczna technika operacyjnego leczenia halluksów, umożliwiająca chirurgowi bezpośredni dostęp do kości, przez co nierzadko uznawana jest za najbardziej precyzyjną. Osteotomię kości stopy metodą otwartą można wykonać w różny sposób, jednak najpopularniejszymi technikami są Scarf (w kości I śródstopia wykonuje się nacięcie w kształcie litery Z i wykorzystaniu śrub) i Chevron (tym razem nacięcie ma kształt litery V). 
  • Metoda przezskórna: w tym przypadku wykonuje się najpłytsze możliwie nacięcia pozwalające chirurgowi na dostęp do kości i tkanek miękkich (ścięgien, stawów). Tak jak w metodzie otwartej korekta zwyrodnienia polega na nacięciu kości i przesunięciu jej w kierunku bocznym, jednak sposób wykonania zabiegu jest inny, ponieważ chirurg nie ma bezpośredniego dostępu do kości i w tym celu korzysta z cyfrowego obrazu RTG. Istnieją też inne różnice w porównaniu z techniką otwartą, a konkretnie operacja wiąże się z mniejszymi kosztami, pozostawia mniejsze blizny, zabieg trwa krócej i można zastosować znieczulenie miejscowe. 
  • Metoda łączona: to połączenie dwóch powyższych.
Haluksy - przed i po operacji
Haluksy - przed i po operacji

Jeśli Twoim problemem są zbyt długie palce u stóp…

...to wiedz, że możesz je chirurgicznie skrócić. Zbyt długie palce mogą powodować ból, są bardziej podatne na deformacje i mogą wiązać się z problemami z doborem obuwia. Niektórzy mogą mieć też kompleksy związane z wyglądem palców. Jak wyjaśnia niemiecki chirurg ortopeda, Adrian K. Wiethoff, zabieg polega na skróceniu kości palca i usunięciu nadmiaru skóry; podczas jednego zabiegu można skrócić palec o maksymalnie 1,5 cm. Interwencja może być wykonana w znieczuleniu miejscowym i trwa około 1 godziny. Zabieg nie jest skomplikowany, a czas zrastania się kości to około 4 tygodnie. Z kolei dla pacjentów o zbyt krótkich palcach powstała technika ich wydłużania, polegająca na przeszczepie kości.

Ból stóp

Liposukcja kostek i stóp

W tym przypadku cel zabiegu jest czysto estetyczny. Okolica kostek jest niezwykle delikatna, dlatego też należy uważnie wybrać specjalistę, aby uniknąć powikłań (np. naruszenia stawów czy ścięgien). Interwencja jest wykonywana w znieczuleniu podpajęczynówkowym, a jej cena to minimum 4000 zł. Odessany tłuszcz można przeszczepić w podeszwę stopy, dzięki czemu chodzenie w butach na obcasie staje się bardziej komfortowe. Należy pamiętać, że w tym przypadku w czasie rekonwalescencji wystąpi większy obrzęk niż w przypadku innych okolic.

Liposukcja kostek i stóp

Czym jest palec młotkowaty? 

To obok haluksów jedno z najczęściej występujących zwyrodnień stopy.  Schorzenie objawia się tym, że palec jest cały czas zgięty, na stawie pojawia się odcisk, a palec wyglądem zaczyna przypominać odcisk. Schorzenie to występuje głównie u kobiet, zazwyczaj dotyczy II palca i powstaje najczęściej na skutek noszenia zbyt krótkich i ciasnych butów. Palec młotkowaty często współwystępuje z haluksami i płaskostopiem. Może powodować ból, powstawanie nagniotków i kompleksy związane z wyglądem stóp.

Jeżeli leczenie zachowawcze (czyli fizykoterapia, masaże) zakończy się niepowodzeniem, zabieg chirurgiczny będzie jedynym rozwiązaniem. Interwencję wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej zabieg polega na usunięciu i usztywnieniu pierwszego stawu palca i nastawieniu stawu łączącego śródstopie z paliczkiem. Techniki zabiegowe są różne i zależą od potrzeb i preferencji pacjenta.

Palec młotkowaty
Palec młotkowaty

Jeśli chcesz mieć ładne stopy

Oczywiście chirurgia stopy obejmuje także inne zabiegi, dzięki którym pacjent może pozbyć się uciążliwych dolegliwości lub poprawić wygląd stóp. Można na przykład zwęzić palce stopy czy skorygować takie schorzenia jak wrośnięty paznokieć, palec młoteczkowaty, skrzywiony mały palec, płaskostopie poprzeczne i inne. 

Pamiętaj też, że o wygląd stóp można również dbać w inny, mniej inwazyjny sposób. Wizyta u kosmetyczki i pedicure na pewno pozytywnie wpłyną nie tylko na wygląd Twoich stóp, ale też poprawią Twoje samopoczucie

Bibliografia:

Smoleń, E. (2017). Haluksy, czyli paluchy koślawe [online]. Dostępny: https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/haluksy-objawy-i-leczenie-haluksow,5115,n,168 [dostęp: 25.08.2020]

Vollmer, I. (data nieznana). Czym zajmuje się specjalista ds. podologii [online]. Dostępny: https://www.ptp-podologia.pl/czym-zajmuje-sie-specjalista-ds-podologii/ [dostęp: 25.08.2020]

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.