Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Jak wyszczuplić ramiona? Innowacyjne techniki

Jak wyszczuplić ramiona? Innowacyjne techniki
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 27 cze 2023 · Zaktualizowano: 21 wrz 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Wiotka skóra ramion bardzo często występuje u kobiet, szczególnie po 30 roku życia. Wraz z upływem czasu skóra traci jędrność. Jest to wynikiem stopniowej utraty kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za nawilżenie i napięcie skóry.

Nasza skóra składa się z trzech warstw: zewnętrznej, czyli naskórka lub epidermy (epidermis), znajdującej się pod nią, na głębokości ok. 2 mm skóry właściwej (dermis), gdzie znajduje się większość włókien kolagenowych, oraz najgłębszej warstwy, czyli tkanki podskórnej, w której również znajduje się siatka kolagenowa. Kiedy znajdujący się w tym warstwach kolagen zostaje uszkodzony w wyniku na przykład czynników genetycznych lub procesów starzenia, skóra staje się bardziej wiotka i pojawiają się zmarszczki.

Jednak obwisła skóra w okolicy ramion może być też wynikiem innych czynników, jak na przykład złych nawyków żywieniowych. Białko jest kluczowym elementem w procesie tworzenia tkanek, dlatego dieta uboga w białko może się wiązać z przedwczesną wiotkością skóry. Inne przyczyny obwisłych ramion to między innymi nadwaga i siedzący tryb życia; również regularne przebywanie na słońcu przez długi okres czasu powoduje, że włókna kolagenowe stają się mniej elastyczne.

Niezależnie od przyczyny, wiotka, obwisła skóra ramion jest powodem kompleksów dla wielu kobiet. Dlatego też ćwiczenia z obciążeniem, które pozwalają wyrzeźbić mięśnie ramion są zwykle częścią planów treningowych, których celem jest modelowanie sylwetki.

Profilaktyka

Plastyka ramion
Niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej przyczyniają się do utraty kolagenu i powstawania efektu pelikanów

Mimo że nie możemy zatrzymać procesów starzenia i nie unikniemy tego, że nasze ramiona będą bardziej wiotkie wraz z upływem lat, możemy wdrożyć pewne działania, które pozwolą opóźnić ten proces.

Co jest w tym przypadku kluczem do sukcesu? Zdecydowanie dyscyplina i wytrwałość, które pozwolą utrzymać zdrowe nawyki przez długi okres czasu. Nie wystarczy bowiem wykonywanie długich serii ćwiczeń na ramiona tylko jeden raz w tygodniu ani stosowanie drakońskich diet, które dadzą jedynie przejściowy efekt.

Rady ekspertów, aby uniknąć problemu obwisłych ramion (tzw. pelikanów):

  • Zdrowo się odżywiaj: dieta gra kluczową rolę w procesie dążenia do wymarzonej sylwetki, dlatego ma też wpływa na wygląd naszych ramion. Eksperci zalecają dietę bogatą w białko, ponieważ jest ono budulcem mięśni. Dzięki diecie mięśnie ramion staną się silniejsze i unikniemy odkładania się tkanki tłuszczowej w tej okolicy. Zaleca się spożywanie chudego, białego mięsa (np. drobiu) i białych ryb. Warto także spożywać pokarmy bogate w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za starzenie się skóry. Produkty zawierające dużo antyoksydantów to m.in. cytrusy, porzeczki, czarne jagody, cytrusy, pomidory, awokado i brokuły. Warto także ograniczyć spożycie cukru i tłuszczu, ponieważ ich nadmiar w diecie może powodować przybieranie na wadze i zatrzymywanie wody.
  • Pij dużo wody: eksperci zgadzają się co do jednego – aby skóra ramion była jędrna, należy pić przynajmniej 8 szklanek wody dziennie, co pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i pozytywnie wpłynie na jej elastyczność, a także pomoże usunąć toksyny i zanieczyszczenia z organizmu.
  • Regularnie ćwicz: to zalecenie, które najtrudniej wprowadzić w życie, ponieważ aby uzyskać naprawdę dobre rezultaty, konieczna jest systematyczność. Plan ćwiczeń, którego celem jest poprawa wyglądu ramion, powinien składać się z różnych ćwiczeń, uwzględniających różne mięśnie, czyli triceps, biceps i przedramię. Możesz skorzystać z pomocy trenera personalnego, który dobierze ćwiczenia do Twoich potrzeb i pokaże C, jak prawidłowo je wykonywać.
  • Domowe sposoby na jędrną skórę: istnieją pewne domowe sposoby, które nie wymagają dużego nakładu finansowego i pomogą Ci walczyć z problemem obwisłych ramion. Jednym z nich jest maseczka z jabłek i soku pomarańczowego. Aby ją przygotować, wystarczy zblendować jabłko i dodać świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy. Taką maseczkę nakładamy na suche i czyste ramię i zmywamy po 20 minutach. Mikstura pobudza produkcję kolagenu i pomaga złuszczyć martwe komórki.

Jeżeli mimo zastosowania wyżej wymienionych porad wygląd Twoich ramion dalej nie jest satysfakcjonujący, poniżej znajdziesz kilka najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, które pozwolą Ci pozbyć się pelikanów.

Przeczytaj też: 10 pytań na temat liposukcji

lek. Jakub Kulesza
Warszawa, Mazowieckie
Dr n. med. Tadeusz Witwicki
Warszawa, Mazowieckie
Dr Marek Szczyt
Warszawa, Mazowieckie

Zabiegi medycyny estetycznej na jędrne ramiona

Obecnie istnieje wiele zabiegów i technologii, które pozwalają skutecznie walczyć z problemem tak zwanych pelikanów. Ważnym jest, aby zidentyfikować przyczynę problemu, aby skutecznie z nim walczyć, dlatego konieczna jest konsultacja u specjalisty. Wśród najczęściej występujących przyczyn możemy wymienić szybką utratę wagi oraz procesy starzenia.

Po konsultacji specjalista zaproponuje różne rozwiązania; wśród dostępnych opcji możemy wymienić m.in.:

  • Mezoterapia bezigowa: to technika mezoterapii, polegająca na wprowadzeniu substancji aktywnych do skóry dzięki zjawisku elektroporacji, które powoduje, że pory skóry się otwierają i możliwe jest wprowadzenie wybranych preparatów. Podczas zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Elektroporacja pozwala poprawić stan mięśni, a także stymuluje produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu staje się ona bardziej nawilżona. To bardzo bezpieczny, bezbolesny zabieg, który nie pozostawia blizn. Jedna sesja trwa około 1 godzinę. Technika jest zalecana szczególnie w przypadku pacjentów, którzy obawiają się dyskomfortu spowodowanego zastosowaniem igieł.
  • Radiofrekwencja: to zabieg podobny do mezoterapii bezigłowej, jednak w tym przypadku mięśnie są pobudzane do pracy dzięki falom radiowym. Podczas zabiegu dochodzi do podgrzania głębokich warstw skóry, a wysoka temperatura sprzyja usuwaniu toksyn i nadmiaru płynów, a także pozwala ujędrnić skórę.
  • Termolifting: podczas zabiegu dochodzi do podgrzania skóry właściwej (dermy) oraz znajdującej się pod nią siatki kolagenowej, co stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny, prowadząc do jej przebudowy. Zabieg jest uznawany za bezpieczny, nie wymaga zastosowania znieczulenia i nie jest bolesny. Podczas procedury pacjent odczuwa jedynie ciepło, co oznacza, że włókna kolagenowe się kurczą. Zwykle zaleca się wykonanie kilku sesji, a po każdym zabiegu skóra ramion będzie coraz bardziej napięta. Efekty utrzymują się nawet do dwóch lat.
  • HIFU: to jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych małoinwazyjnych technologii ujędrniania skóry i redukcji zlokalizowanej tkanki tłuszczowej wykorzystująca technologię wysoko skoncentrowanych fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Działanie tej technologii polega na wprowadzaniu komórek w ruch i powodowaniu tarcia między nimi, co prowadzi do podniesienia temperatury i mikrooparzeń. Pozwala to pobudzić procesy regeneracyjne. Ultradźwięki docierają w głąb skóry, dlatego też zabieg wykazuje się tak dużą skutecznością.
  • Preparaty z kwasem hialuronowym: preparaty z kwasem hialuronowym są bardzo często stosowane w salonach medycyny estetycznej głównie do zabiegów modelowania ust i wypełniania zmarszczek, jednak mogą być też stosowane w obrębie ciała, w tym ramion. Zabieg polega na podaniu do skóry preparatu na bazie kwasu hialuronowego (zwykle usieciowanej metody) drogą iniekcji. Zabieg pozwala przywrócić skórze jędrność i nawilżenie, a efekty utrzymują się około 6-8 miesięcy.
Plastyka ramion
Plastyka ramion a także nieinwazyjne metody, takie jak HIFU i radiofr5ekwencja, pozwalają wyszczuplić i ujędrnić ramiona

Chirurgia plastyczna pomoże uzyskać jędrne ramiona

W Stanach Zjednoczonych zainteresowanie zabiegami chirurgicznymi pozwalającymi uzyskać szczuplejsze i jędrniejsze ramiona znacznie wzrosło w ostatnich 20 latach. Według Danych Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ASPS), w 2000 roku wykonano jedynie 338 zabiegów chirurgicznego modelowania ramion, podczas gdy w 2020 roku ta cyfra wyniosła

Oprócz liposukcji dostępny jest także zabieg brachioplastyki, czyli chirurgicznego liftingu ramion, który pozwala podnieść i usunąć nadmiar skóry z okolicy ramion. Liposukcję, czylu odsysanie tłuszczu, często wykonuje się jako jeden z etapów brachioplastyki.

Jednak zanim zdecydujesz się na lifting ramion, warto znać wady i zalety tej techniki. Należy pamiętać, że podczas operacji chirurg wykonuje nacięcie z tyłu ramienia, biegnące od pachy do łokcia, co powoduje powstanie długiej blizny. W niektórych przypadkach nadmiar skóry jest tak duży, że brachioplastyka jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Wówczas możemy rozważyć za i przeciw operacji, biorąc pod uwagę fakt, że techniki usuwania blizn są coraz bardziej zaawansowane i odpowiednia pielęgnacja blizny pozwalają znacząco zmniejszyć jej widoczność. Niezależnie od wybranej metody modelowania ramion, regularne ćwiczenia fizyczne i dobre nawyki żywieniowe powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu, ponieważ pozwalają nie tylko osiągnąć wymarzoną sylwetkę, ale też dobre zdrowie.

Bibliografia

Ajmera, R. (21.03.2023). The 9 Best Ways to Lose Arm Fat https://www.healthline.com/nutrition/how-to-lose-arm-fat

Młodzianowska, S. (06.01.2020). Jak wyszczuplić ramiona? https://odzywianie.wprost.pl/odchudzanie/10184804/odchudzanie-jak-wyszczuplic-ramiona.html

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.