Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Jak dbać o bliznę po abdominoplastyce?

Jak dbać o bliznę po abdominoplastyce?
Dr Konrad Kochan
Specjalista chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Specjalizuje się w chirurgii plastycznej piersi, a także abdominoplastyce i liposukcji. Współpracuje z warszawską Kliniką dr Szczyt.
Utworzono: 10 mar 2022 · Zaktualizowano: 10 mar 2022

Zastanawiasz się nad zabiegiem plastyki brzucha, jednak blizny budzą Twój niepokój? Dr Konrad Kochan – doświadczony specjalista chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, współpracujący z Kliniką Dr Szczyt w Warszawie – opowiada o tym, jak wygląda blizna po abdominoplastyce i jak o nią dbać.

Jakie blizny pozostają po zabiegu plastyki brzucha?

Operacja plastyki powłok brzusznych polega na usunięciu fałdu brzusznego. Okolica podpępkowa, którą usuwamy, często zawiera defekty pozostałe po ciąży, np. rozstępy, bliznę po cięciu cesarskim lub innych zabiegach chirurgicznych. Można więc powiedzieć, że podczas tej operacji usuwamy blizny, które pacjent ma przed zabiegiem i tworzymy nową mniej widoczną w linii bikini. Należy pamiętać, że po zabiegach chirurgicznych zawsze powstają blizny, jednak w tym wypadku blizna jest ukryta zwykle pod paskiem bielizny i niewidoczna.

Od czego zależy ilość i wielkość blizn po zabiegu abdominoplastyki?

Ostateczny wygląd blizn po operacji zależy od wielu czynników, na które mamy wpływ oraz na które wpływu nie mamy – jak wiek lub predyspozycje genetyczne do powstawania blizn przerostowych (keloidów). Długość blizny i jej kształt są uzależnione od ilości i powierzchni nadmiaru fałdu skórnego. Najczęściej nadmiar powłok wymaga cięcia poziomego w linii bikini. Czasami u pacjentów po zabiegu chirurgii bariatrycznej wykonuje się rozszerzoną abdominoplastykę powłok brzusznych metodą Fleur-de-Lis. W tym wypadku kształtujemy talię i podbrzusze, a blizna jest pionowa i pozioma.

Jakie szwy się stosuje i kiedy są wyjmowane?

W naszej praktyce stosujemy szwy wchłanialne, dzięki temu unikamy zdejmowania szwów z podbrzusza. Szwy na pępku natomiast są zdejmowane około 10 dni po operacji.

Czego nie robić, aby nie pogorszyć wyglądu blizny?

Każda osoba, która miała zabieg chirurgiczny myśli, że zdjęcie szwów jest związane z zakończeniem leczenia. Jednak proces gojenia i dojrzewania blizny trwa ok. 10-12 miesięcy. W tym czasie zmienia się struktura blizny, jej kolor, wytrzymałość i wygląd.

Na pierwszym etapie gojenia się rany należy przede wszystkim dbać o to, aby rana była aseptyczna, oraz monitorować obszar zabiegowy. Należy zwrócić uwagę na stan zapalny, krwiaki, wysięk oraz temperaturę. W następnym etapie, który trwa kilka miesięcy, zapobiegamy bliznom przerostowym. Wprowadzamy działania, które hamują przebudowę fibroblastów, czyli: zaczynamy stosować preparaty zawierające silikon, możemy wprowadzić masaże, ucisk na bliznę, laseroterapię oraz ochronę przed promieniowaniem UV.

Czy bliznę po abdominoplastyce powinno się masować? Czy pacjent może sam wykonywać taki masaż, czy lepiej udać się do specjalisty?

Masaż blizn po operacji jest jak najbardziej wskazany, właściwie wykonany zapobiega przerostowi fibroblastów, tym samym skutecznie hamując przerost tkanek. Oczywiście takie zabiegi należy przeprowadzać po akceptacji operatora oraz pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. W klinice Dr Szczyt przed i po każdym zabiegu pacjent odbywa konsultację z rehabilitantem, który dba o przebieg rekonwalescencji.

Jakie preparaty można stosować, aby zniwelować bliznę? Kiedy można zacząć stosować maści/kremy i plastry silikonowe?

Do najbardziej popularnych oraz sprawdzonych produktów w opiece pooperacyjnej należą preparaty zawierające silikon. Na rynku dostępne są żele i plastry silikonowe. Stosując te preparaty, wygładzamy, uelastyczniamy oraz mobilizujemy bliznę. Blizna jest mniej widoczna i bardziej miękka. Żel silikonowy stosujemy minimum 3 miesiące, już od 4 tygodnia po zabiegu.

Czy w celu poprawy wyglądu blizny po plastyce brzucha można rozważyć jakieś zabiegi medycyny estetycznej? Jakie metody byłyby skuteczne?

Oczywiście, jest wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, które można wykonywać w celu miejscowego poprawienia stanu blizny. Do tych zabiegów zaliczamy: osocze bogatopłytkowe, Dermapen, lipotransfer, mezoterapię, peelingi oraz laseroterapię. Metod jest wiele, należy jednak pamiętać, aby zastosować leczenie skrojone na miarę potrzeb pacjenta, wówczas efekty i zadowolenie będą największe.

Kiedy można wykonać pierwszy zabieg usuwania blizny po plastyce brzucha?

Blizna po abdominoplastyce prawie zawsze jest niewielką kreską łączącą łukowate kolce biodrowe, przebiegającą nad owłosieniem łonowym. W niewielu przypadkach wymaga ona korekty lub poprawki, którą można wykonać po około 12 miesiącach od pierwotnej operacji. Chirurg zawsze analizuje taki przypadek indywidualnie, ważne jest również znalezienie przyczyny nieestetycznego wyglądu blizny – czy jest ona blizną przerostową, blizną atroficzną lub keloidem. Może to być również efekt powikłanego procesu gojenia lub wahań masy ciała.

Co zrobić w przypadku powstania blizny przerostowej?

Leczenie nieprawidłowych blizn zależy od ich umiejscowienia, wielkości oraz rodzaju. W przypadku kiedy tkanka bliznowata utrudnia lub ogranicza funkcje narządu (np. ogranicza zginanie lub prostowanie palców ręki) – leczenie jest konieczne. Stosujemy wtedy takie metody jak plastyka miejscowa, lipotransfer, mezoterapia, masaż, a czasem przeszczep skóry.

W przypadku keloidów można stosować leczenie operacyjne, sterydoterapię lub radioterapię. Do metod leczenia blizn przerostowych zaliczamy kompresoterapię, która pozwala spłycić bliznę. Ubrania uciskowe wywierają ucisk ok 25mmHg. Należy je nosić przez 18 godzin dziennie, przez ponad rok. Ten sposób leczenia jest zalecany u pacjentów po urazach termicznych. Do innych metod leczniczych zaliczamy: krioterapię, peelingi chemiczne oraz dermabrazję.

Do najbardziej popularnych oraz łatwych metod leczenia blizn przerostowych należy stosowanie preparatów zawierających silikon – na rynku dostępny jest żel lub plaster silikonowy.

Masaż i mobilizacja blizn to metody proste i skuteczne, które zapobiegają przykurczom, hamują przerost i zwiększają elastyczność blizn. Ćwiczenia rozpoczynamy już po 3-4 tygodniach po operacji.

Jakie są możliwe powikłania związane z bliznami po operacji?

Do możliwych komplikacji przy tworzeniu się blizny zaliczamy:

  • rozejście się rany – występuje przy dużym napięciu tkanek, w okolicy stawów, po urazie, po krwiaku lub stanie zapalnym;
  • bliznę przerostową – jej powierzchnia jest nierówna, twarda, wypukła ponad powierzchnie skóry;
  • keloidy – wypukłe, guzowate czerwone i bolesne blizny, które najczęściej powstają na mostku w linii pośrodkowej ciała oraz w okolicy zausznej.
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.