Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Nici liftingujące jako sposób na młody wygląd

Nici liftingujące jako sposób na młody wygląd
Akademia Zdrowia i Urody NaturaMed
Właściciel i dyrektor Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu. Specjalista rehabilitacji medycznej i chorób wewnętrznych i rehabilitacji medycznej.
Utworzono: 2 wrz 2022 · Zaktualizowano: 23 mar 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Czym są nici liftingujące?

Historia stosowania nici w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej sięga lat 60 ubiegłego wieku. Pierwsze próby przeprowadzano we Francji. Jednak ze względu na to, że używano nici nierozpuszczalnych, po kilku latach efekt zanikał, a nici stawały się widoczne i trzeba było usuwać je chirurgicznie.

Obecnie w większości stosujemy nici rozpuszczalne i w zależności od składu rozpuszczają się po kilku lub kilkunastu miesiącach. Dzięki temu ich stosowanie jest stosunkowo bezpieczne i stanowi zabieg pośredni między metodami mniej inwazyjnymi a chirurgią plastyczną. Od około 10 lat obserwujemy coraz większą popularność tej metody w Polsce. Również w mojej klinice popularność tych zabiegów rośnie. Te zabiegi są znacznie mniej inwazyjne od liftingu chirurgicznego i nie pozostawiają blizn.

W zależności od zastosowania nici rozpuszczalne możemy podzielić na nici liftingujące (armirujące, służące do unoszenia, przemieszczania tkanek), nici wypełniające (do wypełniania zmarszczek), nici rewitalizujące oraz nici stosowane w ginekologii estetycznej.

W zależności od budowy możemy wyróżnić nici:

  • gładkie;
  • haczykowate: mające wypustki (haczyki), zaczepiające się o skórę, dzięki czemu możliwe jest podwieszenie i przemieszczenie tkanek. Haczyki mogą być wytworzone metodą nacinania nici lub jej wytłaczania. Te ostatnie są mocniejsze i używane do przemieszczania cięższych partii skóry;
  • stożkowe: ich rola jest podobna do nici haczykowatych;
  • wypełniające: to nici w formie różnego rodzaju splotów i spirali, które po aplikacji rozprężają się, dając efekt wypełnienia.

Ze względu na materiał użyty do produkcji dysponujemy nićmi zbudowanymi z:

  • polikaprolaktonu (PCL) – jest to polimer połączony w nici z innymi polimerami nadającymi mu elastyczność. Utrzymuje się w skórze do 2 lat;
  • kwasu polimlekowego (PLA) – w skórze ulega rozpadowi do kwasu mlekowego w czasie od 6 do 24 miesięcy;
  • kwasu polimlekowego i glikolowego;
  • polidioksanonu (PDO) – w skórze rozpada się do wody i dwutlenku węgla. Ten proces trwa około 6 do 24 miesięcy.

Rozpad nici stymuluje wytwarzanie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki temu efekt ich zastosowania utrzymuje się znacznie dłużej niż same nici w skórze.

Na jakich partiach twarzy można stosować nici liftingujące?

Nici rozpuszczalne mają szerokie zastosowanie zarówno w obszarze twarzy i szyi, jak i innych partii ciała. W mojej klinice najczęściej wykonuję lifting opadających policzków i podbródka. Możliwe jest także odtwarzanie utraconej objętości twarzy. Stosuję je również do unoszenia opadających brwi, kącików ust, niwelacji „kurzych łapek”, zmarszczek poziomych czoła, „zmarszczek palacza” oraz rewitalizacji dolnej powieki oka.

Co więcej, za pomocą nici rozpuszczalnych można lekko unieść biust, a także wymodelować brzuch i pośladki. Korekcja wiotkiej skóry dłoni, łokci, ramion, ud i kolan uzupełnia możliwości ich wykorzystania.

dr Rafał Woś
Katowice, Śląskie
Kraków, Małopolskie
Kraków, Małopolskie
Monika Kamińska, DRIMPLANT
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie

W jakim wieku można wykonać zabieg?

Nici rozpuszczalne zalecane są w przedziale od 30 do 65 roku życia. Oczywiście w wieku 30 lat mamy do czynienia z innymi problemami estetycznymi niż w 60 roku życia. Dlatego zalecam różnego rodzaju nici i różne zabiegi w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć.

Jakie oznaki starzenia możemy dzięki nim skorygować?

Przy pomocy nici możemy stymulować skórę do rewitalizacji, poprawiać jej strukturę, napięcie, gęstość i likwidować wiotkość. Ich dwojakie działanie (unoszenie tkanek i stymulacja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego) pozwala na łączenie efektów, a więc oprócz rewitalizacji pozwalają zapewnić efekt zwiększenia objętości, unoszenia, podciągana tkanek i niwelowania zmarszczek. Ciekawym zastosowaniem jest korekta zmarszczek dynamicznych, np. zmarszczek poziomych czoła, gdzie w przeciwieństwie do botoksu zachowana jest mimika, a ponadto dochodzi do stymulacji skóry.

Nici mogą służyć zarówno do poprawy owalu twarzy, uniesienia policzków i odtworzenia utraconej objętości, jak i do niwelowania zmarszczek dynamicznych (zmarszczki poziome czoła i kurze łapki). Bardzo dobre efekty obserwuję w likwidacji podwójnego podbródka.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym i moment aplikacji nici jest bezbolesny. Po zabiegu odczuwalne jest napięcie skóry, ustępujące po kilku dniach. W zasadzie moje pacjentki nie podają innych nieprzyjemnych odczuć.

W jaki sposób nici są aplikowane pod skórę?

Po znieczuleniu nasiękowym wzdłuż planowanego przebiegu nici wykonujemy dziurkę przy pomocy igły i wprowadzamy nić z zachowaniem aseptyki. W zależności od jej rodzaju może ona być nawinięta na prowadzącą igłę lub schowana w kaniuli. Po zakotwiczeniu nici w tkance wycofuję prowadnicę ( kaniula, igła) i jeśli wykonujemy lifting, podciągam skórę (podwieszam tkanki na nici), a następnie wystający odcinek nici obcinam w poziomie skóry.

Zabieg nie jest bardzo inwazyjny, o wiele mniej niż lifting chirurgiczny, a pozwala na osiągnięcie zbliżonych rezultatów.

Czy przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań?

Przed zabiegiem w mojej klinice odbywa się badanie, na którym ustalane są ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, decydujemy, jaki rodzaj nici będzie zastosowany i czy przed ich aplikacją wskazane są inne zabiegi. W standardowych przypadkach nie jest konieczne wykonywanie badań laboratoryjnych.

Czy wystarczy jeden zabieg, aby uzyskać pożądane efekty?

W zdecydowanej większości przypadków zabieg jest jednorazowy. Po 3 miesiącach dokonuję wraz z pacjentką oceny uzyskanego efektu i czasem wykonujemy korektę.

Jak długo utrzymują się rezultaty?

Mimo że nici ulegają degradacji w skórze po kilku lub kilkunastu miesiącach, dzięki stymulacji przez nie skóry efekt ich aplikacji utrzymuje się około 3 lat.

Czy istnieje ryzyko wystąpienia alergii? Jakie są inne możliwe skutki uboczne zabiegu?

Nici wykonywane są z materiałów niealergizujących skóry, dlatego nie obserwujemy odczynów alergicznych. Oczywiście można być uczulonym na wszystko. Jednak ja w swojej praktyce nie zaobserwowałem uczulenia na nici.

Do możliwych powikłań należą powikłania wspólne dla wszystkich zabiegów przekraczających barierę skórną, a więc zakażenie, odczyn zapalny, sińce. Do specyficznych powikłań należy zerwanie nici lub jej przemieszczenie. Przy zbyt płytkiej aplikacji nici może ona być widoczna lub wyczuwalna w skórze.

W mojej praktyce miałem przypadek powikłania spowodowany uczestnictwem pacjentki w weselu w 2 dniu po zabiegu, kiedy w ferworze zabawy zapomniała o zachowaniu ostrożności i szczery, niepohamowany śmiech doprowadził do zerwania nici. Są to jednak odosobnione przypadki.

Zdarza się także, że przy nieprzygotowanej, luźnej skórze nitka nie zakotwiczy się i „pływa” w tkance podskórnej. Wtedy można ją wydobyć, co czasem bywa trudne. Albo poczekać aż się rozpuści.

Czy lifting nićmi można łączyć z innymi zabiegami? Z jakimi innymi technikami medycyny estetycznej można łączyć zabieg nici liftingujących, a z jakimi nie i dlaczego?

Często zalecam połączenie nici z innymi zabiegami, ale zawsze te zabiegi są wykonywane przed aplikacją nici. Po ich założeniu najlepiej w tym obszarze nie wykonywać żadnych zabiegów przez około 3 miesiące, a później też nie można stosować lasera frakcyjnego, RF mikroigłowej i mezoterapii do czasu rozpuszczenia nici.

Jak wspomniałem, przed aplikacją nici często chcemy poprawić jakość skóry, zagęścić ją lub też rozluźnić mięśnie tworzące zmarszczki dynamiczne. W mojej klinice często stosuję w tym celu zabiegi z użyciem krwi pacjenta (osocze bogatopłytkowe, fibryna bogatokomórkowa, Plasmoo), laser frakcyjny CO2 czy RF mikroigłową. W celu pobudzenia skóry i wydalenia toksyn zalecam LPG Alliance oraz karboksyterapię. Do rozluźnienia mięśni stosujemy toksynę botulinową.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.