Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć jest dolegliwością powszechną, gdyż prawie 15% populacji spotkało się z tym problemem. Dotyczyć może każdego palca, jednak najczęściej palucha. Statystycznie, najczęściej z powodu wrastającego paznokcia cierpią mężczyźni i chłopcy pomiędzy 15-tym a 40-tym rokiem życia. Najczęstszą przyczyną powstawania wrastających paznokci jest nieprawidłowe ich obcinanie oraz noszenie zbyt obcisłego obuwia. Problem najczęściej dotyczy palucha stopy. Skutkuje to zranieniem i obrzękiem wału paznokciowego i przewlekłym stanem zapalnym tej okolicy. Objawia się to wyciekiem ropy, sączeniem, bólem i obrzękiem zajętej schorzeniem okolicy.

METODY LECZENIA :

Chirurgiczne usunięcie całej pytki paznokciowej - częste są niestety nawroty, po odrośnięciu płytki paznokieć nadal wrasta swoim starym torem.

Chirurgiczne wycięcie klinowe - wycięcie obejmuje jedynie brzeżny fragment paznokcia i na całej jego długości wraz z tzw. macierzą paznokcia, z której paznokieć bierze swój pączątek wzrostu.

Zakładanie specjalnych klamer może być skuteczne w sensie ostatecznego pozbycia się problemu jedynie w przypadkach, kiedy szerokość paznokcia nie jest zbyt duża i nie ma zbyt dużego stanu zapalnego.

Laserowa korekcja wału paznokciowego - metoda ta polega na usunięciu laserem CO2 zmienionego zapalnie wału paznokciowego, co pozwala na swobodny wzrost płytki paznokciowej, która nie napotyka na swojej drodze narastającego na nią wału paznokciowego. Skuteczność tej metody zależy między innymi od odpowiednio wczesnego rozpoczęcia terapii oraz stosowania się do pozabiegowych zaleceń lekarskich: dbania o higienę operowanej okolicy aż do zagojenia rany, stosowania luźnego obuwia o szerokiej podeszwie w okresie gojenia.

Dr Jacek Ściborowicz


Nieoperacyjne leczenie wrastających paznokci. Zabieg trwa do 60 minut i w 95% przypadków ogranicza się do jednej wizyty. Zalety zabiegu:

  • jest nieinwazyjny
  • w większości przypadków wykonywany bezboleśnie
  • przynosi natychmiastową ulgę
  • nadaje wyjątkową estetykę płytce paznokcia


Pierwszy tego typu zabieg z użyciem narzędzia został wykonany 29 maja 2009 roku przez Adriana Arkadę i zakończył się całkowitym sukcesem. Proces trwał 3 miesiące, podczas którego odbyły się 3 wizyty trwające po 1godzinie. Osoba miała problem wrastającego paznokcia przez 15 lat. Do połowy maja 2012 wykonano ponad 400 zabiegów zakończonych całkowitym usunięciem problemu, niezależnie od rodzaju wrastania i chorób powstałych w jego wyniku. Ta liczba regularnie wzrasta. Zabieg jest nieinwazyjny i daje niemal 100% gwarancji bezpowrotnego usunięcia problemu wrastających paznokci. Po zabiegu odczuwa się natychmiastową ulgę i funkcjonuje się tak, jakby problem nigdy nie istniał. Cena za zabieg wynosi około 500 PLN i jest porównywalna z kosztem chirurgicznego usunięcia (wycięcia) wrastającego paznokcia.

Dr Zbigniew Gruszka, Dermedical

Aktualizowane: 06.11.2012

Jesteś specjalistą? Dodaj opis tego zabiegu. Opis musi być zgodny z zasadami naszego portalu. Do opisu zostanie załączona Twoja wizytówka odsyłająca do prezentacji Zobacz przykładowy fragment opisu i przeczytaj warunki.

Więcej opinii na ten temat

Wrastający paznokieć - Cenniki

Ceny od 200 zł
zazwyczaj do 250 zł
Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek
Ceny od 250 zł
zazwyczaj do 500 zł
Centrum Estetyki Ciała
Ceny od 200 zł
zazwyczaj do 350 zł
dr Adam Srebrzyński - Silver Clinic
Ceny od 300 zł
Dr Marzena Majcherczyk-Skulimowska
Ceny od 300 zł
zazwyczaj do 500 zł
dr Bartosz Pułtorak

Wrastający paznokieć

100% poleca. 10 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni