Jak bezpiecznie usunąć pajączki?

Rozszerzone naczynka krwionośne, popularnie zwane pajączkami, to bardzo poważny kłopot dla wielu z nas. Najczęściej występują na twarzy oraz na nogach, stanowiąc nie lada problem dla ich posiadaczki. W jaki sposób i dlaczego powstają? Jak im zapobiegać i przede wszystkim – jak bezpiecznie usunąć pajączki?

Przyczyny powstawania

Aby móc skutecznie zapobiegać pajączkom oraz wyeliminować je, należy poznać przyczyny i mechanizm ich powstawania.  Termin „pękające naczynka”, choć bardzo popularny, jest niestety błędny. Pajączki to trwale poszerzone naczynia krwionośne, znajdujące się w powierzchownej warstwie skóry, tzw. splocie podbrodawkowym. Objaw ten nazywamy w medycynie teleangiektazją. W zależności od tego czy poszerzone są naczynia są zasilane krwią tętniczą, czy żylną, widoczne są czerwone bądź niebieskie „nitki”. Przyczyn powstawania poszerzonych naczyń jest wiele: obciążenie genetyczne, działanie hormonów, zwłaszcza estrogenów na mięśnie naczyń włosowatych, zbyt długa ekspozycja słoneczna lub częste korzystanie z solarium, duże wahania temperatur i duża wilgotność.

Zapobieganie

Zanim dowiesz się, jak bezpiecznie usunąć pajączki, powinnaś wiedzieć, jak zapobiegać ich powstawaniu. Powinny o to zadbać głównie kobiety, które mają genetyczne predyspozycje do poszerzania naczynek. Przede wszystkim nie należy zbyt często korzystać z solarium. Umiar trzeba zachować również, jeżeli chodzi o kąpiele słoneczne. Twoja skóra musi być chroniona kremami z odpowiednimi filtrami UVB i UVA. W okresie jesiennym i zimowym należy z kolei stosować kremy ochronne tłuste lub półtłuste i nie doprowadzać do zbytniego wyziębienia ciała. Duża wilgotność również może być przyczyną powstawania pajączków, więc lepiej umiarkowanie korzystać z sauny. Przy skłonnościach do poszerzania naczyń krwionośnych nie bez znaczenia jest również dieta, która powinna być bogata w witaminę C, B2, K oraz PP inaczej zwaną B3. W jakich produktach je znajdziemy? Wiele witaminy C występuje zwłaszcza w owocach cytrusowych, papryce, natce pietruszki, czarnych i czerwonych porzeczkach, kiszonej kapuście czy kiwi. W witaminę B2 obfitują chude sery, migdały, grzyby, ryby takie jak łosoś, pstrąg i makrela, mleko i jego pochodne, orzechy włoskie, zielone części warzyw oraz różne rodzaje mięs. Z kolei kopalnią witaminy K są: brokuły, szpinak, ogórki, kapusta, sałata, awokado albo olej sojowy i szafranowy.  A dobrym źródłem witaminy PP, czyli B3 są ryby morskie, mięsa, wątroba, drożdże, kiełki pszenicy, ziarna słonecznika oraz awokado i brokuły. Właściwa dieta pozwoli Ci wzmocnić ścianki naczyń. Jeżeli jednak będziesz chciała zastosować witaminy w formie tabletek, to koniecznie wcześniej skonsultuj się z lekarzem, ponieważ – jak wiemy – nadmiar witamin również szkodzi.

Jak bezpiecznie usunąć pajączki

Skutecznym sposobem wyeliminowania pajączków jest użycie odpowiedniego lasera. Ale czy jest to metoda bezpieczna? Bardzo dużo zależy od tego, jakiego lasera używamy. Jednym, z najnowocześniejszych urządzeń stosowanych  do  usuwania pajączków jest laser neodymowy na YAG-u, czyli granacie syntetycznym (Laser Gemini Nd:Yag/KTP). Jest to bardzo bezpieczny model lasera, co udowodniło wiele testów. Oprócz dwóch długości fali umożliwiających usuwanie czerwonych oraz niebieskich pajączków, posiada on również unikalny system chłodzenia, który nie tylko zapewnia komfort zabiegu, ale również bezpieczeństwo, ponieważ nie pozwala na przegrzanie skóry. Zanim zdecydujemy się na zabieg, bardzo ważne jest sprawdzenie, jakiego typu laser posiada dana klinika. A jak wygląda sam zabieg?

Przebieg zabiegu usuwania pajączków

Zabieg usuwania pajączków polega na wybiórczym kierowaniu odpowiedniej wiązki fali w poszerzone naczynie krwionośne. Podczas zabiegu dochodzi do reakcji, która nazywana jest fototermolizą. Światło lasera dociera w głąb poszerzonego naczynia i jest absorbowane przez barwnik czerwonych krwinek, czyli hemoglobinę. Dochodzi do podgrzania naczynia, ponieważ energia świetlna zamieniana jest na cieplną. W tym samym czasie woda obecna w tkankach odparowuje i pozostają tylko ścianki naczynia, które zapadają się i są wchłaniane. Efektem jest zanik poszerzonego naczynia. Pajączki usuwane są jeden po drugim. Jeżeli leżą na różnych głębokościach, konieczna jest więcej niż jedna wizyta, ponieważ w trakcie pierwszego zabiegu usuwane są te poszerzone naczynia, które znajdują się najbliżej powierzchni skóry. W trakcie zabiegu głowica lasera chłodzi fragment skóry, który jest naświetlany, dlatego też odczuwany dyskomfort jest niewielki. Ponadto bezpieczeństwo najnowszego typu laserów polega na tym, że światło absorbowane jest przez krew w poszerzonym naczyniu, a zatem nie dochodzi do uszkodzenia innych partii skóry czy tkanek.

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i może wystąpić obrzęk oraz niewielkie strupki, ale dolegliwości te mijają po kliku dniach. Jeżeli chcesz bezpiecznie usunąć pajączki, to użycie lasera  jest nie tylko skuteczne, ale również nie powoduje rezygnacji z codziennej aktywności.

Orientacyjny koszt zabiegu

Bardzo trudno powiedzieć, ile kosztuje zabieg laserowego usuwania pajączków, ponieważ uzależnione jest to głównie od ich ilości oraz typu lasera. Cena usunięcia rozszerzonych naczynek  we wrocławskiej Ars Estetica jest od 150 zł.  Pajączków z ud pozbędziemy się za mniej więcej 200-400 zł. Szczegółową cenę można poznać tylko po konsultacji z danym lekarzem.

Publikowane: 09.02.2011

Dotyczące tematu

Transparentny Lekarz
Zabiegi, na które wybierają się inni