Spis treści

O zabiegu

Wrastający paznokieć jest przyczyną dyskomfortu i dolegliwości bólowych, a jego leczenie jest podyktowane przede wszystkim czynnikami zdrowotnymi. W zaawansowanym stadium stosuje się zabieg chirurgiczny polegający na resekcji określonego obszaru paznokcia, a następnie używa się lasera ablacyjnego CO2 lub elektrokoagulacji. Celem tych ostatnich jest selektywne zniszczenie macierzy paznokcia, zapobiegające nawrotom dolegliwości. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu przewodowym.

Wrastający paznokieć jest dolegliwością powszechną, gdyż prawie 15% populacji spotkało się z tym problemem. Dotyczyć może każdego palca, jednak najczęściej palucha. Statystycznie, najczęściej z powodu wrastającego paznokcia cierpią mężczyźni i chłopcy pomiędzy 15-tym a 40-tym rokiem życia. Najczęstszą przyczyną powstawania wrastających paznokci jest nieprawidłowe ich obcinanie oraz noszenie zbyt obcisłego obuwia. Problem najczęściej dotyczy palucha stopy. Skutkuje to zranieniem i obrzękiem wału paznokciowego i przewlekłym stanem zapalnym tej okolicy. Objawia się to wyciekiem ropy, sączeniem, bólem i obrzękiem zajętej schorzeniem okolicy.

Metody leczenia

Chirurgiczne usunięcie całej pytki paznokciowej - częste są niestety nawroty, po odrośnięciu płytki paznokieć nadal wrasta swoim starym torem.
Chirurgiczne wycięcie klinowe - wycięcie obejmuje jedynie brzeżny fragment paznokcia i na całej jego długości wraz z tzw. macierzą paznokcia, z której paznokieć bierze swój pączątek wzrostu.
Zakładanie specjalnych klamer może być skuteczne w sensie ostatecznego pozbycia się problemu jedynie w przypadkach, kiedy szerokość paznokcia nie jest zbyt duża i nie ma zbyt dużego stanu zapalnego.
Laserowa korekcja wału paznokciowego - metoda ta polega na usunięciu laserem CO2 zmienionego zapalnie wału paznokciowego, co pozwala na swobodny wzrost płytki paznokciowej, która nie napotyka na swojej drodze narastającego na nią wału paznokciowego. Skuteczność tej metody zależy między innymi od odpowiednio wczesnego rozpoczęcia terapii oraz stosowania się do pozabiegowych zaleceń lekarskich: dbania o higienę operowanej okolicy aż do zagojenia rany, stosowania luźnego obuwia o szerokiej podeszwie w okresie gojenia.

Nieoperacyjne leczenie wrastających paznokci. Zabieg trwa do 60 minut i w 95% przypadków ogranicza się do jednej wizyty. Zalety zabiegu

  • jest nieinwazyjny
  • w większości przypadków wykonywany bezboleśnie
  • przynosi natychmiastową ulgę
  • nadaje wyjątkową estetykę płytce paznokcia

Pierwszy tego typu zabieg z użyciem narzędzia został wykonany 29 maja 2009 roku przez Adriana Arkadę i zakończył się całkowitym sukcesem. Proces trwał 3 miesiące, podczas którego odbyły się 3 wizyty trwające po 1godzinie. Osoba miała problem wrastającego paznokcia przez 15 lat. Do połowy maja 2012 wykonano ponad 400 zabiegów zakończonych całkowitym usunięciem problemu, niezależnie od rodzaju wrastania i chorób powstałych w jego wyniku. Ta liczba regularnie wzrasta. Zabieg jest nieinwazyjny i daje niemal 100% gwarancji bezpowrotnego usunięcia problemu wrastających paznokci. Po zabiegu odczuwa się natychmiastową ulgę i funkcjonuje się tak, jakby problem nigdy nie istniał. Cena za zabieg wynosi około 500 PLN i jest porównywalna z kosztem chirurgicznego usunięcia (wycięcia) wrastającego paznokcia.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."